Lukko vs. Ässät
Porissa on hopeakautta seuranneen heikon viime kauden jäljiltä panostettu vahvasti joukkueeseen. Pelaajabudjetti on noussut kesän aikana merkittävästi ja samalla myös odotukset Isomäen tulevan kauden otteluita kohtaan.
Yhtä nousua ei kuitenkaan nähdä: Ässiä Lukon edellä sarjataulukossa.
Vaikka länsirannikon kiivaassa paikallistaistossa on otettu kovat panokset käyttöön Pasi Saarelan ässäpestistä lähtien, on Lukko yhä pitkän harppauksen päässä Ässien saavuttamattomissa. Joukkue joka kuvittelee taistelevansa paikasta pudotuspeleissä Jari Härkälän opastuksella on kovasti harhaluuloinen.
Edes useamman promillen humalassa Härkälän palkkaaminen pudotuspelipaikasta taistelevan liigajoukkueen valmentajaksi ei voi vaikuttaa hyvältä idealta. Tällä sektorilla Lukko suorastaan nöyryyttää Ässiä, sillä Mika Toivola on - oli herrasta mitä mieltä tahansa - joka tapauksessa liigatason valmentaja.
Ja jos Jan Lundellin mysteeri ei minulle ratkennut, ei sitä tee myöskään Kimmo Kapasen valinta Ässien maalivahtiosaston "vahvistukseksi". Lukko sentään hankki itselleen pätevän veteraanivahdin Petri Vehasen viime kaudesta viisastuneena, mutta keskiarvoa selvästi heikommalla maalivahtipelillä ei tapella paikasta kuuden sakissa - eikä muuten edes kymmenen joukossa.
Kuten IFK:lla myös Ässillä nöyryytys tulee vielä tuplana. Porilaiset hullut voivat vielä sulattaa tappiot maalisarakkeessa, mutta entäs kun kettupaitojen oikeasti kovat jätkät vielä kaupan päälle niistävät nenänkin? Taitaa Isomäen jää täyttyä lasipulloista, kun Nickerson-paitaiset (mallia kevät 2006) ässäfanit purkavat turhaumiaan.
www.jatkoaika.com
3
230
Vastaukset
- wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww...
huomaa.
Lukollako muka kova joukkue? hahahahahahah!!1- fdgdfgdfgdfgdsfg
Tarvii sen verran nyt tähän väliin sanoa, että kyllä Lukolla on hitusen parempi joukkue. Nää nyt on taas näitä. Vaikka Ässät hankkis ketä, ni ikinä se ei riitä. Jyp hankki Immosen ja heti ollaan pistämässä neljän sakkiin. Niin se vaan menee ja tulee aina menemään.
- Tammiluuppa
fdgdfgdfgdfgdsfg kirjoitti:
Tarvii sen verran nyt tähän väliin sanoa, että kyllä Lukolla on hitusen parempi joukkue. Nää nyt on taas näitä. Vaikka Ässät hankkis ketä, ni ikinä se ei riitä. Jyp hankki Immosen ja heti ollaan pistämässä neljän sakkiin. Niin se vaan menee ja tulee aina menemään.
Juu niin se aina tulee menemään: ässät oli suurseura mutta nyt onkin keskikastin seura. mistähän tämä johtuu?
Lukko,jokeritkin ovat monta kertaa jääneet ässien taakse.
No teksti tv fani on aina teksti tv fani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2375965SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784779Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.923621SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2493072Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1462789Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur1922301Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2611739Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491255Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall281168- 621166