Albaanille kun tämä käytti toista albaania hammaslääkärissä(tulkkaus)lasku nähtävillä aloituksessa "maahanmuuttokriittisyys" alempana.
Onko suomalaiset hulluja ja kuinka tälläinen on yleensä mahdollista?Kysynpä vaan:KLAUS ELOVAARA T:RE
Turun sossu maksoi
8
420
Vastaukset
- piikki lihassa
Kyllä maahanmuuttopalveluista maksetaa kaikki kulut viimeiseen asti. Laskussa varmasti tulkin matkakulut, neuvotteluaika ennen hammaslääkäriä ja sitten vielä aika hammaslääkärissä.. tulkin palkat on tosi korkeat riippuen kielestä ja murteesta. Muslimeilla monia eri murteita ja tulkki voidaan joutua pyytämään paikalle toiselta puolelta Suomea.. järkyttävää mutta totta!!Maahanmuuttajilla on oikeus asioida omalla kielellään ja meidän sos. palvelulla on velvollisuus hankkia tulkki näille eläteille.
- ota enään yhtään
sillä se aiheuttaa sinussa selkeästi hallusinaatioita. Turun sossu ei maksanut tulkille 1804 euroa, vaan 1804 MARKKAA. Vuonna -97 ei ollut vielä euroja, ja lasku oli vuodelta 1997. Turun binladen laittaa noita linkkejä joihin ei herkkäuskoiset senkummoisemmin edes tutustu. Napataan vaan jokin yksittäinen kohta ja sitten ruvetaan keuhkoomaan. Ei luulisi sinun ikäisen miehen olevan noin saakelin vedätettävissä.
- markkojahan ne oli
mutta rasvanen tuntipalkka kumminki! (mitä dementiaan tulee se lisääntyy kyllä)mitä välillä tukoksia konjakilla liottelen. KLASU
- Pekka walden
Joka tapauksessa markkoinakin. Se ei kuitenkaan poista sitä tosiseikkaa, että maahanmuuttajapalveluista maksetaan näiden loisten kaikki kulut.
Mikä väli sille nyt on, kehitysapu on jotain 0.43% ja kaikki kulut jotka liittyy pakolaisiin menee tästä
budjetin varatusta määrärahasta, yksi syy minkä takia otettaan pakolaisia on siinä että mieluummin
työllistetään maahanmuuttajien parissa työskenteleviä ja rahat pysyy suomessa eli näin valtiot kiertää
kansainväliset velvoitteet.
Itse näkisin mieluummin että koko kehitysapu ainakin nykymuodossa lopetettaisiin.- piikki lihassa
wonterghem kirjoitti:
Mikä väli sille nyt on, kehitysapu on jotain 0.43% ja kaikki kulut jotka liittyy pakolaisiin menee tästä
budjetin varatusta määrärahasta, yksi syy minkä takia otettaan pakolaisia on siinä että mieluummin
työllistetään maahanmuuttajien parissa työskenteleviä ja rahat pysyy suomessa eli näin valtiot kiertää
kansainväliset velvoitteet.
Itse näkisin mieluummin että koko kehitysapu ainakin nykymuodossa lopetettaisiin.Eikös kaikki myös sosiaaliapu mene valtion budjettiin määräämistä rahoista. Mikä on prosenttuaalinen suhde maahanmuuttajien nauttimassa "kehitysavussa " ja suomessa syntyneiden soiaaliavussa. Itse olen ollut työssä maahanmuuttaja palvelussa kuin myös aikuissoiaalityössä, joka on tarkoitettu meille suomessa syntyneille. Aikuissosiaalityössä budjetti kunnilla on tosi tiukka, mutta maahanmuuttajapalveluissa tuntui, ettei kohtuutta rahan jakamiselle tuntunut löytyvän millään. Siis kehitysapubudjetin täytynee suhteessa käyttäjämäärään olla huomattavasti suurempi?? Maahanmuuttajille annetaan tänne tullessan myös joitain velvoitteita. Kotoutumis ajan aikana tulisi oppia suomen kieli, jos aikoo nauttia kaikkia etuja joita suomessa on mahdollisuus saada. Mikähän on prosentti luku tässä asiassa, kuinka moni sadasta pärjää täällä kolmen vuoden jälkeen ilman tulkkia, osaa suomen kielen niin, että voisi työllistyä? Kuka valvoo näitä velvotteita ja onko niitä ylipäänsä?
- ks flaami
piikki lihassa kirjoitti:
Eikös kaikki myös sosiaaliapu mene valtion budjettiin määräämistä rahoista. Mikä on prosenttuaalinen suhde maahanmuuttajien nauttimassa "kehitysavussa " ja suomessa syntyneiden soiaaliavussa. Itse olen ollut työssä maahanmuuttaja palvelussa kuin myös aikuissoiaalityössä, joka on tarkoitettu meille suomessa syntyneille. Aikuissosiaalityössä budjetti kunnilla on tosi tiukka, mutta maahanmuuttajapalveluissa tuntui, ettei kohtuutta rahan jakamiselle tuntunut löytyvän millään. Siis kehitysapubudjetin täytynee suhteessa käyttäjämäärään olla huomattavasti suurempi?? Maahanmuuttajille annetaan tänne tullessan myös joitain velvoitteita. Kotoutumis ajan aikana tulisi oppia suomen kieli, jos aikoo nauttia kaikkia etuja joita suomessa on mahdollisuus saada. Mikähän on prosentti luku tässä asiassa, kuinka moni sadasta pärjää täällä kolmen vuoden jälkeen ilman tulkkia, osaa suomen kielen niin, että voisi työllistyä? Kuka valvoo näitä velvotteita ja onko niitä ylipäänsä?
En tiedä miten muualla suomessa, kotoutumisvelvoitteet ainakin Kotkassa loppuvat siihen kun
on näytetty , asunto kauppa ja kela.
Kukaan ei valvo mitenkään mitä, ainoastaan se mistä voi lähettää laskun valtiolle hoidetaan näennäisesti.
En tiedä miten Turussa mutta täällä Kotkassa on kaupungin ylläpitämä tulkkaustoimisto joka
laskuttaa jokaisesta tulkkauksesta.
Eli miten enemmän tarvitaan tulkkeja siitä enempi kilahtaa raha kaupungin kassaan, kaupungin
intressien mukaan ei siis ole että kaikki oppisi suomi, ja toivotaan kohtuullisen määrä kielitaidottomia rikoksen tekijöitä, oikeudenkäynnit ovat hyviä rahasampoja näillä ilmaisille oikeusavustajille ja tulkkaustoimistoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514523Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1963218Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1062818Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis252775Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1452742Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos382104Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552005Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121939En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131865Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381129