Herran siunaus

Laki kymmenyksistä

Luovuttakaa vuosittain kymmenykset kylvönne tuottamasta sadosta, kaikesta siitä, mikä kasvaa pelloillanne. Teidän tulee syödä viljanne, viininne ja öljynne kymmenykset sekä nautojenne, lampaittenne ja vuohienne esikoiset Herran, Jumalanne, edessä siinä paikassa, jonka hän valitsee nimensä asuinsijaksi. Näin te opitte olemaan koko elinaikanne kuuliaisia Herralle, Jumalallenne. Mutta jos matka on pitkä - Herra näet siunaa teitä tekemällä alueenne laajaksi - ettekä siksi kykene viemään kymmenyksiänne siihen paikkaan, jonka Herra, teidän Jumalanne, valitsee nimensä asuinsijaksi, muuttakaa ne rahaksi, ottakaa rahat mukaanne ja menkää siihen paikkaan, jonka Herra, teidän Jumalanne, valitsee. Ostakaa sillä rahalla kaikkea, mitä mielenne tekee, nautoja, lampaita ja vuohia, viiniä tai olutta tai muuta mieleistänne, ja syökää ja iloitkaa siellä perheinenne Herran, Jumalanne edessä. Mutta keskuudessanne asuvaa leeviläistä älkää jättäkö osattomaksi, sillä hänellä ei ole omaa perintömaata. Joka kolmas vuosi teidän tulee jättää sadosta erottamanne vuotuiset kymmenykset omalle paikkakunnallenne, niin että leeviläiset, joilla ei ole teidän keskuudessanne omaa perintömaata, sekä luonanne asuvat muukalaiset, orvot ja lesket saavat syödä itsensä kylläisiksi. Jos teette, kuten Herra, teidän Jumalanne, on käskenyt, hän siunaa teitä kaikissa toimissanne. (5 Moos. 14:22-29) [1938] [1992]

Jeesus syyttää fariseuksia

Voi teitä, fariseukset! Te maksatte kymmenykset jopa mintusta ja ruudanlehdistä ja kaikista vihanneksista, mutta vähät välitätte oikeudenmukaisuudesta ja rakkaudesta Jumalaan. Näitähän teidän pitäisi noudattaa, eikä lyödä laimin noita muitakaan käskyjä. (Luuk. 11:42) [1938] [1992]

jEESUS OPETTAA, ETTÄ TÄRKEINTÄ ON RAKKAUS, MUTTA NOITA MUITAKAAN KÄSKYJÄ VIITATEN KYMMENYKSIIN EI TULISI JÄTTÄÄ.

On hienoa opetella anteliaaksi ja opetella antamaan kymmenykset.
Rahanhimo on kaiken pahan juuri, mutta anteliaisuus on paras vastavima sille.

Joka runsaasti kylvää hän myös runsaasti niittää.

Nämä Raamatunlait toimivat.. Toimivat kuten kymmenen käskyäkin

www.kymmenykset.fi
6134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olipa erikoinen opetus ensimmäisessä paikassa mikä oli ylläolevassa kirjituksessa.

Kunnioita varoistasi eli rahasta ja kaiken satosi parhaimmasta..

Äänestä

elää yltäkylläisyydessä ja osisiko se edes mahdollista, jos sortaisimme ja hylkisimme köyhiä, leskiä, nälkäisiä tai mitä tahansa apua tarvitsevia.

Yltäkylläisyyttä ei ole maallinen mammona, vaikka joka paikka sitä pullottaisi, vaan Jumalan tarkoittama yltäkylläisyys on mielenrauhaa kaikkine tarpeineen, eli ihminen, joka antaa toisillekin, saa aina vain lisää, sillä millä mitalla mittaat, sillä saat takaisin ja kaiken lisäksi se mitta on kukkura.
Jos mittaan rauhaa ja rakkautta ja aineellista hyödykettä tarvitseville, saan kaiken takaisin kukkuramitalla ja voin todistaa kohdallani, että Jumalan lupaus pitää kaikessa, eli minkä Hän lupaa, sen Hän tekee.

