Maailman terveysjärjestön WHO:n mukaan muslimimaissa tehdään 80-200 miljoonaa tyttölasten ympärileikkausta joka vuosi.
Missä?
Yleisintä se on Somaliassa,Sudanissa,Egyptissä,Saharan eteläpuolisessa Afrikassa,Arabian niemimaalla ja lähi-idässä.
Siihen kuuluu häpyhuulten ja klitoriksen poistaminen,ulkoisten sukuelinten osttainen tai täydellinen poistaminen ja häpyhuulten yhteen ompeleminen niin,että vain virtsalle ja kuukautisverelle jää pieni aukko.
Miksi tehdään?
Ympärileikkauksen uskotaan hillitsevän naisen seksualisuutta ja takaavan tytön neitsyyden.
Tosi asiassa se merkitsee lapsen seksuaalista typistämistä ja ruumiillisen koskemattomuuden loukkaaamista.
Naisten ja lasten silpominen aiheuttaa elinikäisiä vaivoja ja vaativat lääkärin ja gynelogin hoitoa kuukausittain.
Suomesta ja Norjasta matkustetaan Somaliaan tekemään näitä silpomisia yhä.
Suomessa tyttöjen ympärileikkaus on rikos ainakin vielä kun sen sijaan poikien ympärileikkausta ajetaan vihreiden ja muslimien taholta KELA korvattavaksi.
Esim.98% Somalian naisista on ympärileikattu.
TERVETULOA MUSLIMIT SUOMEEN JA VANHAT TAVAT KUNNIAAN...
Missä?
Yleisintä se on Somaliassa,Sudanissa,Egyptissä,Saharan eteläpuolisessa Afrikassa,Arabian niemimaalla ja lähi-idässä.
Siihen kuuluu häpyhuulten ja klitoriksen poistaminen,ulkoisten sukuelinten osttainen tai täydellinen poistaminen ja häpyhuulten yhteen ompeleminen niin,että vain virtsalle ja kuukautisverelle jää pieni aukko.
Miksi tehdään?
Ympärileikkauksen uskotaan hillitsevän naisen seksualisuutta ja takaavan tytön neitsyyden.
Tosi asiassa se merkitsee lapsen seksuaalista typistämistä ja ruumiillisen koskemattomuuden loukkaaamista.
Naisten ja lasten silpominen aiheuttaa elinikäisiä vaivoja ja vaativat lääkärin ja gynelogin hoitoa kuukausittain.
Suomesta ja Norjasta matkustetaan Somaliaan tekemään näitä silpomisia yhä.
Suomessa tyttöjen ympärileikkaus on rikos ainakin vielä kun sen sijaan poikien ympärileikkausta ajetaan vihreiden ja muslimien taholta KELA korvattavaksi.
Esim.98% Somalian naisista on ympärileikattu.
TERVETULOA MUSLIMIT SUOMEEN JA VANHAT TAVAT KUNNIAAN...
Vastaukset 19
Vanhimmat
muslimit toisiaan kohtaan.Mummo Pälkäneeltä
vaan on peräisin vanhoista afrikkalaisista ja arabialaisista kulttuureista, juurikin mainitsemiesi syiden takia. Islam tuomitsee tyttöjen ympärileikkaukset joten uskonnon varjoon niitä ei saa kätkettyä mitenkään.
Tyttöjen ympärileikkaukset saadaan toivottavasti kitkettyä koko maaimasta pois ja vanhempia valaistettua etteivät silpoisi tyttäriään!!!!
Niin ja poikien ympärileikkauksia esiintyy useammassa paikassa, Amerikassahan on hyvin tavanomaista että pojat ympärileikataan vaikkei kyseessä olisi juutalainen tai muslimi (molempiin uskontoihin poikien ympärileikkaus kuuluu).
islamista meuhkaajien suurin puute ja antaa vain tyhmän kuvan heistä ja heidän näkemyksistään.
kuinka silpomiset kummasti keskittyvät juurikin Muslimimaihin?Entä kunniamurhat ja kuoliaaksi kivittämiset sehän on tietysti KULTTUURIA.Paska uskono joka tälläistä sallii ja sopii erityisesti Suomalaisille jotka ovat sokeita...
leikkauttaa itsensä muslimiksi ja tytär kanssa.Tulisi arvostusta muslimipuolueessa ehdokkaana. Abdullah Tammi voisi pikatarkastaa onko nipsasu tehty oikein...
missä Islamistit tuomitsevat ympärileikkaukset,niin voin uskoakin jotain hyvää noista elukoista. MAIRE U:KI
Hiekka-aavikkojen kulttuurien maaninen kiinnostus sukupuolielimiin ja niiden silpomiseen on hämmentävää. Helsingin Sanomien yleisönosastolla käytiin taannoin vilkas keskustelu ympärileikkauksesta. Taustalla oli Tampereella tapahtunut toimenpide, jonka seurauksena muutamat somalipojat olivat joutuneet sairaalahoitoon. Mielenkiintoista oli, että samalla oli noussut keskustelun aiheeksi myös somaliyhteisössä yleinen tyttöjen ympärileikkaus, jota termiä tästä silpomisesta sekä poikien että tyttöjen kohdalla käytetään.
Keskustelun sisältö oli, että tyttöjen silpomiseen ei ole uskonnollisia perusteita, poikien sen sijaan on. Poikien silpominen olisi islamiin kuuluva uskonnollinen toimitus. Kur’aani ei kuitenkaan määrää tällaista toimenpidettä sen enempää tytöille kuin pojillekaan. Kyseessä on perinne, joka perustuu sunnaan, ”näin on ennekin tehty”. Islamin kannalta tämä on kuitenkin ihmisestä, ei Jumalasta, joten se voidaan haluttaessa hyvinkin lopettaa puuttumatta uskonnon perusteisiin.
Lasten silpomisella on kuitenkin pragmaattinen syy. Hiekka-aavikoiden – alueiden, joilta perinne on alunperin peräisin – hiekka on kvartsia. Käytännössä tämä tarkoittaa, että se on hienojakoista lasimurskaa, joka tunkeutuu kaikkien vaatteiden läpi ja keräytyy kosteisiin ihopoimuihin, joissa se aiheuttaa tuskallisia haavaumia ja infektioita. Alkeellisissa hygieenisissä oloissa, joissa vettä ei liikene henkilökohtaiseen puhtauteen, ainoa keino ongelman ratkaisemiseksi on hankkiutua eroon mainituista ihopoimuista, niin tytöillä kuin pojillakin. Kyseessä ei siis ole islamin, vaan perinteisen aavikkokulttuurin ilmiö.
5 Huntu ja islam
Yleinen käsitys on – jopa muslimien keskuudessa – että naisten hunnunkäyttö liittyy islamiin uskontona (esim. Sakaranaho & Pesonen 1999, 16). Näin ei ole. Kur’aani ei missään kohdassa edellytä naisten käyttävän huntua tai peittävän itsensä muilla keinoin. Naisten pukeutumisesta Kur’aani antaa vain viitteellisiä ohjeita ja määräyksiä. Keskeinen ajatus on, että naisten pitäisi ylipäätään pukeutua, ”peittää itsensä” ja paljastaa vain se, ”mikä muutoinkin on näkyvissä” (19:16-17 [16-17], 33:59 [59], 24:31 [31]).
Hunnunkäytön tarkoitus oli, että poliittisesti levottomilla alueilla muslimimiehet erottaisivat naisista toisaalta ne, jotka ovat oikeauskoisia ja siis ”siveitä”, toisaalta ne, jotka ovat ns. epä siveitä. Perustelu on esitetty sunnan yhdessä keskeisimmistä teoksista, ibn Hishamin ”Profeetta Muhammadin elämäkerta, jonka Jaakko Hämeen-Anttila on ansiokkaasti kääntänyt suomeksi. ”Mikä muutoinkin on näkyvissä” on Kur’aanille tyypillinen käytännön ohje; esimerkiksi Suomessa ”normaalisti” pukeutuva nainen pukeutuu täysin islamin ja Kur’aanin opetuksen mukaisesti, huntua käyttävä ”ylipukeutuu”, kiinnittää huomiota ja toimii näin vastoin Kur’aanin opetuksia. Periaatteessa huntu on sunnan mukaan määrätty Jumalan lähettilään vaimoille, jotka eivät ole ”niin kuin muut naiset” (33:32 [32]). Tälibänien taannoinen vaatimus burhan käytöstä Afhanistanissa ei siis perustu islamiin, Kur’aaniin, vaan sunnaan: näin on aina ennenkin toimittu.
näitä "Sunniaan" ihminen on sentään käynyt kuussakin. Ihmettelevä MAIRE
Miksi suomalainen nainen juoksee huoraamassa sen kun kerkiää. Miksi Suomalainen mies juo juopuakseen ja seotakseen ja aiheuttaakseen perheelleen ja naiselleen murhetta, jopa selkeää hengenvaaraa.
Miksi suomalaiset antaa jo alakouluikäisten tyttöjen pukeutua kuin reeberbahnin ilotytöt. Navat ja lähes "se" paljaana, meikattuina ja selkeästi seksuaaliviritteisiksi muokattuna.
Miksi jo 10 vuotiaat tupakoivat ja kulkevat juopuneena kaduilla yötämyöten. Olemme käyneet jo kuussa, mutta emme hallitse sitä ympäristöä jossa elämme, ja vaikutamme.
Mitä tai ketä me olemme sormella osoittamaan.
Katso ympärillesi ja mieti ja kysy itseltäsi, että miksi on näin.
Jos muijasi kyllästy sun ylensyömiseen ja pierevään egoosi,niin ei se tarkoita ,että kaikki Suomalaiset naiset on huoria ja länsimaisesti pukeutuvat tyttöset Reeberbahnin huoria.
Täällä jutullahan ne sun islamikaverit oikeuttaa noita raiskauksiaan.
Naisten syytä kaikki...
Filosofiasi sopii kyllä loistavasti uuteen puolueesesi.Siellä olet vihdoin kotona ja kuin kala vedessä noiden naisten alistajien katkeroituunena liehakoijana.
Vedä turbaani päähän ja häivy P-S:n porukoista nopeasti ettet tuota lisää vahinkoa aidoille PeruSuomalaisille.
HAAREMITON
Mielestäni meillä Suomalaisilla on täysi oikeus puhua ja kritisoida muslimien iljettäviä tapoja ja heidän röyhkeitä pyrkimyksään tuon banaalin uskonnon soluttamisesta keskuuteemme.
Vanhassa testamentissa on paljon vastaavia kivitys ynnä muita kohtia.Rosvo Muhammed plagio juutalaisten ja kristittyjen kirjoituksia tarkoitusperiinsä sopiviksi.Aivan kuin Kähärä plagioi muiden kirjoituksia suuren oppi-isänsä tapaan.
Muhamed vaan "unohti" että Jeesus kumosi tuon kaiken vanhan älyttömyyden uudessa testamentissa.
JEESUS on eittämättä maailman historian suurin ajattelija ei rosvo Muhammed julmine sovellutuksineen kauhu- islamissa.
Jaakobin poikien isä...
Ei pystynyt "aito perussuomalainen" aitoon asiaan liittyvään retoriikkaan, ja artikulointiin. Totta joka saakelin sana, mitä käde taas toi julki. Meidän yhteiskunta jossa arvomaailma on sitä ettei ole arvoja, näkyy juuri noin kuin KÄDE sen esittää.
jeesus muka kumosi tuon kaiken vanhassa testamentissa? yksinkertainen ääliö. jeesus ei kirjoittanut vanhaa, eikä uutta testamenttia, joten se sinun uskottavuudestasi.
Siis Jeesuksen SANAT rakasta lähimmäistäsi, kumoavat nuo vanha testamentalliset uhoilut mitkä koraanissa ovat voimassa tänäänkin,että silleen...
Ei kai jumalan poika voi jumalan sanaa kumota, eikös raamattu ole kooste jumalan opeista vanhaa testamenttia myöten?
Mutta hänen ajattelunsa oli tuona julmanakin aikana ylivertaista,johon tämä ryöväri ja murhamies Muhamed ei pystynyt.Jeesus oli loistava filosofi...
MUSLIMIN KULLIN IMIJÄ...
tiedät kuka imee mitäkin ja kirjoittaa tänne viestei ei kai kukaa voi kirjotuksist päätellä imeekö muslimia vai venakkoa vai kotomaalaista vai mitään.
Ei kukaan voi tietää kuka minkäkin kirjoittaa ellei nimimerkillä kirjoita koska ainoastaa sheriffi ja ylläpito voi nähdä mistä kirjoitukset tulee ja heillä ei todellakaan ole mahdollisuutta alkaa ketään haukkumaan tai muutakaan koska siitä ei seuraa kuin ongelmia ja potku ja siihen ei edes heidän valtuudet riitä.