XP ja Vista olivat samassa koneessa, Vistan poisto toi ongelmia

Moi!

XP Pro on se alkuperäinen ja kokeilin Vista Ultimatea rinnalle toiselle (fyysiselle)levylle.
Ongelmia näytti olevan sen verran, (vanhahkoa rautaa, vaikka muuten potkua olisikin) että päätin ottaa sen sitten kuitenkin pois.

Muuten kaikki OK, mutta se valikko, josta valitaan kumpi käyttis, jäi paikalleen. Ja sitäpä en nyt keksi, miten pääsen ottamaan sen valikon pois. Boot.ini (ehkä, en oo ihan varma) näyttäis olevan sellainen kuin ennenkin.

Eli:

Jos tuo boot.ini ei vaikuta asiaan, mikä sitten vaikuttaa ja miten saisin sen perkuleen valikon tiehes.

Nöyränä apua kyselen. :-)

3

2274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mbr

      Kirjoita komentoriville fixmbr
      Vika on master boot sektorissa.

      • pelkistetty vastaus, tyhmempi vois vastauksen luettuaan olla taas sormi suussa, kun et tarkempaa kertonut, mistä moinen fixmbr annetaan, kun komentokehote ei koko käskyä tunne.

        Laitetaan siis asennuslevy koneeseen bootatessa. Eli, bootataan asennuslevyltä. Ootetaan, että tulee aloitusikkuna, jossa painetaan F10. Kohta aukeaa PALAUTUSKONSOLI, jossa kyseinen käsky FIXMBR annetaan. Tästä eteenpäin ei oo mullakaan kokemusta, mutta kohta se nähdään, tuleeko uusinta asennus eteen, kun koko levy on sekaisin, heh, heh..

        No, ei auta itku markkinoilla, koetettava on..


      • mutta komento väärä, ei ollut fixmbr, vaan fixboot. Tää jälkimmäinen korjaa käynnistys sektorin, joka siis oli viallinen.

        Olin just aikeissa alkaa korjausasennuksen, kun vielä päätinkin vähän pähkäillä sen palautuskonsolin kanssa ja sattuikin silmien eteen sopiva komento.

        Tällä kertaa, ihme kyllä kävi onnellisesti, tämän masiinan kanssa.

        Että semmosta..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      149
      6419
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2292
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2089
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1313
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      74
      1232
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1067
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1047
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      25
      987
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      951
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      835
    Aihe