Jumalan vai saatanan asialla?

Miten suuri semmoinen synti on kun uskovat veljet puolustavat valehtelevaa uskonveljeä ja itse näin syyllistyvät valehtelemiseen ja toisen syntien peittelyyn ja näin ollen synnin suosimiseen?

Kysyn siksi kun se näyttää olevan tämän keskustelupalstan ongelma. Amos7 huutaa puskasta eri nimillä ja kirjoittaa riidanhaluisia avauksia ja riitelee jokaisen semmoisen ihmisen kanssa jotka eivät mielistele häntä. Mutta sitten ilmestyvät RitariO, Frihet ja JukkaF narsistiveljensä avuksi mielistelemään ja paijaamaan. Ihmetellä täytyy että kenen asialla tämä jengi luulee olevansa - Jumalan vai saatanan?
4208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tuomarina valehtelusta syytät, ensikädessä Amos7:ää, niin sulla täytyy olla näyttöä syytöstesi tueksi, ei mitään sekalaista selitystä, vaan selkeästi tutot esille mitä hän on valehdellut?

Äänestä
  • Selkeä selitys siihen että Amos7 valehtelee on se, että hän esiintyy evankelistana ja kuitenkin hänen "evankeliuminsa" sisältö on viha, katkeruus, anteeksiantamattomuus. Eihän sellainen ole mikään evankelista joka avauksissaan vain ärsyttelee ja riitelee ja parjaa ihmisiä. Vai eikö evankelistan kuulukaan julistaa evankeliumia? Onko rähjääminen hyvä tapa voittaa sieluja?

    Eikö evankeliumin punainen lanka ole rakkaus? Missä se rakkaus Amos7:n kirjoituksissa on? En ole koskaan sellaista vielä nähnyt.

    Äänestä

  • selitystä kaipaavalle kirjoitti:

    Selkeä selitys siihen että Amos7 valehtelee on se, että hän esiintyy evankelistana ja kuitenkin hänen "evankeliuminsa" sisältö on viha, katkeruus, anteeksiantamattomuus. Eihän sellainen ole mikään evankelista joka avauksissaan vain ärsyttelee ja riitelee ja parjaa ihmisiä. Vai eikö evankelistan kuulukaan julistaa evankeliumia? Onko rähjääminen hyvä tapa voittaa sieluja?

    Eikö evankeliumin punainen lanka ole rakkaus? Missä se rakkaus Amos7:n kirjoituksissa on? En ole koskaan sellaista vielä nähnyt.

    että missä omn evankelista Amoksen rakkauden evankeliumi. Hänhän syytää kirjoituksissan vihaa, katkeruutta ja riitaa sekä parjaa muita, jotka eivät ole kanssaan samaa mieltä!

    Äänestä

joku virka-, tai työporukka asettuisi puolustamaan jatkuvasti säännöistä poikkeavaa työtoveriaan. Joka kylläkin on yleinen tapa, joka sektorilla.
Mainitsemasi nikit toimivat tällä palstalla vain itsensä, ei Jumalan edustajina.
Sen näkee teksteistä, koska kyseisillä nikeillä kirjoittavat pyrkivät painostamaan omalla raamatuntuntemuksellaan, muita palstalaisia.
Ja jopa lyttäävät heikompien itsetunnon, joka ei varmuudella enää palvele Jumalan kutsumusta, evankeliumin työssä.
Palstalla agressiivisesti esiintyvät helluntain nimissä kirjoittavat tyypit eivät tuo Jumalaa ihmisen lähelle, vaan, pikemminkin karkottavat ihmiset uskovien yhteisöistä maailman turuille.
Eräs kirjoittaja kysyikin siitä oikeassa olemisen tuomasta tyydytyksestä, siitä kai näillä mainituilla kynäilijöillä on kyse. He haluavat käyttää valtaa, jota raamatuntuntemus heille antaa, ja pyrkivät lyömään raamatulla päähän kaikkia itseään heikompia, tai mielipiteensä vastustajia.
Jos luulevat olevansa Jumalan asialla, niin tekevät kylläkin työtä saatanalle. Onneksi tällä palstalla on muitakin kirjoittajia, jotka uskaltavat kyseenalaistaa eksyneiden veljien julistustavat, ja vääryyden suosimisen palstalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viisauden sanat kirjoitti:

Miten suuri semmoinen synti on kun uskovat veljet puolustavat valehtelevaa uskonveljeä ja itse näin syyllistyvät valehtelemiseen ja toisen syntien peittelyyn ja näin ollen synnin suosimiseen?

Kysyn siksi kun se näyttää olevan tämän keskustelupalstan ongelma. Amos7 huutaa puskasta eri nimillä ja kirjoittaa riidanhaluisia avauksia ja riitelee jokaisen semmoisen ihmisen kanssa jotka eivät mielistele häntä. Mutta sitten ilmestyvät RitariO, Frihet ja JukkaF narsistiveljensä avuksi mielistelemään ja paijaamaan. Ihmetellä täytyy että kenen asialla tämä jengi luulee olevansa - Jumalan vai saatanan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu