Kakosolut kehiin! Nykyinen kepuhan on prossiltaan melkein vitosta eli liian vahvaa lipitykseen. Maailmalla on alle nelosen kaljoja, ja hyviä! Suomessa panimot joutuis hommiin, sillä hyvän kakosen teko vaatii keittotaitoa, kun pelkällä alkoholilla ei voi panna olueeseen ryhtiä. Esmes tumma Velkko on kakosta, ja aika hyvää! Kuka tekee vaalean kakosen Suomessa? Nyt on markkinoilla joku 4,1-olut, joka on pelkästään laimeaa, kun peruskaljaan on vain lisätty vettä, hah!
Jess, kakosolut!
Tommi Toopemän
10694
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
pane hirveästi kakomaan?
I-olutta ja pullollinen III-olutta samaan isoon lasiin ja kas' sinulla on iso lasillinen II-olutta. Kelpaako ?
Todellisuudessa olen laadun määrittää aivan muut asiat kuin alkoholipitoisuus. Jos taas on tarkoitus vain lipitellä olutta, on parempi ja halvempi vaihtoehto tyytyä pelkästään I-olueeseenn
"Todellisuudessa olen laadun määrittää aivan muut asiat kuin alkoholipitoisuus."
Jaaha... mistähän sitten johtuu, että lehtien oluttesteissä aina voittaa se vahvin olut. Joku seiskaprossanen. Ovatko asiantuntijat hakoteillä. Koko olutkulttuuri lepää savijaloilla!
Ihan turha kuvitella, että jos keskiolutta laimennettaisiin, se johtaisi nykyistä parempiin maitokauppaoluisiin. Nytkin kolmosvahvuiset pannaan noin 8% vahvuuteen ja laimennetaan vedellä. Jos rajaa laskettaisiin prosentilla, tulisi vain sen verran lisää vettä sekaan. Lisäksi tietysti katoaisi myös 95% tuontioluista maitokaupoista :(
Olutta ei pitäisi muutenkaan "lipitellä", vaan nautiskella. Ja siihen tarkoitukseen kelpaa vahva olut siinä missä mietokin.
Mä haluan kakosta, en mitään laimennuksia ja poistoja, niin ku kuvittelet! Jääkööt kolomoset ja kymppiprossan filosofikaljat. Mut mä haluan, että joku tekee kakosta ammattitaidolla Suomessakin eikä viilaa linssiin! Mee ny kuule Pullmaniin juomaan 3,5-prossasta Chiswikkiä, aah, mikä maku ja mikä käyttöhyödyllisyys: ei kivistelyä. Ilo ilman viinaa on mahdollista! Ja lipittely on kuule nautiskelua; son hidasta kulauttelua kaikin puolin analysoiden. Juomarefleksi saa kukkia vapaana, tuoppi tuopin perään. Kokeile kakosta! Vahva viinainen olut on kuin viskiä kaikkinen tapoineen. Olkaatten vaan viskimiehiä, mutta olut oluena, pliis. Sitä Suomessa ei vielä osata, vaan tehdään vain niin viinaista kamaa kuin laki sallii. Ja kansa-raukka tykkää prosenteista.
muista, niin myynnissä oli kaupoissa sitä lintukaljaa, siis kevytolutta 3,7%.
Meni huonosti kaupaksi, koska oli niin vetistä, ei maistunut miltään oluelta.
Suomessa ei osata tehdä tai panna olutta, parhaat merkit löytyy yhä edelleen keski-euroopasta. Kotimaisuutta en suosi tässä olutasiassa. Prosentteja saa olla max. 4,5-4,7, niin ok. Tää on mun makuuni.
Lähikaupassa on tuontiolutta n. 0,5%:a koko hyllyn/kaapin sisällöstä. Joten tulisi matkaa hakea se tuontiolut, mutta eiköhän sen kestä. Lähikauppias tietysti köyhtyy, kun ostan sitten samalla muutkin ruuat ja särpimet sieltä kauempaa.
Koskahan täs maas oikeen osataan päättää jotain järkevää, ei ikinä.
1,2,3,4 ja 5 oluiden kantavierreväkevyys ei poikkea toisistaan juuri lainkaan. Toisilla panimoilla poikkeaa ja toisilla ei.
Sinä tai kukaa muukaa ei erota maistamalla onko oluessa 3.5 tai 5.5% alkoholia, siihen tarvitaan mittari. Mutta hyvän ja huonon oluen erottaa toisitaan ilman mittariakin.
Hyvien, ei lipitettävien oluiden kantavierreväkevyys on 9-14 % ja valmis jalo juoma 6-11%, joka nautitaan oikeasta lasista hyvässä seurassa pullo tai kaksi - ei ole tarkoitus juopua hyvästä oluesta.
Voi mikä kauhistus teille on hyvä kakosolut! Taiatte olla niitä olutseuran miehii? Yli vitosen oluen nappaan heti suuhun poikittain: viinaa on, ei kivaa, vaan päänkivistystä vielä seuraavanakin päivänä, jos vetäsee viis pupikierroksella vauhdilla tuoppi tunnissa. Vahvaa olutta pullo kerrallaan on teidän tyyli. Ei sitä voi kutsua olutteluks: mennä pupiin illaks ja juoda yks olut, huh huh! Ei olutta juoda vain yksi pullo illassa, se on vain yksi tapa ottaa ja muistuttaa viskimiesten stounfeismeininkiä. Viskimeininki sallittakoon teille, mutta älkää vielä kakosoluen kaipaajalta omaa optimioloa viinaoluinenne! Kivaa on kaikilla, juu.
olla: "...älkää viekö kakosoluen kaipaajalta..."
Jos nyt kuitenkin pysytellään edes jokseenkin realismissa, alle 4-prosenttisia mutta silti hyvin maukkaita ja mielenkiintoisia oluita on erittäin vähän. Ainoa heti mieleen tuleva on Nynäshamns Sotholmen Stout (3,8%), joka onkin sitten tosin erinomaisen hyvää. Saatavuus Suomessa vain on nollassa, paitsi satunnaisten teemapäivien aikaan.
Mainitsemasi Chiswick ei ole ainakaan minun mielestäni järin maukas, eikä ainakaan mielenkiintoinen - ja kyllä, olen käynyt sitä Pullmanissa maistamassa real alena...
Ja mikä siinä on, että olutta pitäisi kitata kymmenen tuoppia illassa? 2-4 hyvää olutta riittää ihan yhtä hyvin - ja kun rauhallisesti siemailee, ei tule päänsärkyjä. Toki siinä sinulla on pointtia, että jos on pakko kiskoa kaksin käsin, on oluen syytä olla mietoa. 8-16 -prosenttiset herkutteluoluet on syytä antaa vain osaaviin käsiin.