Palet alotti taas rakettien ampumisen, niiltä varmaan loppu kesäloma? Pitkään oli rauhallista, joskin rakettia on lennellyt silloin tällöin, mutta israel on vaan katsellut. Nyt olis taas aika polkasta armeija liikkeelle. Ja varmaan näin tapahtuukin. Gazaan on helppo mennä kun Olmertin porukka on länsirannalla, ja Hamas hallitsee Gazan aluetta. Mutta kyllä jotkut saa Israelin alottajaksi tälläkin kertaa HEH:
Palet alotti jälleen!
että silleen
15310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Israel provosoi äärirauhalliset palestiinalaiset harjoittelemaan ohjustenkäyttöä, kun yksi pieni niistä harhautui Israelin puolelle saaden aikaan mitätöntä vahinkoa, josta tuskin seuraa sen enempää.
Israelin tuntien se saattaa jälleen kuitenkin ylimitoittaa vastatoimet ja täten vahingoittaa viattomia palestiinalaisia, joita hyväntekeväisyysjärjestö hamas pyrkii kaikin keinoin suojelemaan.
Suomen punainen risti lähettää ennakoivaa apua Gazan
alueelle.
Tuomioja on tuominnut Israelin kostotoimet etukäteen.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Israelissa raketti-isku aiheutti enemmän vammoja kuin koskaan/1135230206221?ref=rss
On kai itsestään selvää ettei tällainen jää rankaisematta.
Se ei olisi yleltä mitään uutta, mutta mun yle ei kylläkään uutisoinut noin joten se ylen lähetys oli varmaan suunnattu äärivasemmistolaisille, nehän sen jopa uskoo, oletkohan säkin noita? Ja teitin suosikkihan se Tuomioja oli? Sanoitko viattomia palestiinalaisia? jos noi on viattomia, on suomen vankilat ihan täynnä viattomia HO HOIJAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Kertokaahan mulle viisaat kuka maa haluaan palestiinalaiset naapuriksi? Ei ainakaan arabit kun eivät paljoakaan halua auttaa, no syyriä ja iran ovat ehkä semmosia, mutta iranistakin on tonne aika pitkä olla naapuri. Me länsimaiset ollaan kaikki vääräuskosia, ei ainoastaan israelilaiset. Gazasta kaikki siviilit pois, ja sitten täydellinen puhdistus, se on ainut lääke.
asiantuntevia mielipiteitä on aina hauska lukea.
Mitähän säkin puhut rekisteröitymisestä tänne, itse ensin syötät tänne ylestä täyttä valetta? Antaako toi rekisteröityminen oikeuden valehdella täällä? Kysyn vaan
huh huh, ken kokee se paljon näkee.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Parodia
yle uutisoi toisena tässä ketjussa, täyttä valetta vai oliko sun mielestä vitsi. Vitsi palsta on tuolla muualla.
Siis kyllä itsekkin tajusin että yle olisi sanonut että israel provosoi jne.... kuten tossa luki. Yle ei maininnut mitään provosoimisesta ei takuulla, tai sitten kartoin väärät uustiset.
yle uutisoi. Israel provosoi äärirauhalliset palet harjoittelemaan ohjusten käyttöä. Mitenkä ton vois niinku toisin ymmärtää. Ylen uutiset oli tosta tapauksesta asialliset, ja jihad otti syyn niskoille, ei siinä puhuttu mitään provosoimisesta.
Mitä sä vouhotat, tuolla juuri sanoit, että yle uutisoi, Israel provosoi jne.... kantsis muotoilla toi uudestaan.
kaikkihan ton ymmärsi.
irvailua ylen normaalin tyylin kanssa ja minun mielestä jopa mielettömän hyvin.
ootte te hoopoja, mutta jos te olettekin jostakin hoopolaitokselta kaikki.
Onkohan olemassa toista maata joka sietää tommosta noinkin kauan? Kuvitelkaa esim venäjää ? sehän iskis heti takasin kuten teki Tsetseniaan. Entä USA ? No suomi olis noilla poliitikoilla kyllä myös ottavana osapuolena, Puhumalla pitäs selvitä. Mutta kuinka moni maa mailmas jaksas toimia kuten Israel??????
Hvä, että saavat maistaa vaihteeksi omaa lääkettään, mutta palestiinalaiset ovat pahoin jäljessä ruumiiden määrässä, joten lisää vastaavaa, että puntit tasoittuvat.
ei tullut ruumiita, mutta kohta tulee HE HEEEEEE. Muslimit omaan maahan , vai mitä?