Hesari lietsoo naisvihaa

Nostari

Lainasin jutun netistä. Menikö Hesarin yltiöfeministit liian pitkälle uutisoinnissaan?

Helsingin Sanomien artikkelilla tuhoisia vaikutuksia (14.09 11:01)


Helsingin Sanomien viimeaikainen kirjoittelu thai-hieromalaitosten seksipalveluista on jo aiheuttanut vakavia seurauksia koko thai-naisten yhteisölle maassamme. Voimakkaasti yleistävä ja tarkoitushakuinen kirjoittelu leimasi kaikki thaimaalaiset naiset prostituoiduiksi, olivatpa he hierojia tai eivät. HS:n artikkelin julkaisun jälkeen thai-syntyiset naiset ovat saaneet kaikkialla Suomessa osakseen haistatteluja ja pahantahtoisia vihjailuja, vaikka he olisivat tarjoilijoita, siivoojia tai kotirouvia. Aggressiivisimmin heihin ovat suhtautuneet suomalaiset naiset.


Kirjoittelun seurauksena moni thai-nainen jäi mielummin päiväkausiksi kotiin turvaan, kuin astui avoimen vihamielisen ilmapiirin keskelle työpaikallaan. Niin paha on tilanne monien kohdalla ollut.

Oma lukunsa ovat vielä laillista thaihierontaa tarjoavat yrittäjät, joiden elinkeino on HS:n kiihkoilun ja yleistyksen takia vakavassa vaarassa. Asiakaskato ja vuokrasopimusten äkilliset irtisanomiset ovat olleet hyvin tuttuja ilmiöitä - täysin riippumatta siitä, kuinka rehellistä toimintaa yrityksessä on harjoitettu.

Kun valtakunnan selkeästi suurin ja vaikutusvaltaisin painettu julkaisu ryhtyy leimaamaan kokonaista kansanryhmää tai ammattikuntaa syntisäkeiksi, on kirjoittelulla taatusti paljon seurannaisvaikutuksia. Siksi Helsingin Sanomien kaltaisen lehden uskoisi harkitsevan noin raflaavien artikkelien julkaisun tarkkaan, jotta täysin sivullisten yksilötason tragedioilta vältyttäisiin.

Selvästi tarkoitushakuinen artikkelinlaadinta on kaikesta päätellen jakanut mielipiteet myös HS:n sisällä. Mutta se ei lohduta niitä kunniallisia maahanmuuttajanaisia, jotka on HS:n toimittajien moraalisen ylemmyydentunnon seurauksena altistettu nyt entistä pahemmin rasistisille hyökkäyksille.

8

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hertha

      Missä kohtaa mainitussa Hesarin artikkelissa mainittiin, että "aggressiivisimmin heihin ovat suhtautuneet suomalaiset naiset"?

      Muu taas on mielipidettä mielipiteiden joukossa.

      Monille miehille on aivan tuntematon ajatus, että naiset saattavat tuntea myötätuntoa ja ymmärtämystä toisiaan kohtaan.

      Miksi muuten miehet vuodesta ja kuukaudesta toiseen lietsovat täällä yleistä naisvihaa matalamielisellä vatvomisellaan?

      Sylki roiskuu.

    • Ben Huuri

      No niin kuinka mahtaisi käydä jos me miehet lähdemme joukolla huutelemaan pitserioitten ja kebabbipaikkojen ovilta. Saat...n joukkoraiskaajat. Taitais tulla oikeusjuttu.

      • Hertha

        Mitä yrität osoitella? Yritätkö osoitella, että naiset (ja varsinkin feministit) ne huutelevat thaihierontapaikkojen ovella? No, et ole ensimmäinen sillä asialla tällä palstalla, jollet sitten ole se ensimmäinen ja ainut.


      • Hertha kirjoitti:

        Mitä yrität osoitella? Yritätkö osoitella, että naiset (ja varsinkin feministit) ne huutelevat thaihierontapaikkojen ovella? No, et ole ensimmäinen sillä asialla tällä palstalla, jollet sitten ole se ensimmäinen ja ainut.

        Miksi naiset valittaa huonosta ilmapiiristä naisvaltaisilla aloilla, mut miesvaltaisilla aloilla naiset tykkää olla. Olisko kuitenkin niin että naiset kokevat toiset naiset "kilpailijoiksi" ja sen kautta naisetkin jäävät palkoissa jälkeen, kun energia menee mustamaalaamiseen ja valtataisteluun työnteon sijasta?:D


      • tuo on
        mave kirjoitti:

        Miksi naiset valittaa huonosta ilmapiiristä naisvaltaisilla aloilla, mut miesvaltaisilla aloilla naiset tykkää olla. Olisko kuitenkin niin että naiset kokevat toiset naiset "kilpailijoiksi" ja sen kautta naisetkin jäävät palkoissa jälkeen, kun energia menee mustamaalaamiseen ja valtataisteluun työnteon sijasta?:D

        totuus. Pohjoismaissa enemmän kuin muualla. Siinäpä olisi tutkijoille tutkimista.

        Itse olen ollut miesvaltaisella alalla koko elämäni ja voin sanoa, että toinen toistaan mukavampaa työtoveria on ollut. Reiluja ystäviä.


      • varmaan

      • mave

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1713
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1113
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      437
      1087
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1023
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      801
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      782
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe