Osa persuista on reagoinut islamistipuolueen perustamiseen, samoin kuin olisi mökki tulessa. Huutoa ja mekastusta mutta ei johdonmukaisuutta, mitä tehdä. Kyseessähän on vain ja ainoastaan yhdistyksen perustaminen, jonka tavoite on saada nuo vaadittavat 5000 kannattajakorttia kerättyä.
Yhdistyksen perustaminen on jokaisen suomalaisen perustuslaillinen oikeus, sikäli jos siihen ei ole mitään estettä muutoin. Tuo islamistiksi kääntynyt kansalainen Tammi, omaa tuon saman oikeuden.
Se että johtaako tuo Tammen tavoite koskaan puolueeksi, on asia jonka näemme myöhemnmin. Tammen retoriikka asian yhteydessä on ollut sellaista muutoinkin, että se ei innosta suomalaista muslimi väestöä.
Alustava tiedustelu nimittäin antaa ymmärtää ja huomioitavan käsityksen että Tammen näkemykset sellaisenaan, ei tule saamaan varauksellista kannatusta suomalaisessa muslimiyhteisöissä.
Tammen lausunnot esim. sharian suhteen saa ehdottoman kielteisen vastaanoton. Näin ollen Tammi edustaa osaltaan samaa äärimmäisyytä kuin ne, jotka eivät hyväksy suomalaiseen yhteiskuntaan sen ulkopuolelta tulevia.
Sinänsä muslimien tulo politiikkaan pitää katsoa myönteisenä funktiona. Sillä silloin kun demokratiaan osallistutaan niin silloin ollaan yhteisellä asialla, eli toteuttamassa tuota demokratiaa.
Demokratiaan osallistuminen muutoinkin on terve piirre, sekä toivottavaa. Sillä silloin ääriliikkeiden synty, valvonta, ja niiden ehkäisy on hallittavissa helpommin. Demokratiaan osallistuminen ja sitä kautta vaikuttaminen myös estää, tälläisten ääriliikkeiden muodostumisen. Koska silloin kun ihmiset otetaan huomioon, niin ei tule tarvetta yhteiskuntavastaisiin toimiin.
Yhdistyksen perustaminen on jokaisen suomalaisen perustuslaillinen oikeus, sikäli jos siihen ei ole mitään estettä muutoin. Tuo islamistiksi kääntynyt kansalainen Tammi, omaa tuon saman oikeuden.
Se että johtaako tuo Tammen tavoite koskaan puolueeksi, on asia jonka näemme myöhemnmin. Tammen retoriikka asian yhteydessä on ollut sellaista muutoinkin, että se ei innosta suomalaista muslimi väestöä.
Alustava tiedustelu nimittäin antaa ymmärtää ja huomioitavan käsityksen että Tammen näkemykset sellaisenaan, ei tule saamaan varauksellista kannatusta suomalaisessa muslimiyhteisöissä.
Tammen lausunnot esim. sharian suhteen saa ehdottoman kielteisen vastaanoton. Näin ollen Tammi edustaa osaltaan samaa äärimmäisyytä kuin ne, jotka eivät hyväksy suomalaiseen yhteiskuntaan sen ulkopuolelta tulevia.
Sinänsä muslimien tulo politiikkaan pitää katsoa myönteisenä funktiona. Sillä silloin kun demokratiaan osallistutaan niin silloin ollaan yhteisellä asialla, eli toteuttamassa tuota demokratiaa.
Demokratiaan osallistuminen muutoinkin on terve piirre, sekä toivottavaa. Sillä silloin ääriliikkeiden synty, valvonta, ja niiden ehkäisy on hallittavissa helpommin. Demokratiaan osallistuminen ja sitä kautta vaikuttaminen myös estää, tälläisten ääriliikkeiden muodostumisen. Koska silloin kun ihmiset otetaan huomioon, niin ei tule tarvetta yhteiskuntavastaisiin toimiin.
