luopiot ovat kuin Stasin vakoojia/kätyreitä.
Luopioiden nimet tulis julkistaa kaikelle kansalle.
Luopioiden nimet tulis julkistaa kaikelle kansalle.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Rinnastuksesi Stasiin on todella typerä, sinä typerä jehnu.
Kaikkien jehovantodistajien nimet julkisesti esiin työpaikoille ja kauppojen yms. seinille
>>Kaikkien jehovantodistajien nimet julkisesti esiin työpaikoille ja kauppojen yms. seinille >>
ja varustettuna tekstillä "Me vartiotornilaiset suojelemme pedofiilejä. Sallikaa lastenne tulla meidän luoksemme nussittaviksi!"
Mutta tuollainen yllä oleva syyllistäminen ei tule kristityille Jehovan todistajille yllätyksenä, sillä Jeesus Kristus vuorisaarnassaan kertoi joidenkin ihmisten toimivan tuolla tavoin.
"11 Onnellisia olette te, kun ihmiset minun tähteni häpäisevät teitä ja vainoavat teitä ja puhuvat teistä valehdellen kaikenlaista pahaa. 12 Iloitkaa ja hypelkää ilosta, koska teidän palkkanne on suuri taivaissa; sillä siten he vainosivat profeettoja, jotka olivat ennen teitä." - Matteus 5:11.
"20 Pitäkää mielessänne se sana, jonka minä sanoin teille: ei orja ole isäntäänsä suurempi. Jos ihmiset ovat vainonneet minua, niin he vainoavat teitäkin; jos he ovat noudattaneet minun sanaani, niin he noudattavat teidänkin sanaanne. 21 Mutta he tekevät tämän kaiken teitä vastaan minun nimeni vuoksi, koska he EIVÄT TUNNE HÄNTÄ, JOKA ON LÄHETTÄNYT MINUT." - Johannes 15:20, 21.
Myös apostolit kannustivat kestämään maailman osoittamaa epäsuosiota:
"Veljet, ottakaa pahan kärsimisen ja kärsivällisyyden osoittamisen malliksi profeetat, jotka puhuivat Jehovan nimessä." -Jaakob 5:10.
Tässä alla on suora lainaus Vartiotornin julkaisusta: Mitä Jumala vaatii meiltä?
"1. Jumalan palvelijat rakastavat hyvää. Mutta heidän täytyy myös oppia vihaamaan pahaa. (Psalmit 97:10.) Se merkitsee sellaisten tapojen karttamista, joita Jumala vihaa. Esimerkiksi millaisten tapojen?
2. Haureus: Sukupuolisuhteet ennen avioliittoa, aviorikos, eläimeen sekaantuminen, insesti ja homoseksuaalisuus ovat kaikki vakavia syntejä Jumalaa vastaan (3. Mooseksen kirja 18:6; Roomalaisille 1:26, 27; 1. Korinttilaisille 6:9, 10)."
http://www.watchtower.org/fi/rq/article_10.htm
PÄÄ KIPEE
Pelottaa.
Oven taakse tulevat ja kauppaavatmaailman parhainta uutista vaan eivät kerro nimiään,vaikka kysyin.Oliko he enkeleitä?avaruusolioita,vai mitä?Jos kerran uutinen on mailman paras,kyllä voi reilusti nimenkin sano !!
stasin listoilla.
Minua voi onnitella nimityksellä luopio.Se on kunnia nimitys siitä että on päässyt eroon vartiotornilahkosta ja saanut Jumalan armon.
Ilman tuota prosessia en olisi tullut tuntemaan Pelastajaani Jeesusta Kristusta.
Nimeessäni ei ole mitään hävettävää tämän asian tiimoilta.
Ystävällisin terveisin:
Kunnia Isälle ,Pojalle ja Pyhälle Hengelle.
Häpeä jt-lahkolle.
Martti Näätinki
Tehkää perässä jos uskallatte.
