näin on todettu johtokunnassa....?
Adventtikirkko menee konkurssiin 5-vuoden sisällä, joten tämä listakin päättyy onneksi piakkoin..?
Toivonlinna menee konkurssiin
11
654
Vastaukset
- pelastamaan
Nyt kaikki adventtikirkon jäsenet voisivat myydä omaisuutensa ja antaa rahat köyhälle kirkolle, niin tulisi sekin raamatunkohta täytettyä. Mihn muuten te sitä omaisuutta keräätte, loppu on lähellä kaikista kamalista tapahtumista päätellen. TOIMIKAA NOPEASTI, KYLLÄ JUMALA TEIDÄT PALKITSEE!
- on helppo
herjailla, kun keräävät varoja pakkoverotuksella koko kansalta rotuun tai uskontoon katsomatta.
Miksi itse keräätte? - tiedoksi
on helppo kirjoitti:
herjailla, kun keräävät varoja pakkoverotuksella koko kansalta rotuun tai uskontoon katsomatta.
Miksi itse keräätte?Tyhmiltä saa ottaa niin paljon, kun pystyy. Minulta ei mikään harhaoppi saa senttiäkään, että se siitä pakkoverotuksesta.
- oletkin
tiedoksi kirjoitti:
Tyhmiltä saa ottaa niin paljon, kun pystyy. Minulta ei mikään harhaoppi saa senttiäkään, että se siitä pakkoverotuksesta.
ihan mäntti tyyppi.
- kulta
oletkin kirjoitti:
ihan mäntti tyyppi.
Kolahtiko noin lujasti, pyydän anteeksi. Kyllä sinä saat antaa rahasi adventtikirkolle, mutta minä päätän itse rahojeni käytöstä, että silleen :)
- kasteessa se
kuuluisa fraasi?
Ensimmäisen, toisen ja kolmannen kerran. - Jumalan työ.
Mitä iloitsemista jostain asiasta sitten on, vaikka tämän aloituksen päätös toteutuisikin.
Jos Jumala on asian takana, niin voimmeko tehdä siitä vain yhdenlaisen johtopäätöksen, eli onneksi??!!
Jos ovet Jumala sulkee sen takia, että tämä kansa ei tarvitse enää tätä opetusta, niin se on Jumalan sulkema. Voi olla, että se on vahinko meille, kun ja koska sanan päätelmän mukaan jos tämä kasvu olisi väärää, --niin sen olisi lupa kasvaa loppuun asti, eli sitä ei nyhdettäisi pois vaan saisi kasvaa elonleikkuuseen saakka.
Ymmärrättekö nyt mitä tarkoitan?
Jos Jumala sulkee sanansa kovakorvaisilta, niin Hän sulkee, turhaa siinä korskaillaan tahi potkitaan tutkainta vastaan.
Voipi olla, että tämän kansan jumalattomuus saa niin suuret mitat, että moni muukin kirkko joutuu puntaroimaan asioita uudelleen, mutta sekin on Jumalan käsissä ja taas meitä kylmiä kristittyjä vastaan.
Työtä ei tehdä lihan käsivarrella, se olisi kuivunut varmaan aikaa sitten ja moni on kuivunutkin alkutekijöihinsä.
Tosin hengessä voi aloittaa ja lihassa lopettaa, sekin näköala on olemassa, mutta sitä tutkikoon kukin omassa povessaan.
kirjoitteli uskova ystävä.- yks advar
Ilman MAMMONAA alkoi ja MAMMONAN puutteeseen loppuu! Mitä se kertoo?
- Jumalan työ.
yks advar kirjoitti:
Ilman MAMMONAA alkoi ja MAMMONAN puutteeseen loppuu! Mitä se kertoo?
Ei se näin mene, että mammonaan turva olisi Jumalan työn yksi ja pelkästään yksi elementti.
Hänen on kullat ja hopeat, se pitää tietää.
Jos Jumalan kansa kulki erämaassa 40 vuotta, ei edes vaatteet kuluneet ja mannaa syötiin, niin se kulki.
Katsotaan vain uskossa eteenpäin, meillä on ihmeitä tekevä Jumala. Mutta jos Jumalan tarkoitus on sulkea ovet, ei siinä auta edes kaikki maailman mammonat.
Älä ole epäuskoinen vaan uskovainen.
- Anonyymi
Nyt reilun 17 vuoden jälkeen voimme todeta, että ennustuksesi meni ohi maalin. Adventismi on ja pysyy ja Toivonlinnakin on pystyssä. Joku voisi sanoa, että Jumala on pystyssä pitänyt.
- Anonyymi
Toivotaan, toivotaan, mutta toive ei vain tunnu toteutuvan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1522954Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3682050- 411805
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371772Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328975Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53792