SUMUTETTU SUKUPOLVI

60 - 70 luvulla syntyneet joutuivat maksamaan kovan hinnan 90-luvun alussa työttömyydellä.
Lyötyjä vielä lyötiin eläkeratkaisulla, joka tehtiin suurten ikäluokkien etujen mukaisesti ja nuoremmat (80-luvulla syntyneet->)kerryttävät eläkettä myös opiskelulla.
Sixten Korkman on puhunut eläkeratkaisuiden vääryyksistä, mutta kuuroille Kataisen korville !
5207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Koko yleisen eläkejärjestelmän idea on, että palkansaajat maksavat osan palkastaan eläkerahastoille, jotka huolehtivat näin saamansa pääoman tuottavuudesta ja pystyvät aikanaan maksamaan eläkeläisille heidän sinne sijoittamat säästönsä.

Suuret ikäluokat eivät siis syö "sumutettuilta" mitään heidän ansaitsemaansa, vaan saavat vain omiaan takasin. Onko tämä ajatus niin vaikea käsittää?

Äänestä
  • vuosina yrittää kasvattaa eläkettään ylitöillä hyötyy nuoremmista sukupolvista, koska heillä sitä mahdollisuutta ei ole !

    Äänestä

  • Ei asia nyt ihan noinkaan ole ... koska eläkkeen muodostumis eli ikärajaa on muokattu 4 kertaan olen itsekkin menettänyt mm. kaikki ns. nuorena ansaitut eläkkeet ... jota muuten oli jo kertynyt melkoisesti ... mitäs tein töitä jo koululaisena kesäisin ... neljät erillaiset paperit olen SAMOISTA NUORUUSVUOSISTA jo saanut ... entäs tämä sitten; veljeni alkoi yrittäjäksi tosi nuorena ... kas kun yrittäjäeläke alkaa kertyä vasta 22 tai 24 vuoden iässä ... pakko on maksaa ... no saapahan 15% alennuksen ... ei muuten paljon lohduta. Näistä eläkemuutoksista on muuten tosi vähän tietoa tarjolla juuri ikäluokka -65 -75 on kokenut kertynyt eläkettä -- ei kertynyt ilmiön. Entäs 2001 toteutettu osa-aikaeläke muutos ... pudotti muuten yhdessä yösssä 1/2 työskentelyajan eläkekertymän 50% koskien puolieläkkeen loppua työskentelyaikaa 57v-65 v EIHÄN ole nuorempiin kohdistettua ikärasismia ... kukaan ei vaan uskalla tehdä tästä tutkimusta --- miksi sitten tapauksia on jopa ihmisoikeustuomioistuimessa ... ihmiset eivät vaan tiedä paljonko heitä on kusetettu ... samoilla eläkemaksuilla sama eläke nyt vaan ei ihan toteudu !!! Miksi esim. nuoria yrittäjiä voidaan syrjiä MAKSU ... EI ELÄKETTÄ TYYLIN.

    Äänestä

idealismiin ei kuulu tavisten ymmärtäminen, kun on reilu miljoona € tilillä, se saattas morjestaa.

Äänestä

idealismiin ei kuulu tavisten ymmärtäminen, kun on reilu miljoona € tilillä, se saattas morjestaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Petetty kirjoitti:

60 - 70 luvulla syntyneet joutuivat maksamaan kovan hinnan 90-luvun alussa työttömyydellä.
Lyötyjä vielä lyötiin eläkeratkaisulla, joka tehtiin suurten ikäluokkien etujen mukaisesti ja nuoremmat (80-luvulla syntyneet->)kerryttävät eläkettä myös opiskelulla.
Sixten Korkman on puhunut eläkeratkaisuiden vääryyksistä, mutta kuuroille Kataisen korville !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu