Ottakaa

vastuu

toisistanne. Täällä on toisinaan kilpailu siitä, kuka sanoo paremmin toiselleen kumotessaan toistensa käsityksiä asiasta, kuin asiasta.

Oikeamielinen vastaa joka sanastaan ja siksi hän on vastuullinen tehtävässään, eli huolellinen ja tarkka sanoissaan, sillä sanoilla voi sytyttää helvetin tulen ja monen sanat ovat sen tehneetkin, eli ihminen on sanoilla painettu ahdistukseen.

Nämä, jotka eivät Jumalaa tunne tekevät jatkuvasti sanoillaan itselleen ansaa, joka laukeaa yhtäkkiä heidän päälleen ja siksi heitä tulee varoittaa, mutta ei pidä mennä koskaan heidän kanssaan siihen henkeen, missä he elävät, eli loukkauksenhenkeen väärässä mielessä.

Oikea loukkauksen henki on se, että heille osoitetaan rakkaudessa heidän tyhmyytensä, ei vihassa, vaan rakkaudessa ja pidetään armonportti auki ihmisen tulla parannukseen, ei siis lausuta tuomioita, vaan pidetään portti auki heidän etsiä armahtajaa. Silloin he saavat mahdollisuuden parannuksen kautta kolkutella kalleimmalle ovelle, jonka yksin Jeesus voi heille avata.

Nämä ymmärtämättömät ovat syvälle sukeltaneita omaan nokkeluutensa ja heille ei valo loista, jos he eivät käsitä parannuksen tarvetta ja miten he sen käsittäisiävät jos uskovaisetkin samalla mitalla antaisivat heille, millä he antavat.

Eli, meillä uskovaisilla on vastuu itsestämme ja lähimäisistämme.
Pimeydessä eläviltä emme sitä vastuuta voi vaatia, emmekä odottaa, sillä he eivät sellaista käsitä.

3

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RitariOlevainen

      Ja vielä kun otetaan vastuu nimimerkistäkin, ja rikisteröidytään palstan käyttäjäksi, eikä kirjoitella satunnaisilla nicceillä. Silloin on jo siltäosin vastuullinen kirjoituksistaan.

      • kyllä

        vastuullinen kirjoituksistani, vaikka en rekistöröidy ennen, kuin saan siihen luvan Jeesukselta. Älä kysy, miksi se lupa ei ole tullut, sillä se on asia, jota itsekin vielä saan vain ihmetellä.
        Muutaman kerran olen ottanut merkin käyttööni kirjoituksiini, esim. otin kolme tähteä kirjoittaessani tuolla mormoneille ja luterilaisille, mutta eipä kulunut kauaaa, kun varas tuli ja varasti ne tähdet ja alkoi suoltaa niillä jos mitä palstoille.

        Itselleni en kunniaa täällä etsi ja siksi minulle on aivan sama kuljenko rekisteröitynä, vai ilman, sillä kaiken kunnaian kaikesta työstäni annan Jeesukselle ja rekistöröidyn, kunhan saan luvan.

        Jokaisen kirjoituksesta, oli hän rekistöröitynyt, tai rekistöröitymätön, kyllä erottaa, mikä on henki, missä kirjoitetaan.


      • nimelläs näytä sinäkään kirjoittavan.
        Eihän täällä juuri kukaan nimellään kirjoita.
        Rekisteröintihän on vain palveluntarjoajan ja asiakkaan välinen asia joista muut ei saa tietoa.

        Rekisteröinti tai ei niin ne on samoja asioita sillä kukaan ei niitä oikeita nimiä näe paitsi palveluntarjoaja tarvittaessa ja sekin on vaitiolovelvollinen.
        Rekisteröimättömän nimi saadaan yleensä tarvittaessa myös selville jos on syytä epäillä rikosta ellei ole kirjoitellut jostain yleiseltä koneelta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1289
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      820
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      566
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      501
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      15
      472
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe