Olen miettinyt ylimääräisen tavaran myyntiä hyllykirppiksellä. Onko se kannattavaa, kun viikkovuokra on 29e? Paljonko olette itse saaneet tienattua esim. viikossa? Olisiko kannattavampaa viedä vaikka johonkin ilmaiseksi vain pois?
Myytävänä olisi tavallista irtaimistoa (myös käyttämätöntä), astioita, vaatteita, mattoja, koriste-esineitä.
Myytävänä olisi tavallista irtaimistoa (myös käyttämätöntä), astioita, vaatteita, mattoja, koriste-esineitä.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Miksi kirpputorilla pitäisi tienata? Eikös tarkoituksena ole päästä vanhoista romppeista eroon...
kirppiksellä se onnistuu parhaiten,siel on tyhmiä myyjiä ja viel tyhmempii ostajii.Rahan räiskettä ei voi estää,täytyy yrittää niin kauan kuin onnistuu.
Meillänpäin on suunnilleen sama tuo viikko vuokra tai taisi olla jopa enemmänkin, ehkä 35 euroa. Kahdella kerralla tienasin noin 100 euroa ja kolmannella kerralla 180 euroa. Ei siinä tienaamisesta oikein voi puhua mutta pää asia oli että tavarasta pääsi eroon. Hinnatkin laitoin aika alas niin ei tarvinut enää raahata tavaroita takas kotinurkkiin
kallein pöytä maksaa 30€ viikko.Viikon olin ja tienasin reilut 400€. Toisenkin viikon otin joten katsellaan ensi viikonloppuna.
en maksa pöydästä yli 15e/vk, ei ole mitään järkeä maksella jotain 30e/vk vuokria. Kyllä ne hinnat alas tulevat, jos ei ole myyjiä. Tällä hetkellä minulla on myynnissä 12e/vk hintaisessa paikassa ja ihan kivasti kauppa käy. Ja aika halpoja hintoja pystyy laittamaan kun vuokra ei ole niin kova. Eli kaikkien etu.
Kyllä minunkin mielestäni pöytävuokrat ovat nousseet liikaa, mutta maksan mieluummin 30 euroa pöydästä kirppiksellä, joka on iso ja jossa käy paljon ihmisiä laajalta alueelta kuin kympin vähempi jossain umpiperällä, johon eksyy yksi mummo naapurista viikossa.
En edes viitsisi viedä kamaa kirppikselle, ellei se kama kierrä. Tärkeintähän on päästä siitä eroon ja että se on vielä jollekulle käyttökelpoista.
Itse olen myynyt reilun vuoden.Ansio on pyörinyt siinä 200-450 euroa viikko.Riippuu tietenkin siittä miten saan tavaraa.
Kirpputorilla todellakin käy ihmisiä, jopa sadan kilometrin päästä lähdetään ihan vain tämän kirpputorin takia. Tällä kirppiksellä on yli 300 pöytää ja jonoa on kokoajan, eli pöydät on täynnä. Ja ihmisiä todellakin käy, aivan uskomattoman paljon. Eli se siitä "umpiperästä". Paikka ei tosiaan ole missään suurkaupungissa, mutta se ei estä sitä, etttä porukkaa käy paljon. Ennemmin myyn halvassa paikassa halvalla, kuin kalliissa, jossa on pakko myydä kalliilla, että saa edes omansa pois.
Niin, niitä ei todellakaan ole kaikkialla. Olen itse myynyt viimeisen 30 vuoden aikana aika monella paikkakunnalla eri puolella Suomea ja todennut hinnannousun. Esimerkiksi viikonloppupaikasta joskus 80-luvun alussa pyydettiin tosi vähän, koska kirppareitakaan ei ollut kovin paljoa.
Itse olen tienannut viikossa viime vuosina sellaiset 150 - 300 euroa riippuen mitä on ollut myynnissä. Mutta sillä, onko se myyntipaikka sitten kympin kalliimpi tai halvempi ei ole väliä. Pääasia, että ihmisiä käy ja tavara vaihtuu.
Kammottavinta ovat kirppikset, joilla sama kama makaa vuodesta toiseen. Niitä on tosi paljon. Arvatenkaan myyntipaikoista ei kukaan maksa mitään. No se on samantekevää paitsi että jos tällaisia paikkoja on kovin paljon, se leimaa koko kirppiksen.
etkö tosiaan voi kertoa missä tämä paikka on, vaiko onko sitä olemassakaan?
...tuon äijän 12 euron viikkopaikka.
Liekö tuo edes äijäkään...?
mitään urbaanilegendaa, itseasiassa tiedän kaksikin 12e/vk kirppistä, molemmissa on satoja paikkoja ja ihmisiä käy paljon. Molemmat näistä kirppiksistä olivat vielä keväällä 10e/vk paikkoja, mutta nyt on hinnat nousseet. Ei onneksi tuon enempää. Täällä on mainostaminen kielletty, joten en nimiä ala mainitsemaan. Kyllä ennemmin vien tavarani halpaan paikkaan, kuin johonkin 20-30e/vk paikkaan. Siten voin pitää hinnatkin halvempina ja kauppa todellakin käy, joka viikko saa viedä paljon lisää tavaraa, kun tilaa tulee pöytään.
ei se ole mainostamista jos kertoo halvan paikan, eli semmoista ei olekaan, paitsi ehkä jonkun navetta jossain perslävessä. oot paskan puhuja(kirjoittaja)
No jos ei ole mainostamista, niin tässä on sitten pari 12e/vk paikkaa, joissa käy kauppa ja tavaraa on:
http://www.tuohitori.net/
http://www.jattiloytokirppis.fi/
Ja tähän vielä loppuun se kulunut lause "kannattaa tulla kauempaakin"
pyydän anteeksi, toki Pori voidaan jo laskea "isoksi" kaupungiksi, mutta Kokemäki alkaa olla jo aika maaseutua. (olen muuten käynyt kerran tässä porin paikassa).
