Islamin uskosta luopuvia uhkaa

kuolemantuomio.

"Islamin uskosta luopumisessa on valtavia ongelmia. Islamissa on viisi sharia-koulukuntaa, jotka kehottavat tappamaan uskostaan luopuvan muslimin, kertoo "Ex-muslimien komitean" johtaja, hollantilais-iranilainen Ehsan Jami, 22.

Jamin johtama komitea haluaisi, että muslimit kunnioittaisivat uskonvapauden periaatetta ja tunnustaisivat muslimien oikeuden luopua uskostaan. Samaa asiaa ajavia ryhmiä on perustettu Ruotsissa, Saksassa ja Britanniassa.

Joissakin muslimimaissa uskosta luopujaa uhkaa vankeus tai kuolemantuomio, ja uskonluopioita vieroksutaan muslimimaailmassa yleisemminkin.

- Ihmiset pitävät minua radikaalina. He ajattelevat minun vihaavan muslimeja, mutta ongelma on ideologia, eivät ihmiset, Jami sanoi uutistoimisto Reutersin haastattelussa.

Jami saapui haastatteluun henkivartijoiden saattelemana. Hänen kimppuunsa on käyty kolmesti, ja elokuisesta hyökkäyksestä epäiltiin islamisteja. Hollannissa nousi tapauksesta kohu".

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2007/09/560458

Suomen muslimi puolueen Tammi uhkaa myös tappaa puolueestaan eroavia kuolemalla ?

8

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä kulttuurina.

      Kulttuuria on aina hyväksi, mikäli se on raiskaus tai tappaminen. Se vain kuuluu kauniiseen kulttuuriin ja tarvitsemme suomeen kulttuuria.

    • että..

      pakenijat saatiin AMPUA heti ilman varoitus laukauksia!!!!!
      Onko näillä "uskonnoilla" mitään eroa?

    • herätystä,

      elämäänne, tämän uskonnon kautta. siitä saattaa tulla elämäänne lopullinen painajainen. Kokeilkaa vaikka mitä muuta tahansa.

    • pelkäävät

      > Islamin uskosta luopuvia uhkaa kuolemantuomio.

      Se on sitä uskonnollista fundamentalismia ja saa käyttövoimansa pelosta. Muslimit pelkäävät. Sama käyttövoima on nationalismin taustalla.

    • ei ole mitään pakkoa.

      • -karvahipiä-

        joukkoraiskauksessa?...


      • pelkoa

        Miksi Saudiarabiassa tapetaan tänäkin päivänä kristittyjä. Vai sen takia, että ne on kristittyjä?


      • voihelevaati

        Kyllähän sun vastauksissa ei ole päätä eikä häntää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      334
      5309
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2686
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1571
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1533
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1454
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe