Olen asunut Espoossa nyt n. kuukauden ja vielä en ole löytänyt isoja marketteja, jotka EIVÄT sijaitse jonkun ostoskeskuksen yhteydessä. Kun haluaisi mennä ostamaan vaikka vaan pari tavaraa esim. Citymarketista, Prismasta, Euromarketista jne, niin ei haluaisi mihinkään ostariin mennä ja tehdä tunnin reissua siellä. Lähikauppoja on pilvin pimein, mutta eipä niistä kyllä löydy läheskään aina kaikkea mitä tarvitsee. Jokaisessa kaupungissa on isot marketit irrallaan vaikeapääsyisistä keskittymistä, mutta pk-seudulla asia ei ilmeisesti ole näin? Espoo tuntuu olevan monessakin suhteessa täysin erilainen (=huonompi), kuin aikaisemmat isommat kaupungit joissa olen asunut, eli Oulu, Tampere ja Pori.
Ruokamarketteja
tyhmä kysymys
7912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ehkä sun kannatta muuttaa Ouluun, Tampereelle tai Poriin, niin sun elämälle tulee joku tarkoitus. PK-Seudulla löytyy Prisma tai CM-market alle 10.min (ei ruuhka-aikana). Osta itsellesi elämä, vaikka R-kioskilta, se luultavasti löytyy jopa kävellen alle 10 min.
Nim. Jos Pori on iso kaupunki, niin mulla on mahtava.
Eipä tule tällä hetkellä mieleen muita kuin Olarin Prisma.
Alko ja yks kahvila on saman katon alla, ei muuta. Ei oo pahemmin ruuhkia.
minimani.
Kehityksen suunnasta ei kyllä ota selvää pirukaan..
Mulle kyllä on varsin hyvin riittänyt lähiöiden pienet ruokakaupat jos niistä puhutaan. Mitä siellä ei ole niin voi jättää väliin.
Vaatteet joutuu muutenkin nykyään melkein tilaamaan internetin kautta kun ei viitsi koluta kauppoja viikkokausia.
Kyllä Espoossa muutamia ihan cittareita yms on jokunen, riippuu missä asut että sattuuko siellä olemaan. Järvenperä, Espoonlahti, Friisilä? Olari ja eiköhän noita ole tulossa uusiakin jopa useampia. Espoon Keskus, ei siellä muuta olekkaan kuin se ruokakauppa.
Itsekkin maaseutua kiertäneenä (en asuneena) olen laittanut merkille että muualla Suomessa tosiaan on juuri esimerkiksi jätti citymarket tyyppisiä kauppoja enemmän. Kaikki muu tarjonta on sitten vielä vanhaan tyyliin pienten yrittäjien varassa. Espoossa niitä jättikauppoja ei ole juuri erikseen vaan ovat kauppakeskuksien yhteydessä.
espoon keskustassa löytyy jopa kaksi... S-market ja espoontorin kulinari.
Ketjun aloittaja tarkoitti kai Prisman ja Citymarketin tapaisia isoja tavarataloja. S-market tai Espoontorin Kulinaari ovat lähinnä ruokakauppoja. Missä on Espoon keskusta?