Uteliaisuus heräsi,onko sukunimesi oikeasti NÄÄTINKI ? Sellainen paikka on eräässä keskipohjanmaan kunnassa.Sieltä löytyy myös ikivanhat talon rauniot.
läpimenosta,mutta jos ne eivät nyt menneet niin laitan vastauksen vielä tähän.
Kyllä Kaustisilla on juureni ja saman nimisessä kylässä.
Isoiso-isäni oli Kaustisilla tunnettu musikantti,seppä ja amatööri saarnaaja.
Suurempi kuuluisuus oli kuitenkin Kyösti Kallio ja jt-piireissä hänen veljensä William Kalliokoski Hartevan aikalainen ja yksi ensimmäisistä raamatuntutkijoista(Jehovan todistajista) Suomessa.
Ikävä kyllä sekä Matts ja William kuolivat ennen aikojaan.Et sieltä kai tulee jotain verenperintöä näihin hengellisiin asioihin.
Asun nimittäin aikas lähellä näätinkiä,muutama kilometri.Siellä on nätti pieni järvi,kalaakin.Mökki ja sauna,vapaat käyttöön,jokamiehen oikeudella.Jos kiinnostaa selvittää vanhoja asioita näätingistä,niin pirauta sellaiselle kun Rauno Niiranen,Ullavasta hänellä on tietoja.Numeron saat enirosta.Siunausta syksyyn !!!
ollu kotona.
Tässä mun maili-osoite:[email protected]
Tämä Niiranen keräilee näätingin historiaa,hänen äitinsä(kuollut)suku on sieltä.Minulla on eräs joululehti,jossa kys.juttua,kuviakin.Kolmannen polven sukulainen,Ronnie Niemelä,USA:sta kävi paikalla,toisen näätinkiläisen,Tuula Saarikosken kanssa.John Sanfred-niminenkin mainittiin,ties vaikka olette sukulaisia.Uskovainen on tuo Ronniekin.No,tämä palsta on nyt väärä paikka puhua tästä,s-posti olisi parempi.Minä muuten olen helluntailainen,mutta muuten terve ;- ) Tätini on JT,myös miehensä.Ja ovat hienosti onnistuneet katkomaan kaiken yhteyden pidon.En kahteen vuoteen ole heistä kuullut mitään.Siis yritystä on ollut,mutta kun ei sieltä puolelta saa vasakaikua.Se on harmi.;-(
sukulaisia ja lähettelimme muutama vuosi sitten mailia toisillemme.
Mulla kun minulla on tuo kielitaito alta kaikkien kriteerien,niin emme ole kuitenkaan enää kirjoitelleet.
Mutta hienoa kuulla että sinä ja Ronnie olette uskossa.
Oletko sinä sama kun tuo Niiranen?
Sain sen nimiseltä mailia!
Siunausta päivääsi!
Veljesi Martti Herrassa.
Minä olen naisimmeinen,Niiranen on mies.Tosi on,usko Jeesukseen on vapautta,kaikista kahleista ja lahkoista,mutta seurakunta-koti mulla on,muttei mitään suorituspaineita.Saa tulla ja mennä niinkuin itselle sopii,kukaanei pakota puhumaan,julistamaan,jos ei kerran halua.Ja jos tnen,että ois jotain sanottavaa,järjestyy kyllä mahdollisuus.Ihanaa olla vapaa!!!!!!!!!!!!!!!!!Siunasta vaan tähänkin päivään.Niin ja mene englanninkielen kurssille.Itsekkin olen aikonut,kun tuosta koulusta alkaa olla jo 30-v kun lopetin.
lehti alkaa tehdä listaa eripaikkakuntien Jt, niin alkaa vimmattu kato käymään Jt piireissä ja kukko kiekuu aamusta iltaan!!
Eiköhän noi nimet ole muutenkin tiedossa ovat kyllä itse kertoneet nimensä ja sama koskee ruotsissa asuvia henkilöitä. Ei kiinnosta pätkääkään nimet, työelämässä noita on liikaa