Nuoret kotkat ja Pioneerit.

Hihhuli (entinen)

Pioneerit (äärikommunistien ikioma versio partiolaisjärjestöstä) ja Nuoret kotkat (vähän vaaleanpunaisempien kommarien teinijärjestö) olivat kovia sanoja 1970-luvulla. Kertokaa ketkä näitä organisoivat aikoinaan, että voin mennä kiittämään heitä.

3

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • organisoivat?

      Kyllä nuoria kotkia on edelleenkin. Aateltiin pistää keskimmäinen tyttö nuoriin kotkiin, kun on ollut jo vapaakirkon seurakuntakerhossa, ja partiossa. Luulis pysyvän tasapainoisena.

      Täytyy kullä myöntää että silloin 70- luvulla kun pari serkkua oli nuorissa kotkissa he alkoivat puhua outoja maailman politiikasta. Totta tai ei, mutta ei sen tasoiset asiat oikesti kuuli lapsien arviotaviksi.

      Toisaalta en allekirjoita myöskään kaikkea vapaakirkkoon, tai partion liittyvää.

      Miten aiot kiittää, jos löydät organisoijat?

      Oletkohan mahdollisesti samaa mieltä kanssani, että äärijärjestötkin ovat tarpeellisia tasapainottamaan toisiaan?

      Ai niin. Onko sinulla aito "pinsku" huivi.olisin valmis maksamaan siitä huomattavasti enemmän kuin sen käyttöarvo on (mihinkäs sitä voisi käyttää).

    • kaljupääkotka

      Voin kyllä sanoa, ettei Nuorissa Kotkissa ollut kommunismista tietoakaan!
      80-luvulla erittäin innokas sosiaalidemokratian aate kylläkin.

    • Anonyymi00003

      Tekevät leirin ruotsiin
      Huh huh
      Osallistujat kaikki lapsia kuka valvoo/vahtii
      Ilmoittavat 2 ohjaajaa, ei riitä ei toimi
      Aikuisen oikeasti herätkää vanhemmat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      925
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe