ihme kipua häntäluun tietämillä..??

OLen muutaman päivän kärsinyt ihmeellisestä kivusta häntäluun päällä ja kipu säteilee pakaroihin. En meinaa päästä istumaan, taivuttamaan eteenpäin ja oikeastaan olemaan kuinkaan päin. Kipu vaan kovenee ja kovenee. Ajattelin että voisko se johtua jostakin lantioluiden leviämisestä vai onko kyseessä jotain muuta. Liittyykö siis mitenkään raskauteen..onko muilla ollut vastaavaa kipua?

Olen hermoromahduksen partaalla sillä istualta ja makuulta ylösnouseminen sattuu aivan jumalattoman paljon.
4492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mulla oli aivan samanlaista kipua noilla viikoilla,nyt viikkoja 35 ja kipu vähentynyt mutta tulee vieläkin silloin tällöin. johtuu juuri lantion leviämisestä ja häntäluun taipumisesta(joutuu taipumaan ei niin luonnolliseen asentoon raskauden aikana).. syytä huoleen ei siis pitäisi olla =)

Äänestä

koittaa tukivyötä! Mä olen kaupassa töissä ja tossa ekassa raskaudessa kivut olivat aika kovia loppuvaiheesta, jolloin istuin enää vain ja ainoastaan kassalla. Sitten ostin tuon tukivyön ja olo helpottui... Ihan liiviliikkeestä semmosen löysin...

Äänestä

Mulla tuli ensimmäisessä raskaudessa samoilla viikoilla just samanlaista ja nyt tässä raskaudessa on jo alusta asti vaiva ollut...se on iskiasta, eli hermo on joutunut muuttuneen lantion vuoksi puristuksiin ja siksi tulee viiltäviä kipuja. Mulla ainakin vaiva helpotti vasta synnytyksen jälkeen ja nyt olenkin kauhistellut joudunko kestämään nyt yli puolet raskaudesta tätä kipua...eipä siihen auta paljon mikään, mulla aamut on pahimpia kun ei meinaa sängystä ylös päästä ja vaatteiden pukeminen yhtä tuskaa kun ei voi kumartua eikä jalkaa taittaa. Kokeile lämpötyynyä ja jalat kannattaa pitää lämpimänä koko ajan, mulla kotona aina villasukat jalassa ja minulle suositeltiin yöksi villahousuja jotka pitäis lämpimänä..

Äänestä

mä menin samoista oireista lääkäriin kun en sukkia jalkaani saanut ja lääkäri lähetti pissiin purkkiin , ja veikkas virtsatien tulehdusta, teki samalla myös raskaustestin kun menkat oli muutaman päivän myöhässä ja plussa pärähti ruutuun
nyt siis viikkoja 4 4 ja särkylääkkeen voimin vielä viikon elellään ja toivotaan että kipu hellittää... sitten loppu vissiin kipulääkkeen syömiset.... la on suunnilleen toukokuun puolivälissä :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv32+1 kirjoitti:

OLen muutaman päivän kärsinyt ihmeellisestä kivusta häntäluun päällä ja kipu säteilee pakaroihin. En meinaa päästä istumaan, taivuttamaan eteenpäin ja oikeastaan olemaan kuinkaan päin. Kipu vaan kovenee ja kovenee. Ajattelin että voisko se johtua jostakin lantioluiden leviämisestä vai onko kyseessä jotain muuta. Liittyykö siis mitenkään raskauteen..onko muilla ollut vastaavaa kipua?

Olen hermoromahduksen partaalla sillä istualta ja makuulta ylösnouseminen sattuu aivan jumalattoman paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu