Mitähän tämmöisestä Lokki-valaisimesta kehtais pyytää, se on tehty silloin silloin joskus kun niitä aikoinen tehtiin, ei tätä uudempaa tuotantoa. Valaisin on 50cm. halkaisijaltaan ja muuten hyvässä kunnossa paitsi valaisimen valkoinen johto ja sen kupu on vuosien saatossa kellistynyt. Jos olen oikein ymmärtänyt niin ovat kovin kysyttyä tavaraa nykyään. Tässä kuvia valaisimesta :
http://p3310.shelli.fi/Lokki/
Yki Nummen Lokki-valaisin
10
6053
Vastaukset
- joooooooooooooooeddfdbf
Muuten joku läski romukauppias rohmuaa sen alihintaan ja myy itse kalliilla ;)
- huuto-
netissä! Laita joo sinne suoraan!
- ettäs kehtaat
'kellistynyt', tarkoittaa mitä?
Jotenkin sana tuo kylläkin mieleen ihan muuta kuin valaisimen seiskytluvulta.
Tarkoitit varmaankin kellastunut.- Hjördis täti
Pyydän anteeksi suomenruotsalaisuuttani, tarkoitin lähinnä kullertava ;)
- Hauskoja sanoja
Hjördis täti kirjoitti:
Pyydän anteeksi suomenruotsalaisuuttani, tarkoitin lähinnä kullertava ;)
Siis kullahtava....pippelivetoinen....kyrpäänmenevä.
Kullertava on oikeasti kiva uudissana, kiitokset siitä. Lisää näitä!
- asiaa vaihteeksi, niin
Lokki-valaisimia on kahta kokoa. Isomman halkaisija on 70 cm ja kaupassa myyntihinta on reilut 400 euroa. Pienemmän hinta on noin 350 euroa. Kuvassasi näyttäisi olevan se pienempi Lokki.
- Ari ---
huutokaupassa Helsingin Hämeentiellä joskus tänä vuonna. Näkeeköhän internetissä niiden sivuilta toteuteita hintoja?
http://www.helander.com/
En jaksa tarkistaa.- asiaa vaihteeksi, niin...
Vanhoihin Lokki-valaisimiin voi ostaa uudet osat itse valisinlieriöitä lukuunottamatta. Setti maksaa noin 100 euroa eikä osia saa erikseen ostaa. Tämä kannattaa miettiä etukäteen Lokki-valaisinta ostettaessa. Tosi vanhoissa Lokki-valaisimissa ketjut ovat aika lyhyet.
Yllämainitut hinnat (iso reilut 400 euroa ja pieni alle 400 euroa) ovat uusien Lokkien hintoja Stockmannilla. - marjo7
asiaa vaihteeksi, niin... kirjoitti:
Vanhoihin Lokki-valaisimiin voi ostaa uudet osat itse valisinlieriöitä lukuunottamatta. Setti maksaa noin 100 euroa eikä osia saa erikseen ostaa. Tämä kannattaa miettiä etukäteen Lokki-valaisinta ostettaessa. Tosi vanhoissa Lokki-valaisimissa ketjut ovat aika lyhyet.
Yllämainitut hinnat (iso reilut 400 euroa ja pieni alle 400 euroa) ovat uusien Lokkien hintoja Stockmannilla.Osaatko sanoa mistä nuita uusia osia Lokki valaisimiin saisi? Saatiin perinnöksi alkuperäistuotantoa oleva Lokki, ja siihen pitäis saada nykyaikaset johdot palloketjut uusiksi.
- Hjordis täti
No, 300€ se hinta nousi huuto.netissä. Kukaan ei oikein osannut sanoa kuin uusien hintaa, tämä on kuitenkin 30v. vanha ja lähes priimakunnossa, eli tietenki se johto tuossa ajassa kullertuu ;) Sitä tietoa nimenomaan olisinkin kaivannut että onko originaali vanha, uutta arvokkaampi ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961896- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693