Feministit ovat kovasti arvostelleet musiikkivideokanavien vähäpukeisia laulajia ja esittäneet sen olevan oire yliseksualisoituneesta ja pornoistuneesta yhteiskunnasta. 
Kuitenkin evoluutiopsykologinen musiikkitutkimus ja nyt myös aivotutkimus nykyisin yhdistävät seksin ja musiikin sitä kautta, että musiikki voi olla ollut yksi keskeisistä tekijöistä parinvalinnassa. Esimerkiksi muilla laulavilla lajeilla, linnuilla ja valailla, laulun merkitys on seksuaaliseen parinvalintaan liittyvä – voimakas ja monimutkainen laulu ilmoittaa laulajan olevan terve ja omaavan näin hyvät geenit jatkaa sukua. 
Vielä pitemmälle menee kognitiivisen neurotieteen tutkija Martin Serano, joka näkee ihmisen puheen kehittyneen ihmisellä parinvalintaan liittyvästä laulusta, eikä varoitushuudoista, kuten aiemmin on oletettu. Serano perustelee tätä sillä, että laulun ajallinen ja kognitiivinen rakenne on hyvin lähellä puhetta, ja on biologian yleisten kehitysperiaatteiden mukaista olettaa, että pariutumislaulun tyyppinen sarjallinen ääntely on puheen alkuperä.
Kuten tunnettua, puhe taas on kaiken ihmisen älyllisen toiminnan edellytys ja se erottaa meidät muista eläimistä ja siis kaiken kulttuurimme ja ihmisen nykyisen elämänmuodon tuoneen kehityksen perusta. 
Musiikin ja seksin yhdistäminen ei siis ole merkki kulttuurimme rappeutumisesta, kuten feministit tulkitsevat, vaan on itse asiassa kaiken kulttuurimme peruskivi.
http://video.google.com/videoplay?docid=-1033396650357281075
videon loppuosassa
http://www.tieteessatapahtuu.fi/0305/eerola.pdf
MTVn vähäpukeiset laulajat
5
438
Vastaukset
- Aha sanoi DonnerIlmankos musiikki on kielletty Iranissa, ym. islamilaisissa maissa. Ja monilla suomalaisillakin uskonlahkoilla maallinen musiikki. 
 Ovat huomanneet seksin ja musiikin yhteyden toisiinsa.
- Doc....eli liikehtiminen musiikin tahdissa ole myös aika merkittävä parinvalintarituaali ? 
- Jaa siitäkös se sitten johtuu perseen puute, kun en osaa laulaa enkä tanssia?! 
- seksi..tarkoittaa siis sitä että puolialastomat naiset kiehnäävät vaatteet päällä chillaavien miesten ympärillä. Eikä siinä mitään uutta, monelle miehelle seksi = porno ja seksi = itsensä tyydyttäminen naisella rahaa vastaan. 
- Muori maaltaEipä ole tullut mieleen, että se kevätkesäinen linnunlaulu, joka täyttää niin soljuvasti aurinkoisen niityn metsän reunassa, onkin lintujen ääntelyä tipujen houkuttelemiseksi seksiin. 
 Täytyy laitta lapsille kesällä korvatulpat, että lintujen seksiääntely ei pääse pilaamaan lasten tahratonta ja vielä puhdasta mieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424885
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183636
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693443
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012798
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862670
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302620
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161663
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161506
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?1981392
- 1521311