Kaverini on mahdottoman innoissaan tästä uudesta move it-yrityksestä. Liiketoimintakonsepti on hänen mukaansa patentoitu jo Suomessa ja muutamassa muussa pohjoismaassa. Patenttihakemus on vetämässä myös Euroopan tasolla. Kaveri ei muusta puhukaan. Pitää tällä hetkellä välivuotta yliopistosta move it-jutun takia ja aikoo lopettaa opiskelun kokonaan, jos homma lähtee käyntiin kunnolla.
Move it järjestää kuulemma bileitä ja matkoja edustajille. Kaverini on hehkuttanut minulle konseptia ja sen toimivuutta, mutta ainakaan toistaiseksi en ole uskaltautunut mukaan. Harkitsen tarkkaan ja voi olla, että pidän ensi vuoden välivuotta TKK:n opinnoistani. Sen verran upeilta kuulostavat tulevaisuuden näkymät yrityksessä. Mielenkiinnosta ajattelin kokeilla.
Onko jollain kokemuksia yrityksestä? Ottaisin mielelläni vastaan palautetta tästä uudesta suomalaisesta konseptista.
Kiitos!
-Kaitsu
Move it järjestää kuulemma bileitä ja matkoja edustajille. Kaverini on hehkuttanut minulle konseptia ja sen toimivuutta, mutta ainakaan toistaiseksi en ole uskaltautunut mukaan. Harkitsen tarkkaan ja voi olla, että pidän ensi vuoden välivuotta TKK:n opinnoistani. Sen verran upeilta kuulostavat tulevaisuuden näkymät yrityksessä. Mielenkiinnosta ajattelin kokeilla.
Onko jollain kokemuksia yrityksestä? Ottaisin mielelläni vastaan palautetta tästä uudesta suomalaisesta konseptista.
Kiitos!
-Kaitsu
Vastaukset 8
Vanhimmat
toi move sitten tekee työkseen?
""Liiketoimintakonsepti on hänen mukaansa patentoitu jo Suomessa""
Mikä on pat. rek. numero?
""muutamassa muussa pohjoismaassa""
Miksi ei voi sanoa suoraan että missä muissa pohjoismaissa? "Muutamassa muussa" on aika ympäripyöreästi sanottu.
""Patenttihakemus on vetämässä myös Euroopan tasolla""
Tästäkin on varmastikin olemassa virallinen dokumentti tai todiste että patenttihakemus on jätetty EU:lle? Voisiko sen nähdä?
""järjestää kuulemma bileitä ja matkoja edustajille""
kuulemma... eli faktaa ei ole että näitä bileitä ja matkoja järjestettäisiin?
Hirveän paljon asioista on kuulopuheiden pohjalla, minä ainakin vaatisin enemmän faktoja ennenkuin harkitsen mukaan lähtemistä.
Ja kannattaa muistaa myös se että tämän MoveIT konseptin ja sen sidosryhmien ja yhteistyökumppanien takana on samat ihmiset kuin tässä:
http://verkostomarkkinointi.blogspot.com/2007/04/move-tuomittiin.html
http://netcode.no-ip.org/~ospi/move/pohjolan_sanomat_well_nutrition.jpg
http://netcode.no-ip.org/~ospi/move/etlari_7_4_2007.jpg
"move it-yrityksestä"
Mikä yritys?
Mikä y-tunnus? Kyseistä yritystä ei löydy YTJssä.
Ehkei Moveit yritystä ei ole - on vaan huonomaineista movea eri paketissa.
Kokemuksia verkostomarkkinoinnista.
http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2006-09-13,104:2:404668,1:0:0:0:0:0:
...tyhmyyteni, vaikka olen yritystoiminnassa (joka suurenkin yleisön mielestä mielletään yrittämiseksi) ollut koko elämäni (yli 25 v.), en ole moisesta kuullut. Minkälainen on liiketoimintakonseptin patentti? Onko sellaisia edes olemassa? Ymmärsinkö oikein, että yritetään patentoida joku tapa tehdä kauppaa, tai hoitaa liiketoimintaa? Täytyypä PRH:sta ottaa selvää.
Liiketoimintamalleja ei voi Suomessa sellaisenaan patentoida. Yhdysvalloissa tilanne on toinen erilaisen patenttilainsäädännön ja sen tulkinnan takia. Esimerkki US PTO:n hyväksymästä liiketoimintamalleja koskevasta patentista on Amazonin "one click"-menetelmä.
Toki Suomessakin voi patentoitavuusrajoitusta yrittää kiertää, mutten usko moven kavereilla olevan tarvittavaa osaamista. Kannattaa kysyä tarkkaa patenttinumeroa, jonka avulla patentin olemassaolo voidaan tarkistaa helposti.
hakevat patenttia sille ilmalaivalle tai kuurolle sammakolle:))
Amazonin one-click kauppakeskus, pyh ... Moven ainutlaatuinen ZeroClick-kuppakeskitin vie voiton!
Helppokäyttöisyydessäänkin aivan ylivoimainen - kun olet nähnyt aloituskuvan, olet nähnyt kaiken!
Mutta mites on, voidaanko ZeroClick-kuppakeskittimen osoittaa tuottavan
"hyödyllisen, konkreettisen ja vakuuttavan tuloksen"? Ei taida movelle patenttia irrota Ameriikastakaan...