Sanokaas ei niin uskovaiset ihmiset mielipiteenne tähän.
Eli olen miettinyt olenko uskonnon uhri. Isäni ja äitini on vapaaseurakuntaan kuuluvia ns. kiihko-uskovaisia. Olen puolen vuoden päästä 18 vuotta ja olen seurustellut tyttöystäväni kanssa puolivuotta. Vanhempani uskonnolliseenvakaumukseen kuuluu ettei naisen vieressä nukuta ennen avioliittoa, ja siksi vanhempani eivät anna olla minun tyttöystäväni luona yötä.
Olenko siis terveen kasvatuksen saava nuori vai uskonnon uhri?
Eli olen miettinyt olenko uskonnon uhri. Isäni ja äitini on vapaaseurakuntaan kuuluvia ns. kiihko-uskovaisia. Olen puolen vuoden päästä 18 vuotta ja olen seurustellut tyttöystäväni kanssa puolivuotta. Vanhempani uskonnolliseenvakaumukseen kuuluu ettei naisen vieressä nukuta ennen avioliittoa, ja siksi vanhempani eivät anna olla minun tyttöystäväni luona yötä.
Olenko siis terveen kasvatuksen saava nuori vai uskonnon uhri?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Miksi turhaan ärsytät tiukkapipoisia vanhempiasi (ja tytön vanhempia) vaatimalla yöpymistä tytön luona. Voittehan sekstailla muulloinkin kuin yöllä ja paremminhan sitä ihminen nukkuu yksin omassa sängyssään. Sillä tavalla ei koulusikaan ala kärsiä näistä nusimahommistasi!
jehojantodijilla on oma itsenäinen valtio valtion sisäälä voi vapaasti puolustaa rauhaa eikä osalistua sotilaliis operaarateroihin siitä vapaus heille vapaa seurakunta voisi myös saada tämän vapatuksen sodan käynistä sekualisuus on vaikea asia varikin nuorille mutta olen siitä sitä mieltä että siitä pitää pidäytäytä kunes on täysi ikäinen elämä edessä luo käsiväisyyttä
Vanhempasi ovat Kristittyjä siis uskovia tässä maassa. Ainoastaan uudestisyntynyt uskova on Kristitty joita tässä maassa on siis äitisi ja isäsi. Ei mielestäni kiihko-uskovia.
Olet kuullut ja nähnnyt uskon asioissa varmaan paljon selaista mitä useat täysin uskosta osattomat eivät ole kokeneet. Ja valitettavasti kaikki ei edes tule kokemaan, koska heillä ei vanhemmat ole Kristtyjä.
Mielestäni vanhempasi kasvattavat sinusta selkärankaista ja korka moraalista tosimiestä. Vaikka sinun sydämesi hakkaisi tuhatta ja hormoonit hyrräisi.
Et ole mielestäni uskonnon uhri mutta en tuomitse sinua koska en ole vanhempasi.
olet täysi-ikäinen-sitten saat itse päättää asiasta.
Oletko jo harkinnut muuttoa pois?
Miksi turhaan ärsytät tiukkapipoisia vanhempiasi, ja varmaan tytönkin vanhempia, vaatimalla saada olla mimmin luona yötä? Voittehan sekstailla päivälläkin. Lisäksi on tutkitusti todistettu, että omassa sängyssä ja yksin ihminen nukkuu parhaiten. Tuossa iässä riittävä lepo on tärkeää. Et kai halua, että koulunkäyntisi kärsii noista nusimahommistasi ja joudut sitten aikuisena johonkin hanttihommiin kun nukuit koulussa kaiket päivät vietettyäsi kiihkeitä öitä tyttösi kanssa?
Ei muuten kannata ottaa tuollaisia ensi-ihastuksia liian vakavasti vaan panostaa nyt kunnolla koulunkäyntiin, kyllä niitä naisia vielä tulee pilvin pimein kunhan hankit itsellesi kunnon koulutuksen ja alat sitten joskus tienata kunnolla fyrkkaa.
En ole vielä kuullut että kenenkään koulunkäynti olisi kärsinyt "nusimahommista". Saa aika paha seksiaddiktio olla ennen kuin tuollaiseen tilanteeseen päädytään. Toiseksi, mikä sinä olet sanelemaan kenellekään, kuinka syvästi hän saa tuntea toista ihmistä kohtaan? Ehkä hän seurustelee juuri elämänsä rakkauden kanssa.
Itse en muuten pystyisi seurustelemaan kenenkään kanssa jonka ideologia seurustelun suhteen on että naisia tulee pilvin pimein, kunhan on koulutus ja fyrkkaa. Itse asiassa kuulostaa melko sovinistiselta käsitykseltä (naiset ovat ostettavissa olevia huoria), mutta ehkä tuon ajatusmaailman kauneus ei minulle avaudu kun en ole kristitty tai yhtä pahasti aivopesty madonna/huora-jaottelulla.
...ajattelemattomien vanhempien uhri. Oletan, ettet itse kuulu ko. lahkoon..?
Tosin jokainen lahkoon kuuluva on uskonnon uhri. Näiden jälkeläiset siis uhreja myös; kiihkouskovaiset vanhemmat usein pitävät melkoista jöötä perheessä lapsille..määrätään hyvin pitkälle painostuksen avulla, "haluaako" lapsi kuulua myös ko. yhteisöön.
Mikset itsenäistyisi ja muuttaisi kotoa pois? Esim. opiskelija-asuntolaan tmsv.
Pitäydy ainakin erossa noista lahkoista ja muusta uskonnollisesta pakkosyötöstä. Niillä ei saa kuin päänsä sekaisin ja huonon tulevaisuuden aikaan.
Se on VANHEMPIESI mielipide, ja jos vanhempasi ovat jotain mieltä, niin se ei tarkoita, että sinun pitää orjallisesti olla samaa mieltä.
Jos seksiä mietit, niin sitä voinee harrastaa ilman yöpymistäkin, ja tuota ei yöpymiskiellot estä. En myöskään ymmärrä, että mitä pahaa siinä seksissä on (kunhan ehkäisystä huolehtii).
Se, että onko kasvatuksesi tervettä vai ei, on makukysymys ja riippuu kulttuurista. Jos olisin vanhempasi, niin ehkä en noin tiukka olisi.
jos siteesi uskonyhteisön ajatteluun ja sääntöihin ovat laajemmin elämää rajoittavia. Niin voi käydä, vaikka ei olisi mukana systeemissä henkilökohtaisesti. Jo koti tapauksessasi saattaa opetuksineen edustaa vankilaa, joka pitää väärällä tavalla otteessaan.
Vanhemmat pyrkivät suojelemaan, riippumatta elämänkatsomuksesta. Koeta ajatella itsenäisesti ja kyseenalaista vanhempiesi muitakin näkemyksiä. Vaara että sinusta tulee uskonnon uhri on juuri siinä, jos otat uskonväittämiä enemmänkin todesta ja varsinkin jos menet mukaan vanhempiesi seurakuntaan.
Synti on uskonnollinen käsite. Mikä on oikein tai väärin, olisi parempi kysymyksen asettelu kun synti. Elämä on opettelua ja oppimista ja vastuunkantoa eikä mikään ole lopulta yksiselitteistä kuten voimme päivittäin nähdä mediasta.
sinulle vaan yritetään kertoa sellaisista elämän tavoista, jotka ovat "vaarattomia" ennen aviolittoa.
Nykyaikana varsinkin tuo sexipuoli on karannut niin pahasti käsistä, että sehän on ihan kamala asia, jos sitä ei saa vapaasti harjoittaa melkeimpä vauvasta asti.
Jos ajattelee sitä, mitä siitä seuraa, usein raskaaksi tulo, niin se tilannehan on tarkoitettu vasta avioliittoon.
Mietipä uudestaan , miltä vanhempasi sinua aikovat suojella.
Jos sitten et avioidukaan sen naisen kanssa, jonka kanssa olet esiaviollisessa sexisuhteessa, niin hän saattaa tuntea itsensä hyväksi käytetyksi.
Tänä päivänä on paljon rikkinäisiä ihmisiä, eikä se halujen tyydyttäminen väärään aikaan ainakaan ihmistä rakenna.Nuorilla ei ole vielä sitä kokemusta, mikä ihmistä särkee.
Silloin kun ihminen otta Jumalan sanan elämänsä ohjenuoraksi ja ymmärtää sen OIKEIN, niin ihminen pysyy ehjänä.
Jumala tietää mikä ihmiselle on parasta.Me ihmiset sensijaan ajattelemme usein, mulle kaikki, heti, ei jakseta enää odottaa ja säästää itseä sille tulevalle puolisolle.