Kokemäki maaseutua, mutta sinne ajellaan 50-100km päästä tuosta vaan ostoksille, on sen verran laajalle levinnyt maine kyseisellä kirppiksellä.
Jossain umpiperällä siis. Ihan korpea muuten nuo alueet. Tuommoisissa paikoissa on vielä se vika, että ihmiset pitää pöytiä viikkoja eikä maksa edes sitä 12 euroa kuin ehkä kuukaudesta. Eikä tavara vaihdu. Kas kun kaikilla on yhtä paskasta ja risasta rättiä kaapit täynnä. Ellei ne sitten ole tehneet niistä sikalan siivousliinoja.
Minulla on kyllä tuo sama käsitys pääkaupunkiseudun kirppiksistä... Eli samat ylihintaiset tavarat lojuvat viikosta toiseen ja mitään ostettavaa ei löydy. Nuo kaksi kirppistä ovat todellakin sellaisia, joissa kauppa käy ja ihmiset maksavat ihan oikeasti sen 12e/vk. Ei kannattaisi tulla tänne avautumaan, jos ei ole paikanpäällä käynyt. Jatka elämääsi tynnyrissä. Itse olen käynyt kirppiksillä suomen jokaisessa kaupungissa, joten todellakin tiedän mistä puhun. Ehkä joskus kannattaisi lähteä kotoaan johonkin, niin näkisi jotain.
Sattumoisin olen tehnyt matkatyötä Suomessa ja kolunnut joka ainoan käpykylänkin. Mitä johonkin umpiperään Kokemäkeen tulee, niin en sitä nyt niin kauhean korkealle nostaisi arvoasteikossa. Pori on suht ok.
Kirppiksillä olen käynyt, jos aika on riittänyt. En kyllä voi mitenkään muistaa, millä kaikilla kirppiksillä olen kotilaassa käynyt viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana, ehkä noilla mainitsemillasikin. Porissa kävin jollain isolla pari vuotta sitten ja ei vakuuttanut.
En sitäpaitsi asu pääkaupunkiseudulla, mutta pääsen sinne kirppiksille haluetssani. Pääkaupunkiseudulla on sekä hyviä, huonoja että hyvin huonoja kirppiksiä, mutta määrää on niin paljon, että parempaakin kamaa löytyy niiltä. Suhteellisen hyviä tiedän myös pääkaupunkiseudun ulkopuolella, esimerkiksi ne, millä itse olen myynyt.
Ei siis kannattaisi uhota mistään tynnyrissä istumisesta, ellei ole asiasta aivan varma.
Suomen jokaiseen kaupunkiin ja kuntaan kirppiksillä ei valitettavasti aikani riitä, vaikka kirppiksiä harrastankin.
Tokko se on paljoa Kokemäen ulkopuolella käynyt, kenties kerran vuodessa Porin torilla.
väärin meni...EN asu Kokemäellä, mutta ajelen sinne joka viikko 70km hakemaan tilini, koska kauppa käy siellä niin hyvin, että se kannattaa.
No sinäpä varsinainen matkantekijä olet!
kuin ratikkakiskojen vieressä Helsingforsin Pulevaardilla niin tiedoksi Sinulle, että Suomessa 70 kilsaa yhteen suuntaan ei ole yhtään mitään. Se on pikkumatka. Bussit kulkevat aamulla ja illalla, jos kulkevat.
Silloin tällöin Etelä-Suomessa piipahtaneena voin todeta, että siellä sitä vasta joutuukin ajamaan pitkiä matkoja, vaikka olisi miten urbaani yhtälö auton pyörien alla. Ei kirppiksiä välttämättä ole samassa tai viereisessä korttelissa muista asioista puhumattakaan. Asustelen nyt Suomen keskiosissa ja olen tyytyväinen. Kaikki on lähellä. Tervetuloa maakuntaan!
Etkö ymmärrä lukemaasi? Jos asun 70km päässä Kokemäeltä, niin asun aika kaukana jostain pulevaardeista. Helppo se on heittää täällä, että "kyllä on lyhyt matka se 70km" No, moniko ajelee esim. puoli vuotta joka viikko KIRPPUTORIN takia sen 70km?? Aika hiljaista, otaksun... Tiedän, että 70km on lyhyt matka, ajelen vuodessa n. 50tkm autolla, enkä siisa aja työkseni, vaan lähinnä huvikseni.
Mitä toi nyt on että ajaa 70 kilsaa viikottain Porin torille?
Itse käyn lähes joka sunnuntai pääkaupunkiseudun kirppiksillä ja sinne on yhteen suuntaan matkaa vajaat 100 kilsaa. Ja sitten tietysti ne poikittaismatkat päälle. Lisäksi ajan viikollakin muissa merkeissä. Pelkkää työmatkaakin tulee tuo lähes 100 kilsaa suuntaansa.
Minua on aina ihmetyttänyt se, miksi ihmiset etupäässä haluavat pysyä paikallaan. Ja tekevät siitä erityisen ansion.
On sentään muitakin, jotka eivät pysy paikallaan. Pitää aina muistaa, että kotiinsa on moni kuollut!! Paljo on tuttuja, jotka eivät tiedä mitään suomen maantiedosta, kun eivät missään käy, itse ajelen paljon ympäri suomea, meillä on hieno maa. Ja hyviä kirppiksiä :)