Pommitukset murskasivat kaiken uskottavuuden Göbbelsin propagandalta, kukaan ei uskonut että Saksa on voittamassa kun kaupungit muuttuivat soraläjiksi. Sodan jälkeen kansa oli lyöty, ei ryhtynyt vastarintaan, sissitoimintaan. Sekin oli pommitusten ansiota.
Tämä kaikki pätee myös Japaniin jonka kaupunkeja vielä enemmän tuhottiin. Molemmista ääri militaristisista maista tuli rauhaarakastavia maita. Eivät ole olleet sen jälkeen muiden maiden kimppuun hyökkäämässä.
Pommitukset olivat siten hyödyksi paitsi liittoutuneille niin myös saksalaisille ja japanilaisille. Saivat pahasti pataansa, muistavat sen hyvin, ja muisto kerrotaan tulevillekin sukupolville. Tahtovat elää muiden maiden kanssa rauhassa, eivät sotia.
Tämä kaikki pätee myös Japaniin jonka kaupunkeja vielä enemmän tuhottiin. Molemmista ääri militaristisista maista tuli rauhaarakastavia maita. Eivät ole olleet sen jälkeen muiden maiden kimppuun hyökkäämässä.
Pommitukset olivat siten hyödyksi paitsi liittoutuneille niin myös saksalaisille ja japanilaisille. Saivat pahasti pataansa, muistavat sen hyvin, ja muisto kerrotaan tulevillekin sukupolville. Tahtovat elää muiden maiden kanssa rauhassa, eivät sotia.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuon logiikan mukaan holocaust oli henkiinjääneille juutalaisille hyödyllinen: eivät takuulla enää sorru lammasmaiseen nöyrtymiseen 'laillisen' esivallan eikä minkään muunkaan väkivaltakoneiston edessä, vaan pistävät hanttiin niin perkeleesti.
Valtaosa venäläisistäkin on varmasti loppuiäksi peloteltu pois kommunismin ikeen alta, kun siihen oli kuollut miljoonia: Ei Ikinä Enää!
Pommitukset olivat siten hyödyksi paitsi liittoutuneille niin myös saksalaisille ja japanilaisille. Saivat pahasti pataansa, muistavat sen hyvin, ja muisto kerrotaan tulevillekin sukupolville. Tahtovat elää muiden maiden kanssa rauhassa, eivät sotia.
Pommitukset murskasivat kaiken uskottavuuden Saddamin propagandalta, kukaan ei uskonut että Irak on voittamassa kun kaupungit muuttuivat soraläjiksi. Sodan jälkeen kansa oli lyöty, ei ryhtynyt vastarintaan, sissitoimintaan. Sekin oli pommitusten ansiota.
Seuraaksi saatettaneen rauhan kannalle Iran? Kyllä meillä rauhanmielisillä on nyt kivaa!
Ei saksalaisilla ollut mitään edellytyksiä sissitoimintaan. Saksa on tiheään asuttu maa eikä siellä ole erämaita, joihin voi piiloutua. Ja vaikka olisikin, niin saksalaisilla ei ollut sissitoiminnan edellyttämiä taitoja. Johan sen näki Lapissa, kun saksalaiset olivat aivan avuttomia maastossa liikkumaan.
kyse nasujen omasta maastosta, ei mistään lapista :)
nasut oliskin käyneet kaupunkisissisotaa...
yritti yllyttää, mutta eipä onnistunut. "Werwolf"-ohjelma kukistui ennen alkuaan.
Vai tarvitaan sissisotaan perisuomalainen korpimetsä missä uljas sissi voi näkertää näkkäriä kannonnokassa istuen ja hyttysiä huitoen =D
Kerropas se vaikka ranskalaisille toisen maailmansodan vastarintamiehille ja Irakin nykyisille kaupunkisisseille. Urbaaniviidakko on parasta mahdollista sissisota-aluetta: piiloja ja hyödynnettävää infrastuktuuria löytyy, voidaan kätkeytyä siviiliväestön sekaan ja ollaan siellä missä tapahtuu eikä missään hevon kuusessa mihin vihollinen ei edes eksy!!
