Ohjelmassa keskusteltiin itsemurhista, mutta esitettiin tilasto jossa oli vain suomalaisten miesten tekemät itsemurhat
ELI ANNETTIIN SE KUVA ,ETTÄ VAIN SUOMALAISET MIEHET TEKEVÄT ITSEMURHIA
SUOMALAISET NAISETKIN TEKEVÄT ITSEMURHIA, MUTTA OHJELMASSA PUHUTTIIN VAIN SUOMALAISTEN MIESTEN ITSEMURHISTA
USKOMATONTA MIESVIHAA
ELI ANNETTIIN SE KUVA ,ETTÄ VAIN SUOMALAISET MIEHET TEKEVÄT ITSEMURHIA
SUOMALAISET NAISETKIN TEKEVÄT ITSEMURHIA, MUTTA OHJELMASSA PUHUTTIIN VAIN SUOMALAISTEN MIESTEN ITSEMURHISTA
USKOMATONTA MIESVIHAA
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ohjelman alussa näytettiin tilasto myös naisten tekemistä itsemurhista muutaman vuoden takaa(vajaa 300).
Varsinaista asiaa ohjelmassa ei kuitenkaan ollut, kolmesta oppineesta keskustelijasta huolimatta, tai ehkä juuri siksi.Alkoholista ei sentään syntipukkia yksissätuumin suomalaisten itsemurhiin tehty.Ohjelmassa näytettiin tilastoa, jossa Suomi oli itsemurhatilastoissa heti itä-euroopan maiden jälkeen.Yhdistävää tekijää pohdittiin, mutta laihoin tuloksin. Pohdittiinko edes tosissaan?
Tässä yksi näkökulma:
Eräs suomalaisen hovioikeuden presidentti on verrannut täkäläistä oikeudenkäyttöä entisiin itä-euroopan maihin.Olisiko mahdollista, että suomalainen yhteiskunta on niin epäinhimillinen ja epäoikeudenmukainen, että heijastusvaikutukset näkyvät mm.perheväkivaltana(USA:n jälkeen maailmassa tilastoissa 2.),runsaana juopotteluna ja itsemurhina.
Suomalainen henkinen ilmapiiri on tunnetusti yleisesti huono ja asukkaiden enemmistö enemmän tai vähemmän henkisesti pahoinvoivaa.Pahoinvointi ilmenee mm.masennuksena ja joskus myös järjettömänä väkivaltana.Kaikki eivät ole joutuneet oikeusmurhan tai virkakoneiston uhreiksi ainakaan suoraan,mutta maan henkisen ilmapiirin ulkopuolella ei ole kukaan.Piittaamattomuus ja vastuuttomuus tarttuu ja leviää vastustamattomasti ylätasoilta(poliitikot) alas.
Helsinkiläisissäsairaaloissa potilaita kohdellaan usein vastuuttomasti ja välinpitämättömästi.Virkarikoksiin ja väärinkäytöksiin ei valtion taholta puututa.Oliko sittenkään oikeastaan mitään merkillistä ja odottamatonta myyrmäen räjähdyksessä?Joku saa aina joskus lopullisesti tarpeekseen kaikesta(ja kaikista kokemistaan nöyryytyksistä).
Kyllä syyt ovat ihan siinä että Suomessa kaikki ovat persaukisia ja painiskelevat veloissaan ainoana lohtunaan ja ulospääsynä hetkellisesti kuningas alkoholi. Kun vielä tiedetään tämän hinta Suomessa, on seurauksena entistä pahempi ahdinko.
Siellä verohelvetissä ei juuri kukaan pysty tienaamaan niin että olisi elämisen tasoa. Esim. pääkaupunkiseudulla yksin asuva sairaanhoitaja on verrattavissa maaorjaan. Asunnon ja ruoan jälkeen ei käteen jää mitään ja duunia joutuu paiskimaan hiki hatussa. Ulkona on aina paska sää eikä kukaan ajattele muuta kun viikonloppuja jolloin pääsee taas vähän "tuulettumaan"...
Eihän Suomi ole kiva maa kuin kaksikymppisille jotka voivat huoleti dokata kaiken rahansa ja "isi auttaa" kun tulee ahdinko.
Suomi on ostovoimaltaan entisen itäeuroopan tasoa. Suomi on pohjolan Albania. Kansakunta on persaukista.
Ensi vuonna muuten tulee sitten se paljon puhuttu lama. Pitätäkäätte hauskaa!
Suosittelen maastamuuttoa. Itse olen sen jo tehnyt ja ihan kivasti pyyhkii.
...ja köyhyys ovat yksi merkittävä tekijä.
Tämä mielenkiintoinen aihe ei jostain syystä herätä tällä palstalla keskustelua.Itsemurhan yrittäjiä on vuosittain suomessa kuitenkin suuri määrä (noin 20 000).
Miksi he vaikenevat?
Yritän pohtia vielä:
Kyse on selvästi laajemmasta kokonaisuudesta, johon olennaisesti kuuluu taloudellinen eriarvoisuus ja köyhyys.Suuri osa itsemurhan toteuttajista tai yrittäjistä kokee tulleensa jollakin tavoin epäoikeudenmukaisesti kohdelluksi.
Sortumatta yleistykseen voisi todeta, että suomessa ihmisten välinen kunnioitus toisiaan kohtaan on vähäistä ,ellei jopa olematonta(ainakin helsingissä).
Mistä tämä johtuu?
Ihminen joka kokee, että häntä kunnioitetaan (ja kohdellaan oikeudenmukaisesti), kunnioittaa yleensä vastaavasti muita.Yhteiskuntaan kuuluvat instituutiot kuten sairaalat,oikeuslaitos ja vakuutusyhtiöt(mm.KELA)syyllistyessään vastuuttomaan, mielivaltaiseen ja epäoikeudenmukaiseen asiakkaidensa kohteluun ja "pompotteluun" kylvävät suoraan myrkkyä yhteiskuntaan.Tuo myrkky pilaa hiljalleen koko yhteiskunnan henkisen ilmapiirin.Myrkyttäjinä toimivat myös työntekijöitään epäasiallisesti ja huonosti kohtelevat yritykset(kun tekee raskasta työtä, josta maksetaan työn vaativuuteen nähden liian vähän, niin se ei yleensä ole mieltä ylentävää).Ihmiset alkavat vähitellen suhtautua epäluuloisesti,piittaamattomasti ja halveksuen myös toisiinsa.Itsekkyys ja omaneduntavoittelu muuttuvat vähitellen hyväksytyiksi ja yleisiksi arvoiksi.
Pääasiassa taloudellisista syistä johtuva ihmisten "pompottelu" on arkipäivää suomessa(etenkin helsingissä).Helsingissä ovat läsnä myös monet muut ihmisten elämää vaikeuttavat ongelmat, kuten liian kalliit asunnot.Suomalaisuuden huonoimmat puolet kärjistyvät helsingissä(joskus myös parhaat).
Oikeudenmukaisuus on yhteiskunnan ylin etu, kuten eräs amerikkalainen kirjailija ja kriitikko totesi äskettäin Helsingin-Sanomissa julkaistussa kirjoituksessa.