Hesari lietsoo naisvihaa

Nostari

Lainasin jutun netistä. Menikö Hesarin yltiöfeministit liian pitkälle uutisoinnissaan?

Helsingin Sanomien artikkelilla tuhoisia vaikutuksia (14.09 11:01)


Helsingin Sanomien viimeaikainen kirjoittelu thai-hieromalaitosten seksipalveluista on jo aiheuttanut vakavia seurauksia koko thai-naisten yhteisölle maassamme. Voimakkaasti yleistävä ja tarkoitushakuinen kirjoittelu leimasi kaikki thaimaalaiset naiset prostituoiduiksi, olivatpa he hierojia tai eivät. HS:n artikkelin julkaisun jälkeen thai-syntyiset naiset ovat saaneet kaikkialla Suomessa osakseen haistatteluja ja pahantahtoisia vihjailuja, vaikka he olisivat tarjoilijoita, siivoojia tai kotirouvia. Aggressiivisimmin heihin ovat suhtautuneet suomalaiset naiset.


Kirjoittelun seurauksena moni thai-nainen jäi mielummin päiväkausiksi kotiin turvaan, kuin astui avoimen vihamielisen ilmapiirin keskelle työpaikallaan. Niin paha on tilanne monien kohdalla ollut.

Oma lukunsa ovat vielä laillista thaihierontaa tarjoavat yrittäjät, joiden elinkeino on HS:n kiihkoilun ja yleistyksen takia vakavassa vaarassa. Asiakaskato ja vuokrasopimusten äkilliset irtisanomiset ovat olleet hyvin tuttuja ilmiöitä - täysin riippumatta siitä, kuinka rehellistä toimintaa yrityksessä on harjoitettu.

Kun valtakunnan selkeästi suurin ja vaikutusvaltaisin painettu julkaisu ryhtyy leimaamaan kokonaista kansanryhmää tai ammattikuntaa syntisäkeiksi, on kirjoittelulla taatusti paljon seurannaisvaikutuksia. Siksi Helsingin Sanomien kaltaisen lehden uskoisi harkitsevan noin raflaavien artikkelien julkaisun tarkkaan, jotta täysin sivullisten yksilötason tragedioilta vältyttäisiin.

Selvästi tarkoitushakuinen artikkelinlaadinta on kaikesta päätellen jakanut mielipiteet myös HS:n sisällä. Mutta se ei lohduta niitä kunniallisia maahanmuuttajanaisia, jotka on HS:n toimittajien moraalisen ylemmyydentunnon seurauksena altistettu nyt entistä pahemmin rasistisille hyökkäyksille.

8

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hertha

      Missä kohtaa mainitussa Hesarin artikkelissa mainittiin, että "aggressiivisimmin heihin ovat suhtautuneet suomalaiset naiset"?

      Muu taas on mielipidettä mielipiteiden joukossa.

      Monille miehille on aivan tuntematon ajatus, että naiset saattavat tuntea myötätuntoa ja ymmärtämystä toisiaan kohtaan.

      Miksi muuten miehet vuodesta ja kuukaudesta toiseen lietsovat täällä yleistä naisvihaa matalamielisellä vatvomisellaan?

      Sylki roiskuu.

    • Ben Huuri

      No niin kuinka mahtaisi käydä jos me miehet lähdemme joukolla huutelemaan pitserioitten ja kebabbipaikkojen ovilta. Saat...n joukkoraiskaajat. Taitais tulla oikeusjuttu.

      • Hertha

        Mitä yrität osoitella? Yritätkö osoitella, että naiset (ja varsinkin feministit) ne huutelevat thaihierontapaikkojen ovella? No, et ole ensimmäinen sillä asialla tällä palstalla, jollet sitten ole se ensimmäinen ja ainut.


      • Hertha kirjoitti:

        Mitä yrität osoitella? Yritätkö osoitella, että naiset (ja varsinkin feministit) ne huutelevat thaihierontapaikkojen ovella? No, et ole ensimmäinen sillä asialla tällä palstalla, jollet sitten ole se ensimmäinen ja ainut.

        Miksi naiset valittaa huonosta ilmapiiristä naisvaltaisilla aloilla, mut miesvaltaisilla aloilla naiset tykkää olla. Olisko kuitenkin niin että naiset kokevat toiset naiset "kilpailijoiksi" ja sen kautta naisetkin jäävät palkoissa jälkeen, kun energia menee mustamaalaamiseen ja valtataisteluun työnteon sijasta?:D


      • tuo on
        mave kirjoitti:

        Miksi naiset valittaa huonosta ilmapiiristä naisvaltaisilla aloilla, mut miesvaltaisilla aloilla naiset tykkää olla. Olisko kuitenkin niin että naiset kokevat toiset naiset "kilpailijoiksi" ja sen kautta naisetkin jäävät palkoissa jälkeen, kun energia menee mustamaalaamiseen ja valtataisteluun työnteon sijasta?:D

        totuus. Pohjoismaissa enemmän kuin muualla. Siinäpä olisi tutkijoille tutkimista.

        Itse olen ollut miesvaltaisella alalla koko elämäni ja voin sanoa, että toinen toistaan mukavampaa työtoveria on ollut. Reiluja ystäviä.


      • varmaan


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      234
      6768
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5091
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      169
      4859
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      65
      3315
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2923
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2379
    7. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      21
      2197
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      78
      2002
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1940
    10. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1774
    Aihe