Nyt olis sllanen kysymys ku en oikeen hallitse, että mistä unibetilla näkee, että missä kohteessa on sellanen juttu että saa panoksensa takaisin jos on veikannut kotijoukkuetta, mutta tuleekin tasapeli??? Auttakaa te viisaammat! Kiitos.
PIENTÄ JELPPII KIITOS!?
kaverille.-,
5384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vastata tuohon, sillä pari tärppiä paljasti sen seikan, että nykyään ei Unibetilla näytäkään olevan vakio-ohjelmistossaan draw-no-bet (DNB) tai toisin ilmaisten ML (moneyline) -vetoja, ainakaan jalkapallossa. Jos haluat sellaisia pelata (mielestäni useinkin perusteltua), ilmaise halukkuutesi Unibetille, joka saattaa mielessään monistaa yhden ilmaistun mielipiteen tuhanneksi vaietuksi, tai etsi jokin toinen firma, jolla niitä lähes aina ohjelmistossaan on. Tällaisia ovat esim. Betway ja Bet365.
Aasialaisessa tasoitusvedossa (jossa on aina pelkästään kaksi vaihtoehtoa) sama asia ilmaistaan luvulla 0. Joillakin firmoilla on toisinaan mahdollisuus pelata samaa asiaa aasialaisena 0-vetona ja DNB:nä; tämä kannattaa aina tarkistaa etukäteen, sillä olen huomannut, että usein kertoimet eivät yllättävää kyllä olekaan samat.
Unibetilla on vetoja joissa esim sm-liigasta on on kohteissa myös pelkkä 1 tai 2 -veto Mutta esim tänään on Ässät - Kärpät normi veto 4.00 4.60 1.65
ja 1/2-veto on 2.95 1.36.
Eli kerotimet ovat keskimääräisesti semmoset 0.60 pienemmät kuin tavallisissa vedoissa.
http://annabet.com/tools/Wizard_Of_Odds/
Tuon suojavetolaskurin avulla voit jakaa panoksen voiton ja tasapelin välille niin että tasurin tullessa panos palautuu. ja muitakin vaihtoehtoja jakaa panos, esim, yhtä iso voitto, tulipa voitto tai tasapeli.
Et siis tarvitse tähään mitään Unibetiä, voi vaikka Veikkaukselle pelata sinkkukohteet tällä tavalla. kun Cover calculatorin avulla jakaa panoksen haluamallaan tavalla. Tämä on hyvä suojaus-systeemi, jos isommalla panoksella pelaa sinkkuja.
että saman saa aikaan jakamalla yhden vedon kahdeksi - ainoa ikävyys on siinä, että se on aika vaivalloista... varsinkin jos pelaa rivejä, joihin DNB hyvin sopii (ainakin joihinkin kohteisiin), koska tasuri ei tällöin kaada koko riviä, vaan pienentää pelkästään toteutuvaa kerrointa, jos muut kohteet osuvat.
Toinen samantyyppinen tapa on ottaa riveihin suurempien suosikkien aasialaisia -1-kertoimia tavanomaisen voiton sijasta, tällöin kerroin on korkeampi jos voitto tulee väh. kahdella maalilla, pelkästään yhden maalin voitto ei kaada riviä vaan vain pienentää kerrointa.
Unibet ei käsittääkseni (jostain käsittämättömästä syystä, ehkä laskennallinen taitamus puuttuu) anna ottaa aasialaisia tasoitusvetoja mukaan riveihin (niitä voi siis pelata vain sinkkuina), mutta Expekt ja Bet 365 ainakin antavat.