Vastaukset 37
Vanhimmat
LUE tämä "Suvaitsevaisuus uskonnon varjossa" missä hän nimeää kaikki Suomalaiset naiset ja minihametta käyttävät tyttöset Reeberbahnin huoriksi.
Tämä lienee liitettävä saman kategoriaan kuin aikaisemmat julkilausumatkin:homot parannettava,työttömät keskitysleiriin,kaikki yhteiskunnan tuet lopetettava maaseudulta.
Puhumattakaan krapuiltamilla ja Kämpissä ruoilla borstaamisella kehummisesta.
Vai että huoria kaikki Suomen naiset...
Ei VENÄJÄ...
Kähärä tulkitsi kaikki naiset ja kuten et näköjään tajunnut niin nuo nuoret tytöt huoriksi? Olet ilmeisen ulkona kaikesta ympärilläsi liikkuvasta toiminnasta ja siitä miten nuo mainitut tahot toimii ja näkyy. Sattuuko tuo tuollainen mitättömyys, kun sitä sitä pitää oikein julkisesti esiin tuoda?
Onko tuollainen aivottomuus jotenkin tavoiteltava ominaisuus, tai sellainen taso jota kaikki arvostaa? Salli mun epäillä.
Hyvin erikoinen mielipide Perussuomalaisten Helsingin piirin tiedoittajalta ja piirihallituksen jäseneltä.
Poikkeaa täysin Helsingin piirin sivuilta luettavissa olevasta kannanotosta maahanmuuttajista.
Tälläiset islamilaiset liikkeet todistavat sen,ettei islamilaisilla ole mitään tarkoitusta intergroitua suomalaiseen/eurooppalaiseen yhteiskuntaan.Päinvastoin, tehdä käännytystyötä ja hankkia ymmärtämystä islamilaiselle käsitykselle ihmisarvosta,jota esim. naisella ja vääräuskoisella ole.
kun ei ymmärrä sanomaa ja on asennoitunut tietyin ehdoin, niin silloin ei tavoita kokonaisuutta.
Hannes sinä olet kyllä ihan ulkona sillä vastauksesi sanoma, ei vastaa aloituksen sanomaa.
Sinulle lieneekin tärkeintä olla Kähärää vastaan henkilökemian tasolla, eikä keskittyä asiaan.
Eikö tuo vie jo yö unia, kun ei pysty vastamaan keskustelun vaatimaan tasoon ja artikuloimaan siten että esitetty asia tulee joko myönnetyksi tai sitten sitä kohtaan esitetään sellaisia vastaargumentteja, että ne edellyttää jatkokeskustelua.
Tarkoittaako herra Kähärä jotain tiettyä naista vai yleistääkö hän naiset?
Miehen ala-tyyli on välillä hieman sekavaa.Oliskohan lauantai kossupullon korkki narahtanut.Sen verran outoa vihjailua krstityistä naisistamme.
ONNELLINEN AVIOMIES
KÄDEN mielestä rangaista? Kysyy ALI MUSA
Hannes on kieltämättä ollut ulkona ainakin Helsingin piirin suhteen.
Ari Kähärää ei ole Hannes koskaan ymmärtänyt päinvastoin rupesin inhoamaan häntä jo lähes kaksi vuotta sitten luettuani hänen silloisia Hitleriä ihailevia kirjoituksiaan.
Näihin aikoihin hän oli avoimesti rasisti.Esimerkiksi hän kirjoitti ,että hän on lautamies toimessaan oppinut etukäteen tietämään,että määrätyistä islamilaisista maista tulevat ihmiset ovat 80 prosenttisesti rikollisia.Minä en silloin hyväksynyt tälläistä ennakkoasennetta lautamieheltä.
Kähärän tyttären ruvettua käyttämään arabi-nimeä niin Ari teki täydellisen kuperkeikan suhtautumisessa islamilaisuuteen.
