Seurakunnan yhteiselämä, Apt. 2:41-47

SEURAKUNNAN YHTEISELÄMÄ
Apt. 2:41-47

2:41 Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.
2:42 Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa.
2:43 Ja jokaiselle sielulle tuli pelko; ja monta ihmettä ja tunnustekoa tapahtui apostolien kautta.
2:44 Ja kaikki, jotka uskoivat, olivat yhdessä ja pitivät kaikkea yhteisenä,
2:45 ja he myivät maansa ja tavaransa ja jakelivat kaikille, sen mukaan kuin kukin tarvitsi.
2:46 Ja he olivat alati, joka päivä, yksimielisesti pyhäkössä ja mursivat kodeissa leipää ja nauttivat ruokansa riemulla ja sydämen yksinkertaisuudella,
2:47 kiittäen Jumalaa ja ollen kaiken kansan suosiossa. Ja Herra lisäsi heidän yhteyteensä joka päivä niitä, jotka saivat pelastuksen.
--
Pietarin ”kalansaalis” oli noin 3000 sielua, jotka kastettiin (41).

Jeesukseen uskovat kokoontuivat yhteen.
Uskovat saivat apostoleilta opetusta (42). Apostolit olivat tarkoin panneet mieleen, mitä Jeesus oli heille opettanut. Tätä opetusta he nyt jakoivat eteenpäin.
Toisena kohtana Luukas mainitsee yhteyden. Kristityt pitivät yhtä niin pyhänä kuin arkenakin.
Kolmantena mainitaan ateriayhteys. Ateriayhteys oli tuon ajan yhteiskunnassa syvän yhteyden ja yhteenkuuluvuuden merkki.
Ateriayhteys on tänäänkin monessa kulttuurissa paljon merkittävämpi kuin Suomessa. Leivän murtaminen tapahtui kodeissa (42).
Neljäntenä tulivat rukoukset. Niiden runkona olivat psalmit.

Erikseen Luukas mainitsee vielä omaisuudenyhteyden (44). Alkuseurakunnassa oli paljon köyhiä, joten keskinäinen jakaminen oli tarpeen.
Kenenkään ei tarvinnut nähdä puutetta.

Uskovien yhteys toteutuu tänäänkin hyvin esim. seurakunnan pienpiireissä. Niissä jokaisella on mahdollisuus jakaa yhteiseksi hyödyksi sitä hengellistä hyvää, mitä itse on osakseen saanut: ”...millä on virsi, millä opetus..” (1. Kor.14:26).
Sitten on vielä Jumalanpalvelukset ehtoollisineen.

Etsiydy sinäkin muiden uskovien yhteyteen. Jos sellaista ei ole vielä löytynyt, niin rukoile Jumalan johdatusta tässäkin asiassa.
--
Uskovat olivat kaiken kansan suosiossa ja heidän määränsä lisääntyi päivä päivältä (47).
--
3. Kaste ja usko yhteen näin
kirkoksi meidät liittää.
Kristusta täällä vierekkäin
elävät kivet kiittää.
Joskus vain kaksi yhdessä
on koolla Herran nimessä,
silloinkin Kristus on läsnä.

(Virsi 197:3)

4

166

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2:41 Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.
      --
      Mikä on seurakunta?

      Paavali opettaa, että seurakunta on KRISTUKSEN RUUMIS (1.Kor. 12:12-28, Ef. 1:22-23).
      Kaikki Kristukseen kastetut ovat ruumiin jäseniä (j.13) ja kullakin on oma tehtävänsä.

      Kristuksen seurakunnassa olemme elävässä yhteydessä Kristukseen ja toisiin kristittyihin.

      • mathetes

        >>>Paavali opettaa, että seurakunta on KRISTUKSEN RUUMIS (1.Kor. 12:12-28, Ef. 1:22-23).
        Kaikki Kristukseen kastetut ovat ruumiin jäseniä (j.13) ja kullakin on oma tehtävänsä.>Kristuksen seurakunnassa olemme elävässä yhteydessä Kristukseen ja toisiin kristittyihin.


      • taappo
        mathetes kirjoitti:

        >>>Paavali opettaa, että seurakunta on KRISTUKSEN RUUMIS (1.Kor. 12:12-28, Ef. 1:22-23).
        Kaikki Kristukseen kastetut ovat ruumiin jäseniä (j.13) ja kullakin on oma tehtävänsä.>Kristuksen seurakunnassa olemme elävässä yhteydessä Kristukseen ja toisiin kristittyihin.

        Kiitos täsmennyksestäsi mathetes.

        Apt.2:41 Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.

        Juuri noinhan Luukas kirjoittaa tuossa apostolien tekojen kohdassa, jota Tapio lainasi:
        - ottivat sanan vastaan (eli tulivat uskoon)
        - kastettiin Jeesukseen


        "On vissiinkin nyt ainut kerta kun ymmärrän mitä puhut, sillä puhut aivankuin uudestisyntynyt ja Kristuksen seurakuntaan kuuluva Kristitty! "

        Tapio alkaa pikkuhiljaa tajuta, mistä on kyse...


      • taappo kirjoitti:

        Kiitos täsmennyksestäsi mathetes.

        Apt.2:41 Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.

        Juuri noinhan Luukas kirjoittaa tuossa apostolien tekojen kohdassa, jota Tapio lainasi:
        - ottivat sanan vastaan (eli tulivat uskoon)
        - kastettiin Jeesukseen


        "On vissiinkin nyt ainut kerta kun ymmärrän mitä puhut, sillä puhut aivankuin uudestisyntynyt ja Kristuksen seurakuntaan kuuluva Kristitty! "

        Tapio alkaa pikkuhiljaa tajuta, mistä on kyse...

        KRISTITTYJEN YHTEYS
        Ef. 4:1-6
        --
        4:1 Niin kehoitan siis minä, joka olen vankina Herrassa, teitä vaeltamaan, niinkuin saamanne kutsumuksen arvo vaatii,
        4:2 kaikessa nöyryydessä ja hiljaisuudessa ja pitkämielisyydessä kärsien toinen toistanne rakkaudessa
        4:3 ja pyrkien säilyttämään hengen yhteyden rauhan yhdyssiteellä:
        4:4 yksi ruumis ja yksi henki, niinkuin te olette kutsututkin yhteen ja samaan toivoon, jonka te kutsumuksessanne saitte;
        4:5 yksi Herra, yksi usko, yksi kaste;
        4:6 yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa.
        --
        Mitä seurausta siitä on, että meidät on kutsuttu Kristuksen seuraajiksi?
        Miten se näkyy meidän elämässämme?
        Paavali kehoittaa meitä vaeltamaan ”kutsumuksemme arvon” mukaisesti (j.1).

        Meidät on kasteessa liitetty Kristukseen (Room. 6:3) ; siispä meidän tulee elää Kristuksen jäseninä.
        Meidän on ryhdyttävä elämään elämää, joka on täysin ristiriidassa meidän luontaisen ”minämme” kanssa.
        Tämä merkitsee toisen ihmisen huomioonottamista.
        Tästä Paavali mainitsee mm. nöyryyden, hiljaisuuden ja pitkämielisyyden (Vrt. Hengen hedelmät; Gal.5:22) ja tietysti myös rakkauden(2). Erikoisesti toistemme heikkouksien sietämiseen tarvitsemme rakkaudellista ja anteeksiantavaista mieltä.

        Paavali mainitsee muut seikat, jotka yhdistävät meidät toisiimme Kristuksen ruumiin jäseninä; olemme tulleet osallisiksi samasta Hengestä, meidät on kutsuttu samaan toivoon ja meillä on sama Herra, sama usko ja sama kaste ja sama Isä (4,5,6). Myös ehtoollinen on yhteyttä luova armonväline (1. Kor. 11).

        Sitä tilannetta, missä nykyajan kristikunta elää, erilaisine opinkäsityksinemme ja eri kasteinemme ja eri leivän murtamisineen, Paavali saattoi tuskin kuvitella.

        Säilyttäkäämme Hengen yhteys rauhan yhdyssiteellä (3). Arkipäivän koettelemuksissa ja vaikeuksissa tämä yhteys tulee koetelluksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      656
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      632
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      535
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    11. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      437
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      434
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      19
      430
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      427
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Veikkauksen asiamiehen provikat?

      Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?
      Maailman menoa
      28
      379
    Aihe