Tuleeko ja koska?

Seuraava todellinen suursota on hyvin todennäköinen.
Mutta olisiko mielipiteitä siitä; miksi, missä, koska?
Itse luulisin, että energian takia (öljy), lähi-idässä länsi vastaan islamilainen maailma johon sekaantuu vahvasti myös Kiina, noin 20 vuoden sisällä.
6354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja todennäköisesti käytetään ydinaseita. Asiasta on monta ennustetta ajalta, jolloin ydinasetta ei vielä ollut olemassa.

Äänestä

USA,n rahoitamaa öljysatamaa.Katsokaapa Googlen Earth ohjelmalla,Koiviston öljysatamaa kannaksella.Ei Suomen asema valtapoliittisena pelinapulana ole mihinkään poistunut.Satamat ovat nyt Venäjälle kultaakin arvokkaimmat,Pietarin geopoliitinen sijainti,ja Balttianmaitten irtautuminen N.liiton imppeeriumista ovat ratkaisevasti lisänneet Karjalankannaksen satamien strategista merkitystä Venäjälle.II-MS aikoina,Suomi oli tärkeä tekijä Petsamon nikelin,ja Ruotsin Kirunan malmin kuljetusreitin vartijana,nyt öljy on sama tekijä (kiitos putkien)kuin silloin nikkeli ja rautamalmi suurvaltain omassa valtapelissään,jota Suomi on pantu vartioimaan,taas kerran.

Äänestä
  • En varsinaisesti unohtanut tuota II maailmansodan sytyttäjää ja pahihinta facistisen vallankäytön alueista.
    Tuota aluetta kutsutaan myös valtionimellä Venäjä.
    Ainakin tänään. Huomennahan se voi olla vaikka russia? HAH.
    Mutta tokihan kaikissa maailman kouluissa opetetaan miten Saksa alotti molemmat maailmansodat ja on siten pelkästään paha "muiden kansojen alistaja".
    Kaikki muut maailman kansat kävivät urheina sotaan käsittämätöntä sortoa vastaan ja synnytti samalla montakin sankaritarinaa ja hollywood "tositapahtumiin perustuvaa" elokuvaa.
    USA tuki hyvin pontevasti kommunismia lupaamalla asetoimituksien katkeamattomuuden Stalinille.
    Kun Englannhin päänsärky oli saatu hoidettua, niin huomattiin lännessä tehty virhe ja Saksa aseistettiin ennätysajassa.
    Sellaista vielä, että kun englanti ja ranska takasivat puolan?
    Kun sinne Saksa hyökkäsi niin alkoi II maailamansota ja Saksa julisdtettiin siihen syylliseksi.
    Mutta kun NL myös hyökkäsi lännen takaamaan puolaan ja valtasi itäosat, niin kukaan ei ollut kiinnostunut!?
    Tämä minua on aina ihmettänyt?
    Eli toinen on ja toinen sitten ei?

    Äänestä

  • Ymmärtää kääntää kaikki öljy ja kaasuputkensa Kuolan oblastiin(Murmanskiin)

    Ei öljyä ilman satamia,ei satamia ilman

    Äänestä

  • Itä-Naapuri kirjoitti:

    Ymmärtää kääntää kaikki öljy ja kaasuputkensa Kuolan oblastiin(Murmanskiin)

    Ei öljyä ilman satamia,ei satamia ilman

    Kuolaan, siis ylämäkeen on paljon raskaampaa pumpata. Viipuriin päin tulee painollaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Misi kirjoitti:

Seuraava todellinen suursota on hyvin todennäköinen.
Mutta olisiko mielipiteitä siitä; miksi, missä, koska?
Itse luulisin, että energian takia (öljy), lähi-idässä länsi vastaan islamilainen maailma johon sekaantuu vahvasti myös Kiina, noin 20 vuoden sisällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu