jäävät säännöllisesti toiseksi, he turvautuvat viimeisenä keinonaan pelotteluun.
Koska heidät on pienenä peloteltu kadotuksella, kiirastulella ym., he kuvittelevat pelottelun tehoavan muihinkin.
Koska heidät on pienenä peloteltu kadotuksella, kiirastulella ym., he kuvittelevat pelottelun tehoavan muihinkin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mistähän se johtuu, että toisilla on tällainen jumala? Onks heitä tosiaankin peloteltu jumalalla. Siis minähän en puhu samasta jumalasta kuin he, kun puhun Jumalasta joka on kärsivällinen, armahtavainen ja rakastava lastensa suhteen. Ehkä joillain vaikuttaa karseat lapsuuden kokemukset tuollee, voi, voi.
kun muistaa miten hän on kohdellut kansoja vedenpaisumuksella ja kaupunkien asukkaita tulella ja tulikivellä. Lisäksi jumala kuulemma heittää kiltitkin ihmiset helvettiin jos ei satu olemaan nimeä kirjassa.
Kovin on itserakaskin ja mustasukkainen jumala kun vaatii itseään palveltavan eikä saisi edes muita jumalia pitää.
"...kun muistaa miten hän on kohdellut kansoja vedenpaisumuksella ja kaupunkien asukkaita tulella ja tulikivellä."
Huomaa kyllä sinusta vanhaisäntä, että uskot Jumalaan, kuinka muuten uskoisit, että juuri Hän on hukuttanut ihmisiä vedenpaisumuksella? Eix vaan.
kun Hän vihan vimmoissaan oli tahtonut tuhota kaiken luomansa, ensimmäisessä vedenpaisumuksessa, josta Hän kuitenkin säästi Nooan perheineen sekä eläimistä yhden uroksen ja yhden naaraan.
Ensimmäisen vedenpaisumuksen loputtua: 1 Moos. 8:15-9:3,8-15
15. Ja Jumala puhui Nooalle sanoen:
16. >>Lähde arkista,, sinä ja vaimosi, poikasi ja miniäsi sinun kanssasi.
17. Ja kaikk eläimet, jotka ovat luonasi, kaikki liha, linnut ja karjaeläimet ja kaikki matelijat, jotka maan päällä matelevat, vie ne ulos kanssasi. Niitä vilisköön maassa, ja ne olkoot hedelmälliset ja lisääntykööt maan päällä.>>
18. Ja Nooa ja hänen poikansa, vaimonsa ja miniänsä hänen kanssaan lähtivät ulos,
19. niin myös kaikki metsäeläimet, kaikki matelijat ja kaikki linnut, kaikki mikä liikkuu maan päällä, lähtivät arkista suvuittain.
20. Ja Nooa rakensi alttarin Herralle ja otti kaikkia puhtaita karjaeläimiä ja kaikkia puhtaita lintuja ja uhrasi polttouhreja alttarilla.
21. Ja Herra tunsi suloisen tuoksun ja sanoi sydämessänsä: >>En minä koskaan enää kiroa maata ihmisen tähden; sillä ihmisen sydämen aivoitukset ovat pahat nuoruudesta saakka. Enkä minä koskaan enää tuhoa kaikke, mikä elää, niinkun nyt olen tehnyt.
22. Niin kauan kuin maa pysyy, ei lakkaa kylväminen eikä leikkaaminen, ei vilu eikä helle, ei kesä eikä talvi, ei päivä eikä yö.>>
1. Ja Jumala siunasi Nooan ja hänen poikansa ja sanoi heille: >>Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa.
2. Ja peljätkööt ja vaviskoot teitä kaikki eläimet maan päällä ja kaikki taivaan linnut ja kaikki, jotka maassa matelevat, ja kaikki meren kalat; ne olkoot teidän valtaanne annetut.
3. Kaikki mikä liikkuu ja elää, olkoon teille ravinnoksi; niinkuin minä olen antanut teille viheriäiset kasvit, niin minä annan teille myös tämän kaiken.
8. Ja Jumala puhui Nooalle ja hänen pojillensa, jotka olivat hänen kanssansa, sanoen:
9. >>Katso, minä teen liiton teidän ja teidän jälkeläistenne kanssa
10. ja kaikkien elävien olentojen kanssa, jotka luonanne ovat, lintujen, karjaeläinten ja kaikkien metsäeläinten kanssa, jotka luonanne ovat, kaikkien kanssa, jotka arkista lähtivät, kaikkien maan eläinten kanssa.
11. Minä teen liiton teidän kanssanne: ei koskaan enää pidä kaikkea lihaa hukutettaman vedenpaisumuksella, eikä vedenpaisumus koskaan enää maata turmele.>>
12. Ja Jumala sanoi: >>Tämä on sen liiton merkki, jonka minä ikuisiksi ajoiksi teen itseni ja teidän ja kaikkien elävien olentojen välillä, jotka teidän luonanne ovat:
13. minä panen kaareni pilviin, ja se on oleva liiton merkkinä minun ja maan välillä.
14. Ja kun minä kokoan pilviä maan päälle ja kaari näkyy pilvissä,
15. muistan minä liittoni, joka on minun ja teidän ja kaikkien elävien olentojen, kaiken lihan välillä, eikä vesi enää paisu tulvaksi hävittämään kaikkea lihaa.