Ja vielä taidotkin puuttuu =D Pitäisikö saksalaisen kaupunkisissin osata oikein hiihtää ja suunnistaa tähtien mukaan? Tehdä tuli ilman välineitä? Osata kalastaa? Eiköhän saksalaisilla ollut enemmän kaupunkisotakokemusta jo tuolloin kuin suomalaisella "korpisoturilla" tänä päivänä...
Mitä maastoa siellä kaupungissa on? Sissitoiminta perustuu siihen, että sissit pysyvät salassa maastoa hyväksi käyttäen. Saksan kaltaisessa maassa ei mitään toivoa, etenkin kun tuo maastossa liikkumisen taito ei saksalaisilla ollut kehuttava.
Kaupunkisissejä esiintyy lähinnä suomalaisessa 70-luvun punk-musiikissa.
Olisi tietysti hyödyllistä, jos osaisi erottaa terrorismin ja sissisodan. Vastarintamiehet eivät olleet sissejä. Sissit ovat sotilaita, vastarintamiehet eivät, vaan siviilejä. Terroristille varmasti riittää, että osaa lukea puhelinluettelon karttaa ja uskoisin, että se onnistuu jopa saksalaisilta. Sissi, joka siis elää maastossa jotta ei paljastuisi, joutuu suunnistamaan ja varmasti on hyötyä jos osaa tehdä tulen ja yöpyä ulkosalla.
Mutta onhan se jännä, että täällä välillä ylistetään saksalaisten sotilastaitoja. Taidat olla NATSI!
"Vastarintamiehet eivät olleet sissejä. Sissit ovat sotilaita, vastarintamiehet eivät, vaan siviilejä."
Aloituksessa oli puhe siitä, ettei saksalaiset aloittaneet sissisotaa hävityn sodan jälkeen. Jos vaikkapa Suomi olisi antautunut neukuille vuonna 1944, eivät ne metsissä kykkivät sissit olisi enää edustaneet Suomen valtiota; kyseessä olisi ollut silloin siviilit, toisen sanoen laittomat taistelijat. Sama juttu olisi ollut myös Saksassa jos vastarintaa olisi tehty antautumisen jälkeen. Eli tässä tapauksessa sissi=aseistettu siviili=laiton taistelija/terroristi/vapaustaistelijasankari.
Jos taas olet sitä mieltä, että tällaiset metsissä kykkivät joukkiot jotenkin saisivat estettyä maan hallituksen antautumisen tietyssä pisteessä niin onnea vaan uskossasi. Sissisota tarkoittaa käytännössä sitä, että sotatoimia jatkavat "laittomat taistelijat" koska maan virallisen hallituksen ja armeijan yli on kävelty joko kirjaimellisesti tai kuvainnollisesti. Tämähän selviää katselemalla vaikkapa Ranskaa (1940-1944), Jugoslaviaa (1941-1944), Kreikkaa (1940-1944), Afganistania sekä Irakia.
Eli lyhyesti vielä kertauksena: taistellessaan maansa antautumisen jälkeen sinun ylistämäsi korpisissi ei eroaisi asemaltaan mitenkään noista mainitsemistasi puhelinluetteloita lukevista terroristeista vaikka kuinka hiihtelisi pitkin maita ja mantuja nuotioita sytytellen. Joissain olosuhteissa vaan sitä sissisotaa on huomattavasti järkevämpää käydä urbaanialueilla kuin jossain Kainuun korvessa. Sissi voi elää myös asutulla alueella, missä huolto sekä kätkeytyminen väestön sekaan on huomattavasti helpompaa kuin vaellella asumattomilla seuduilla missä leimautuu lähes välittömästi vihollisen kannalta epäilyttäväksi jos havaituksi joutuu.
Ikävämpi juttu vaan tietysti on että siviiliväestö joutuu näiden "sotasankarien" teoista sitten maksamaan kun kosto/jahtitoimet väistämättä alkavat. Senpä takia sissisodan sairaalloinen ihannointi Suomessa vähän arveluttaakin (esim. se surullisenkuuluisa Alueellinen puolustus-doktriini).
"Mutta onhan se jännä, että täällä välillä ylistetään saksalaisten sotilastaitoja. Taidat olla NATSI! "
Pakkohan niitä on ylistää kun aihetta on. Jos ei muuten, niin ihan vaan tasapainon vuoksi: täällä kun tuntuu olevan vallalla käsitys että Suomi huru-ukkoineen on maailman ainoa sotilaallinen voimatekijä.