Äänestä

Jeesus puhuu?
"Voi teitä,FARISEUKSET! TE maksatte kymmenykset jopa mintusta ja ruudanlehdistä ja kaikista vihanneksista, mutta vähät välitätte oikeudenmukaisuudesta ja rakkaudesta Jumalaan. Näitähän teidän pitäisi noudattaa, eikä lyödä laimin noita muitakaan käskyjä. (Luuk. 11:42) [1938] [1992] "
-Hän puhuu fariseuksille, juutalaisille lainalaisille. Lakia ei ole koskaan edes annettu pakanoille. Vanhantestamentin laki vaatii antamaan kymmennyset, juutalaisilta ainoastaan, pakanoita ei ole koskaan velvoitettu Raamatussa täyttämään lakia ja käskyjä.
-Laki alkaa koskettaa meitä vasta siinä vaiheessa, kun tukmme uskoon, eli uudestisyntymisessä, siinä yhteydessä tulemme lainpiiriin, Jeesuksessa, emme kirjiamessa ja käskysanassa.
-Kun olemme sisäisesti yhteydessä Jeesukseen, olemme täysin vapaat lainkirjaimesta, Kristus on lain loppu, vanhurskaudeksi jokaiselle joka uskoo. Uskomalla ja pysymällä Kristuksessa ainoastaan olet siunattu, et kymmennyksiä maksamalla peri siunauksia, teot ei kuulu pakana kristitylle saadaksemme siunauksia.
-Oikealla mielellä kun antaa omastaan, sitä Jumala siunaa, ei sen rahantakia, vaan oikean sydämentilan Hän huomioi, Jumalan siunaukset eivät ole ostettavissa, silloinhan rikkaat valtaisi taivaan valtakunna itselleen ja köyhät ja kurjat jäisi rannalle ruikuttamaan.

-Uusitestamentti kehoittaa antamaan, ja jos mennään ihan alkuseurakunnen käytäntöön, silloin uskovien tulisi antaa KAIKKI yhteiseen "kassaan", ja sieltä jokaiselle jaettaisiin tarpeen mukaan, eikä tätä "käskyä" ole koskaan kukaan kumonnut, ei apostolit eikä kukaan.
-Jos sitä noudattettaisiin edelleen, niin köyhää ja puutteenalaista ei uskovien joukossa olisikaan.
-Tuo vanhantestamentin kymmennys vaatimus on niin mieliunen lihallisille kristityille mieluisa saarnan aihe, kun varsinkin, kun itsellä on millä mällätä, ja on pankkitilit kunnossa, on maat ja mannut, sieltä on hyvä ponnistaa kymmennyssaarnoja köyhille.
-Jeesus on kuitenkin kymmennyslainkin loppu, Hän ei vaadi kymmennyksiä, vaan KAIKKI, olemme itsemmekin Hänelle velassa, Hän on antanut henkensä, siis ihan kaiken.
-Ehdotankin, että palataan alkuseurakunnan käytäntöön, kaikki omaisuudet uskovilta samaan kassaan, pitää perustaa yhteinen tili, jonne menee kaikkien palkat ja maat ja rakennukset relaisointiin, sitten rakennetaan jokaiselle oma talo, kenellään ei ole yhtään parmpi kuin toisellakaan. jos kerrran aletaan Sanan pohjalle rakentaa, kymmennykset ei sitä ole.

Äänestä
  • vaikka aloituskirjeen tekijä en olekaan. Kymmenykset ovat Jumalan keino huolehtia huoneestaan, jotta siellä ei kenelläkään nälkä olisi, mutta tänä aikana ihmiset eivät sitä keinoa tahdo kuuleviinsa ottaa.
    Jeesus sanoi fariseuksille, että armo ja laupeus on tärkeintä, sillä nehän tuovat anteliaisuuden mukanaan, sillä kuka armahtava ja laupias voi olla antamatta köyhälle. Siis antaminen ei tule unohdetuksi, jos ihminen on armahtava ja laupias.

    Jeesus täytti lain, ei kumonnut pienintäkään piirtoa, ja siksi me, jotka elämme Hänessä, elämme täytetyssä laissa, emmekä kumotussa laissa.
    Tämä täytetty laki on rakkaus, eli rakasta Jumalaa yli kaiken ja lähimäistä niin, kuin itseäsi ja jos rakastaa, antaa omastaan, eikä kumoa kymmenyksenlakiakaan.

    Äänestä

  • R.Olevaisen kanssa eri mieltä ja olen edelleen(ELLEI HÄNEN MIELENSÄ OLE MUUTTUNUT)Siitä huolimatta hän tällä kertaa kirjoitti järkeä.Kun meidän on pakko maksaa kymmenykset,se tarkoittaa tietenkin sitä,että uskoontulo on sitä tärkeämpi ja me emme voi ketään pakottaa maksamaan kymmenyksiä.On totta,että rikkaan on helpompi maksaa kymmenykset,kuin köyhäm.Tämä ei kuitenkaan saa olla köyhälle tekosyy jättää kymmenykset maksamatta.Se mitä seurakunta tekee ihmisten maksamilla kymmenys rahoilla,on pitkälti vanhemmiston päätettävissä ja juuri noilla Raamatun paikoilla,mitä R.Olevainen tuossa toi esiin,on ennen kaikkea koulutettava vanhemmistoveljiä,kuin myös koko seurakuntaa.Kymmenysrahoilla seurakunnan on huolehdittava puutteen alaisista ja vasta sitten,jos on varaa ja Herran tahto(Mikä selviää koeteltujen profetioiden avulla.)Rakennettava uusia temppeleitä.Rahan käytössä ensimmäisellä sijalla on oltava Rakkauden.aamen.SIUNAUSTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

tarkoitus oli huolehtia leevilaisten pappien ja heidän perheidensä toimeen tulosta sekä turvata köyhien, leskien ja orpojen eläminen:

5. Moos. 14:22
"Kaikesta kylvösi sadosta, joka kasvaa pellollasi, anna joka vuosi kymmenykset,
23 ja syö ne Herran, sinun Jumalasi, edessä, siinä paikassa, jonka hän valitsee nimensä asuinsijaksi: kymmenykset jyvistäsi, viinistäsi ja öljystäsi, niin myös raavaittesi ja lampaittesi esikoiset, että oppisit pelkäämään Herraa, sinun Jumalaasi, kaikkena elinaikanasi.
14:28 Joka kolmas vuosi tuo kaikki kymmenykset sinä vuonna saamastasi sadosta ja pane ne talteen porttiesi sisäpuolelle".

5. Moos. 26:12
"Kun kolmantena vuotena, kymmenysten vuotena, olet suorittanut loppuun kaikki kymmenykset saamastasi sadosta ja antanut ne leeviläiselle, muukalaiselle, orvolle ja leskelle, ja he ovat syöneet sinun porttiesi sisäpuolella ja tulleet ravituiksi",

Profeetta Samuel sanoi, että kun valitsette itsellenne kuninkaan, hänelläkin on oikeus ottaa teiltä kymmenykset kaikista tuloistanne. Nykyisin sosiaalituki Suomessa onkin siirtynyt pääasiassa koko yhteiskunnan tehtäväksi.

1. Sam. 8:15
"ja hän ottaa kymmenykset teidän kylvöstänne ja viinitarhojenne sadosta ja antaa ne hoviherroillensa ja palvelijoillensa".

nykyisin kymmenysten perijöitä on niin paljon, että parhaat maksavat niitä ehkä jopa viisinkertaisina!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


myös taloudelle kirjoitti:

Laki kymmenyksistä

Luovuttakaa vuosittain kymmenykset kylvönne tuottamasta sadosta, kaikesta siitä, mikä kasvaa pelloillanne. Teidän tulee syödä viljanne, viininne ja öljynne kymmenykset sekä nautojenne, lampaittenne ja vuohienne esikoiset Herran, Jumalanne, edessä siinä paikassa, jonka hän valitsee nimensä asuinsijaksi. Näin te opitte olemaan koko elinaikanne kuuliaisia Herralle, Jumalallenne. Mutta jos matka on pitkä - Herra näet siunaa teitä tekemällä alueenne laajaksi - ettekä siksi kykene viemään kymmenyksiänne siihen paikkaan, jonka Herra, teidän Jumalanne, valitsee nimensä asuinsijaksi, muuttakaa ne rahaksi, ottakaa rahat mukaanne ja menkää siihen paikkaan, jonka Herra, teidän Jumalanne, valitsee. Ostakaa sillä rahalla kaikkea, mitä mielenne tekee, nautoja, lampaita ja vuohia, viiniä tai olutta tai muuta mieleistänne, ja syökää ja iloitkaa siellä perheinenne Herran, Jumalanne edessä. Mutta keskuudessanne asuvaa leeviläistä älkää jättäkö osattomaksi, sillä hänellä ei ole omaa perintömaata. Joka kolmas vuosi teidän tulee jättää sadosta erottamanne vuotuiset kymmenykset omalle paikkakunnallenne, niin että leeviläiset, joilla ei ole teidän keskuudessanne omaa perintömaata, sekä luonanne asuvat muukalaiset, orvot ja lesket saavat syödä itsensä kylläisiksi. Jos teette, kuten Herra, teidän Jumalanne, on käskenyt, hän siunaa teitä kaikissa toimissanne. (5 Moos. 14:22-29) [1938] [1992]

Jeesus syyttää fariseuksia

Voi teitä, fariseukset! Te maksatte kymmenykset jopa mintusta ja ruudanlehdistä ja kaikista vihanneksista, mutta vähät välitätte oikeudenmukaisuudesta ja rakkaudesta Jumalaan. Näitähän teidän pitäisi noudattaa, eikä lyödä laimin noita muitakaan käskyjä. (Luuk. 11:42) [1938] [1992]

jEESUS OPETTAA, ETTÄ TÄRKEINTÄ ON RAKKAUS, MUTTA NOITA MUITAKAAN KÄSKYJÄ VIITATEN KYMMENYKSIIN EI TULISI JÄTTÄÄ.

On hienoa opetella anteliaaksi ja opetella antamaan kymmenykset.
Rahanhimo on kaiken pahan juuri, mutta anteliaisuus on paras vastavima sille.

Joka runsaasti kylvää hän myös runsaasti niittää.

Nämä Raamatunlait toimivat.. Toimivat kuten kymmenen käskyäkin

www.kymmenykset.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu