Enpä lähtisi ihan hirveästi arvostelemaan Titan Fistiä joltain karate-, kungfu- tai hanmoodopohjalta. Teidän lajeissanne ei edes saa lyödä nyrkillä naamaan täydellä kontaktilla, vaan lyödään ilmaa, hipaistaan, lyönnit muualle kuin rintaan on kielletty (lol!) tai sitten päässä on kungfukypärä jossa naamaa suojaa ritilä tai pleksi!!! Aika hilpeää, vai mitä!
Titan Fistissä kuitenkin saa otteluissa lyödä täydellä kontaktilla naamaan, ja se on itse asiassa hyvinkin samaa kuin ammattilasvapaaottelut. Joten kannattaisi ehkä harkita, ennen kuin lähtee uusia oikeasti kovia lajeja kauheasti arvostelemaan.
Titan Fistissä kuitenkin saa otteluissa lyödä täydellä kontaktilla naamaan, ja se on itse asiassa hyvinkin samaa kuin ammattilasvapaaottelut. Joten kannattaisi ehkä harkita, ennen kuin lähtee uusia oikeasti kovia lajeja kauheasti arvostelemaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ai niinkö? Suora lainaus Fistaajien sivulta.
Hand-to-hand combat
(Bugilismi)
Tämä on se alkuperäinen Titan Fist tyyli. Hand-to-hand combat eli herrasmiesnyrkkeily. Otteluissa ei saa lyödä päähän ja se tekee tästä tyylistä todella vaikeaa. Otteleminen ilman hanskoja on hieno ottelumuoto, lähempänä tappelua kun ottelua. (Lätkäteippiä käsissä käytetään tautien välttämiseksi.) Tämä on tuttu tyyli elokuvista ”Lionheart” ja ”lällärit lakoon”. Perustekniikoita ei ole hirveän paljoa, mutta pidemmälle edenneille tekniikoita on enemmälti. Hand-to-hand sisältää ainoastaan käsitekniikoita nimensä mukaisesti. Laji sisältää paljon käsitekniikoiden erikoiskäyttöä ja tapoja käyttä käsiä mahdollisimman tehokkaasti. Harjoittelemme myös porkunyrkkeilyä jossa ei saa lyödä päähän.
Noi nyt on vaan harjoitusmuotoja lapsille ja vähemmän lahjakkaille. Edistyneemmät ottavat kehässä täyden kontaktin vapaaottelua niin että rappaus rapisee.
Mitkä ihmeen edityneet? Noissa uusimmissa videoissa harjoittelee TF:n valmentajat ja he ovat ihan surkeita.
"Titan Fistissä kuitenkin saa otteluissa lyödä täydellä kontaktilla naamaan, ja se on itse asiassa HYVINKIN samaa kuin ammattilasvapaaottelut. Joten kannattaisi ehkä harkita, ennen kuin lähtee uusia
oikeasti kovia lajeja kauheasti arvostelemaan."
Itkeäkö vai nauraa? Nyt kyllä puhuu semmonen seppä että...
Hyvinkin samaa? Oikeasti kovia? Taitaa joku oikeasti kova jätkä kirjotella sieltä monitorin takaa lasi äiskän lämmittämään maitoa handussa.
No sillähän saadaankin hyviä tuloksia kun taidot korvataan asenteella ja kovalla kontaktilla. Ei osata suojautumista yhtä hyvin kuin muissa täyden kontaktin päähänlyöntilajeissa, joten vammoja tulee enemmän ja silti opitaan paljon vähemmän.
Kovien iskujen ottaminen päähän ei ole tervettä, joten sellaisen määrä kannattaa minimoida. Kamppailu-urheilijatkin ymmärtävät tämän eikä treeneissä oteta osumia päähän yhtään enempää kuin on tarvis.
En kyllä oikein ymmärrä että mitä vikaa ristikko/pleksikypärissä on. Naamavärkki säilyy paremmassa kunnossa, kasvoissa kun on aika paljon hajoavia osia. Voidaan käyttää pienempiä hanskoja, eli torjuminen on realistisempaa kuin isoilla hanskoilla. Jostain syystä tämänkaltaiset kypärät ovat kelvanneet oikein hyvin moderneille itsepuolustuslajeille.