Nyt ollaan jo niin pitkällä hyväksytään kaikki epämääräiset islamilaisjärjestöt.
Mahtaako joku tietää ,toimiiko Kähärä Helsingin piirin johtotehtävissä, silti vaikka hänen tiedoitustoimintansa rupeaa muistuttamaan henkisesti häiriytyneen ihmisen sekoilulta.
Syynä on se, että minulla on erittäin voimakas libido ja seksihalut(panettaa)Nykyinen vaimo ei pysy tahdissa mukana.
Ihailemallani Prof.Muhameddilla oli varmasti sama ongelma,mutta Jumala antoi hänelle monta vaimoa ja Aishan(8v). Voisin samalla toimia hyvänä esimerkkinä muille mies käännynnäisille.
Ahmed Ainasvuo Suomen islamipuolueesta.
ei riitä syyksi islamis toisen vaimon ottamiseen :( better luck next time!
seisemän henkilöä Kontulassa ja vävy...
saamiseksi islamissa? Kamelien pääluku?
No ensin täytyy olla ensimmäisen vaimon hyväksyntä ja jos sen saa niin toisen (ja aina neljänteen asti) vaimon saamiseen vaaditaan riittävä elintaso ja aikaa niin että pystyy tarjoamaan toiselle samat mitä ensimmäisellekin. Jos ei pysty tarjoamaan kaikille vaimoil jos siis neljäkin peräti ottaa samanlaista elintasoa ja jokaiselle aikaa täytyy jättää vaimot ottamatta ja elellä onnellisena sen yhden kanssa. joissain maissa ne ukot vielä suosii tuota käytäntöä ja rikkaat varsinkin mut monissa se on onneks jo hiipunut.
kääntynyt dösäkuski pysäyttää bussi kesken ajon ja nousta rukoilemaan esim. ruuhka-aikaan?Entä mitä vääräuskoiet matkustajat siitä sanovat?
Työ ehdot uusiksi...
Samainen Risto Tammi joka kuului -70 luvulla valtakunnanjohtaja Siitoimen esikuntaan tuolloin he muun muassa Ollin kanssa polttivat kissoja elävältä.Samaa näköä...EX-natsi Turusta
Ihan vaan pienenä muistutuksena sinulle ettei minulla ole arabinimeä :)
Tosi juttu Engalannista oli täällä oikein lehdessä.MUSLIMI puukotti joutsenen puistossa kun oli ramadanin aikana nälkiintynyt liikaa.Tuomari antoi siitä huolimatta sakot.
Terveiset: Persu Nottinghamista
eri uskontoja.Meinasi ensin mormooniksi mutta hurahti lopulta muslimisi. REKA B-siivestä
Sillä aion kuitenkin pysyä kristittynä persuna, vaikka täällä on paljon käännynnäisiä liikkeellä.
Persumuori.
EI tapeta. Asut Suomessa.
Edeltävälle paastosta kirjoittajalle, ramadan ei näännytä ainuttakaan muslimia, jos ei itsekuria löydy ei silti joutsenia tarvita ruuaksi vaan kyseessä on joku hullu sekopää. Kaupasta saa kyllä ruokaa jota voi ramadaninkin aikana syödä.
kuinka muslimit suhtautuvat Koraanin tappokäskyihin nykyään...
ja on vastuullisena päätttämässä seuraavista kunnallisvaaliehdokkaistamme.
Ei kuitenkaan kuulu puolueeseen, niinkuin ei oppi-isänsä Mattilakaan.
En koskaan voi ymmärtää, kuinka puolueeseen kuulumaton henkilö voi olla vastuussa ehdokasvalinnoista.
Persulikka.
Mutta jaksaako se ketään kiinnostaa???
Kähärä ei ole vastuussa ehdokasvalinnoista, eikä ole tiedottaja eikä ole koskaan ollutkaan.
kiinnostavan kun sinäkin olet osallistunut ketjuun. Siksi toisekseen Kähärän aloitus oli erinomainen, ja selkeästi asiapitoinen. Tosin suurinosa ketjuun osallistuneista ei osaa demokratian eikä politiikan alkeitakaan, ainakaan kirjoitustensa perusteella.
Kähärä on kiinnostava, oikeasti.
Aivan oikein.Kähärä on henkisesti tasapainoton luuseri,jolla seitsemän äänen kaanatus suurelta äänestysalueeltaan.
Kylähullua kaikki naureskelee.
Sääli tytärtä.
Vanhavennamolainen tietää, ettei Käde päätä enää yhtään mistään.
Toisaalta Manskun suunalta kertoilivat, ettei kunnallisvaalilistapaikkaa tule tai tipu.
Persulikka voi olla täysin rauhallisin mielin.
Ehkäpä Käden paikka annetaan juuri Persulikalle, koska naisille se tultaneen luovuttamaan.
Harhaoppi-isät menevät ulos lapsenpesuveden mukana, kuulemma varsin helposti.
sillä KÄDE on tiukasti päätöksenteko koneistossa mukana ainakin 2007 loppuun ja todennäköisesti myös sen jälkeenkin. listallekkin pääsee kyllä jos siihen haluaa. Vennamoinen luo turhia mielikuvia joilla ei ole totuusarvoa ollenkaan. Persulikka voi olla hyvillään sillä käde on ja pysyy päättämässä, mutta vennamoinen ei.
uimis ja rossi pysyvät ulkona nyt, ja tulevaisuudessa.
Ei Käden perseestä aurinko paista.
Vanhavennamolainen tietää asian oikean laidan.
Hirvilavojen pystytystalkoissa kun kuulee kaikenlaista..
ainoita joiden kanssa sinä voit touhuta. kuuleehan sitä kärpäsen surinaa kun sonnalle haisee . Säälittävä.
Juu,kyllä sulta tuntuu molempia löytyvän, mutta ei täältä.
Luultavasti Vanhavennamolaisella on omassa mettässä Hirvikärpäsiäkin.
Tarviitkos siitä lissää kavereita ittelles?
Mitäs saivareita sulla kotona on?Kloaakkikunkkuna kun taijatseilä boxissas elellä?
sillä susta alkaa huomata. Siellä joudut olemaan kärpästes kanssa ja mihinkään et pääse. mahtaa närästää. Kukaan ei ota tosissaan.
ääriliikkeitä Englannissa ja Ranskassa.HEH,HEH...
edes huomiseen, tai anteeksi kellon aika ylihuomiseen. on siinä teillä koko tekeminen.
Islamilaisen puolueen perustamisesta on se hyöty, että se ravistelee suomalaiset hereille, ja sen vastareaktiona tulee lisäkannatusta Perussuomalaisille.
Olet fiksu tyyppi olen huomannut sen aiemminkin.
Ongelmaksi jää vain se että toistaiseksi suurin osa persuista asuu maaseudulla.He eivät ymmärrä tai välitä tästä Islamin salakavaluudesta oikein mitään."Pois silmistä, pois mielestä".
Puolueen pitäisi entistä selvemmin tuoda esiin vastustus jonka Islamilaisuuden kielteiset puolet aiheuttavat.Tämä lisäisi näkyvyttä ja toisi kymmeniätuhansia ääniä lisää.
Onko puoluejohdolla rohkeutta tähän on toinen juttu.Ainakin Kähärään kaltaiset fariseukset pitää saada ulos puolueesta.
Mäenpää on kyllä oikeassa monessa asiassa vaikka häntä jatkuvasti mollataankin.
Soinin pitäisi samaistua enemmän Itävallan Jörg Heideriin vaikka siinä on riskinsä.Nyt tarvitaan rohkeeutta.
HERVANNAN HEILAUS
Eiköhän tässä maassa ole muutakin tehtävää politiikan saralla kuin yrittää olla oululainen versio Halla-ahosta?