Tänään oon pukenut ylistysvaipan päälle ja tanssinut Herralle.Kun annemme uhrimme Herralle ylistäen ja karkeloiden,niin hän kylvää tänne maahan mitä tarvitsemme ja jopa herätys voi tulla ovelle kun kylvämme taivaisiin.
Vastaukset 2
- päälläsi
tuossa galleriakuvassasi?
- Sam.Andreevitsh
*
Vaikutat rehelliseltä tyypiltä, ja olet varmasti tosissasi Jumalan kanssa. Siunausta sinulle.
Suomessa on kuitenkin kenties ollut välillä vähän vääränlaista opetusta ylistyksestä ja välillä joitain ylistysopetuksia on ymmärretty väärin, joten tässä joitain ajatuksia ylistyksen ja herätyksen välisestä yhteydestä.
*
Monet rehelliset ja vilpittömät uskovat näkevät punaista, kun aletaan puhua ylistyksen ja herätyksen välisestä yhteydestä.
Näin on käynyt varmaan tapauksissa, joissa "ylistäminen" on keskittynyt liikaa musiikkipuoleen tai tilanteissa, joissa ylistämisopetus on herättänyt MIELIKUVAN siitä, että tässä "uudessa" asiassa on kyse ensisijaisesti musiikista ja laulamisesta.
*
Toisinaan uudesta asiasta innostuminen saattaa saada ihmiset liiaksi unohtamaan hyvät "vanhat" asiat. Joskus innostuminen ylistyksestä on saattanut vähentää Jeesuksen antaman lähetyskäskyn toteuttamista. Tällaiseen Jumalan ylistäminen ei saisi koskaan johtaa. Onneksi tiedän paljon tapauksia, joissa Jumalaa innokkaimmin musiikinkin kautta ylistävät ovat myös innokkaimpia evankelistoja.
*
Minkälainen on mielestäni hyvä sellainen kokous, jossa ylistetään Jumalaa laulamalla... Sellainen, jossa ylistyksestä vastaava ryhmä ilmaisee kiitollisuuttaan ja ylistystä Jumalaa kohtaan myös vapaasti rukoilemalla. Se osoittaa, että ylistyslaulujen sanat eivät ole vain laulamista, vaan että myös sisin on ylistyksessä mukana. Että kiitollinen asenne Jumalaa kohtaan on arkipäivässä koettua todellisuutta.
*
En omasta kokemuksestani tiedä, kuinka ylistäminen vaikuttaa herätyksen tulemiseen, joten en voi sanoa asiasta omaa näkemystäni. Mutta sen tiedän, että Jumalan tekojen näkeminen on aina vetänyt ihmisiä Jeesuksen luokse. Ja että uskostaan ja Jumalasuhteestaan iloitseva kristitty tuo todennäköisesti enemmän ihmisiä Jeesuksen luokse kuin henkilö, joka tietää kaiken Jumalasta ja Jumalan suunnitelmista, mutta jolle usko Jeesukseen ei saa aikaan valoisuutta ja mielenrauhaa.
Jos uskova on kokenut elämässään Jumalan voimaa ja Jumalan tekoja ja hän on kiitollinen Jeesukselle siitä mitä hän on tehnyt ja kunnioittaa Jeesusta, niin tällainen henkilö todennäköisesti saa myös muut kiinnostumaan Jumalasta. Tällainen henkilö todennäköisesti myös ylistää Jumalaa.
*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851711
- 81906
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,39882En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56801- 60658
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?69620Olet niin tärkeä
Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.19561Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38536Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te36531- 19521