Se johtuu siitä, että valtaosa noita ip-lajeja, ja vielä isompi osa kungfuja harrastavista, ei osaa sparrata ollenkaan - noin kehälajien harrastajiin verrattuna. Ja heitä pelottaa osumat naamaan.
Osaatko keksiä mitään syytä sille, miksei noissa kehälajeissa ikinä harjoitella tuollaisilla ristikko- ja pleksikypärillä? Edes vaparissa, jossa otteluissa käytetään pieniä hanskoja (tai NHB-säännöillä ei mitään hanskoja)?
(Niin, ja jotkut kungfu- ja karatetyylithän käyttät noita jopa kilpailuissaan!)
En tarkoittanut että kyseisenlainen kypärä kaikin tavoin lisäisi realismia.. Siinä kuitenkin varsin kiistatomasti on tuollainenkin puoli.
Epäilemättä kehälajien harrastajat osaavat omaa peliään paremmin, koska he eivät mitään muuta varten treenaa. Uskoisin että vaparipiireissä tuollaisia kypäriä ei käytetä, koska niitä ei käytetä niissä vaparia tukevissa pystylajeissa, josta vapariottelijat hakevat oppinsa. On joitakin karatetyylejä joissa käytetään tuollaista kypärää, mutta niissä tyyleissä ei keskitytä yksinomaan urheilukamppailuun, joten heillä ei luonnollisestikkaan ole samankaltaista tietotaitoa kehäottelusta kuin pelkästään siihen keskittyvissä lajeissa. Ja perinteisissä lajeissa keskitytään muihinkin asioihin, kuten itsepuolustukseen, ja se ei niin hirveästi vaparitreenaajia auta. Ts. ristikko/pleksikypärät eivät ole vielä olleet käytössä missään sellaisessa lajissa joissa keskityttäisiin yksinomaan kehäotteluun. Crosstrainingin kautta ristikkokypärätreeniä he eivät ole voineet lähteä harjoittelemaan.
Sen sijaan vaparissa kun treenataan vaparihanskoilla, niin käytössä ei suinkaan ole täyskontakti, vaan he kontrolloivat lyöntinsä silleen ihon pintaan, kuten eräissä perinteisissä lajeissa.
Mitä tulee kasvojen alueen vammoihin niin kyllähän niiden välttäminen on ainoastaan järkevää. Varsinkin jos päätavoitteena ei ole kehäottelu ilman kasvoja suojaavaa kypärää, niin miksipä sellaista kannattaisi riskeeratakkaan?
Minulla ei ole tietoa kasvovammojen yleisyydestä urheilukamppailussa, näin äkkiseltään pari K-1 -matsia tulee mieleen, joissa ottelu sellaiseen päätyy, toisessa Bob Sappilta murtuu silmäpohjan luu ja toisessa Peter Aertsilta nenä.
Lionheart” ja ”lällärit lakoon”. Perustekniikoita ei ole hirveän paljoa, mutta pidemmälle edenneille tekniikoita on enemmälti?
Noi nyt on vaan harjoitusmuotoja lapsille ja vähemmän lahjakkaille. Edistyneemmät ottavat kehässä täyden kontaktin vapaaottelua niin että rappaus rapisee?
Lionheart ja Lälläri lakoon tekniikoita?
No,ei onneksi Aku Ankka tai Tom ja Jerry vaikka youtubella kyllä näkyy Ohukainen ja Paksukainen tekniikat.
Edistyneemmät? Titan fistissä?
Ketä ne on ?
Ei ainakaan noilla videoclipeissä näy ketään joka hallitsisi edes alkeellisimmat nyrkkeilyn tekniikat.Potkuista puhumattakaan.
Eikä varmaan kovin paljon edistystä tule lajin parissa tapahtumaan.
No onhan niillä se ihan kisapenkki jossa pääguru on nostanut kovat tulokset.
Joopa joo.
Ensin pidin Kaspinia vitsinä....?