”KURJET” LYHYTELOKUVAN KOEKUVAUS
Barentsinmerellä raivoaa syysmyrsky isän ollessa työtehtävissä öljynporauslautalla.
Kahdestaan kotona olevat Marikki ja Sara linnoittautuvat television ääreen seuraamaan uutisia ja Sara rakentaa leluista lattialle oman öljynporauslauttansa, jota on suojeltava.
Tuhon näyttäessä väistämättömältä, Marikin täytyy päättää onko tärkeämpää kuunnella järjen ääntä vai uskoa uskomattomaan.
Kurjet on lyhytelokuva, joka on Helsingin amk Stadian seitsemän av-opiskelijan lopputyö. Milla Kotimaan tekstin ohjaa Inari Niemi.
Olemme hakemassa näyttelijöitä sekä Marikin, että Saran rooleihin. Marikki on elokuvassa lukiolainen ja Sara alakoulun 3.-5.luokkalainen.
Elokuvassa näyttelemiseen ei tarvita kokemusta tai harrastuneisuutta, tärkeintä on kiinnostus ja reipas asenne.
Elokuvan kuvaukset ovat marraskuun puolessa välissä Helsingissä.
Koekuvaukset järjestetään lauantaina 28.9. klo 13-16 ( sopim. mukaan) Stadiassa Tavi-talolla (os. Hämeentie 161, Helsinki).Paikalle pääsee helposti Rautatieasemalta busseilla 68 ja 71 (jää pois Hobby Hallin pysäkillä), tai 6 ja 8 ratikalla Taikin pysäkille, josta vähän kävelyä koskelle päin.
Ilmoittaudu mukaan etukäteen maililla tai tule suoraan paikan päälle.
Tervetuloa!
Lisätietoja ja ilmoittautumiset:
Johanna Salmi
apulaisohjaaja
johanna.salmi[at]edu.stadia.fi
tai
Elmeri Kauko
tuotantoassistentti
elmeri.kauko[at]edu.stadia.fi
LYHYTELOKUVAN KOEKUVAUS
Stadia
1
1299
Vastaukset
- Stadia
KOEKUVAUSPÄIVÄ on siis LAUANTAI 29.9. klo 13-16.
Ei siis la 28.9. tai pe 28.9.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243