valtiolta loppui raha

tehy ja super hylkäsivät miljoonasopimuksen.

kaikki kunnallisella sektorilla työskentelevät hoitajat eivät kylläkään kuulu näihin edellämainittuihin, vaan ovat joko jukon tai jhl:n jäseniä.

saapas nähdä, riittääkö solidaarisuus loppuun asti. ja mitä sanovat muut koulutetut palkkakuoppaan pudonneet kuntatyöntekijät?

kunta-alalla työskentelee nykyisin esimerkiksi vaikka suuri joukko naispuolisia insinöörejä ja rakennusmestareita erittäin vaativissa tehtävissä. heilläkään palkkaus ei vastaa tehtävien luonnetta. eikä ole lähellekään kilpailukykyinen yksityissektorin tarjoamaan palkkaukseen verraten.
4262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En jaksa olla ihmettelemättä noita insinöörejä, olkoot sitten naisia tai miehiä, ihan sama, jotka hakeutuvat julkisen sektorin palvelukseen.
Onhan se nyt lähtökohtaisesti ihan selvä, että yksityissektorilla palkkataso on a. korkeampi ja b. joustavampi vastaten tekijän kykyjä, aikaansaannoksia jne, ei pelkästään virkavuosia.

Minusta ihan turha urputtaa, siitä vaan hakemaan leveämpää leipää rakennusfirmoista, perustamaan oma yritys tai tekemään jotain oman köyhyysloukun torjumiseksi.

Tehyllä ja Superilla vähän sama juttu. Yksityisiä sairaanhoitopalveluja tarvitaan. Muutama pätevä hoitsu pistää äkkiä firman pystyyn, markkinoi sitä hyvätuloiselle kansanosalle, liittää palveluihin mukaan kaupassa käyntiä ja siivousta jne. Palkkataso on ihan jotain muuta. Ja ainahan voi lähteä Norjaan tai Britteihin...

Äänestä
  • Turhat urputtajat älykkyystestiin ja jos ÄO alle 110, ulos. Henkihän se on vaarassa tollasten tollojen kanssa!

    Äänestä

  • Hah! kirjoitti:

    Turhat urputtajat älykkyystestiin ja jos ÄO alle 110, ulos. Henkihän se on vaarassa tollasten tollojen kanssa!

    MIkä 110, nostetaan nyt hiukan tasoa. Sanotaan vaikka 140

    Äänestä

  • pienessä kunnassa rakennusinsinööri on iso pamppu, joka saa tavallista halvemmalla ok-talon vesistön ääreltä. harrastusmahdollisuudet ja halvat asumiskulut pitävät monet kunnaninsinöörit lojaaleina. samoin puoluepoliittiset suhteet.

    hoitoalan mahdolliseen lakkoon on jo feministinen naisunioni ottanut kantaa ja kehottaa kaikkia suomen naisia päivän pituiseen laittomaan korpilakkoon solidaarisuuden osoitukseksi hoitajille.

    http://www.naisunioni.fi


    sinänsä edelleen kannatan hoitoalan palkkauksen jälkeenjääneisyyden tarkistusta. palkkojen korottaminen ei kuitenkaan vähennä työn määrää, eikä muutoinkaan tehista toimintaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


manna gryn kirjoitti:

tehy ja super hylkäsivät miljoonasopimuksen.

kaikki kunnallisella sektorilla työskentelevät hoitajat eivät kylläkään kuulu näihin edellämainittuihin, vaan ovat joko jukon tai jhl:n jäseniä.

saapas nähdä, riittääkö solidaarisuus loppuun asti. ja mitä sanovat muut koulutetut palkkakuoppaan pudonneet kuntatyöntekijät?

kunta-alalla työskentelee nykyisin esimerkiksi vaikka suuri joukko naispuolisia insinöörejä ja rakennusmestareita erittäin vaativissa tehtävissä. heilläkään palkkaus ei vastaa tehtävien luonnetta. eikä ole lähellekään kilpailukykyinen yksityissektorin tarjoamaan palkkaukseen verraten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu