Raskaan liikenteen häirikkökuskit

Kun ei löydetä osoitetta niin tullaan peruuttelemaan ja oikomaan perävaunujen kanssa omakotialueelle ja ajetaan istutukset nurin, nurmikot rikki, liikennemerkit solmuun ja paetaan paikalta!

Tämä on sattunut monta kertaa jo meilläpäin.

Mitenkähän tuollaiset kuskit pärjää tien päällä, jos eivät edes osoitettaan löydä!
182121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Se kun on tuo tie rekkakuskin työmaa eikä aina riitä pitkän yhdistelmän kääntämiseen. Mitä ilmeisemmin tie päätyy sumppuun tai lähistöllä on teollisuusalue. Suomeen ajaa paljon venäjältä ja muualta tulleita rekkoja eikä niiden navigaattorit tunne jokaista pikutietä tai sumppua.

Äänestä
  • niin siinä ei ole mitään puolusteltavaa että ajetaan toisten omaisuutta paskaksi ja lähdetään vaan paikalta.mun entisessä pihassa vastasaneeratun talon julkisivun kulma ajettiin säännöllisesti rikki ,korjattiin pari kertaa mutta enää sitä ei oo viitsitty kun kestää ehkä viikon ehjänä. Liikennemerkit on n. kerran viikossa nurin, kellariin menevien rappusten kaiteet taas n. kerran kuussa mutkalla. Pitäs selvittää kuskin osote ja käydä pakittamassa kotiovi sisään ja mennä vaan pois paikalta koska "ei mun navigaattori kertonu siinä olevan ovi"

    Äänestä

  • Mun pihamaa kun kuule poju, ei ole kenenkään rekkapojan työmaa vaikka kuinka navigaattorisi näyttäisi päin persettä! Taidat vielä pitääkin sitä siellä!

    Äänestä

  • Korjataanpa hieman. kirjoitti:

    Mun pihamaa kun kuule poju, ei ole kenenkään rekkapojan työmaa vaikka kuinka navigaattorisi näyttäisi päin persettä! Taidat vielä pitääkin sitä siellä!

    Tuskin sinne väärään osoitteeseen kukaan ilolla tulee. Eikä noi pikku moduuliyhdistelmät taivu ihan joka risteyksessä.

    Äänestä

  • .vbsgs kirjoitti:

    niin siinä ei ole mitään puolusteltavaa että ajetaan toisten omaisuutta paskaksi ja lähdetään vaan paikalta.mun entisessä pihassa vastasaneeratun talon julkisivun kulma ajettiin säännöllisesti rikki ,korjattiin pari kertaa mutta enää sitä ei oo viitsitty kun kestää ehkä viikon ehjänä. Liikennemerkit on n. kerran viikossa nurin, kellariin menevien rappusten kaiteet taas n. kerran kuussa mutkalla. Pitäs selvittää kuskin osote ja käydä pakittamassa kotiovi sisään ja mennä vaan pois paikalta koska "ei mun navigaattori kertonu siinä olevan ovi"

    Mistä tiedät rekkojen olevan syyllinen tuohon kaikkeen. En nimittäin usko asiaa.

    Äänestä

  • tiedät kirjoitti:

    Mistä tiedät rekkojen olevan syyllinen tuohon kaikkeen. En nimittäin usko asiaa.

    että oon nähnyt ja niin on moni muukin mutta eivät oo kyllä paikalle kovin usein jääneet juttelemaan. eikä niitä henkilöautolla semmoiseksi saa. Älä usko.

    Äänestä

  • sgsllg kirjoitti:

    että oon nähnyt ja niin on moni muukin mutta eivät oo kyllä paikalle kovin usein jääneet juttelemaan. eikä niitä henkilöautolla semmoiseksi saa. Älä usko.

    Jos kerran olette nähneet jonkun rekan aiheuttaneen vahinkoja, niin miksette soita kyseiselle yrittäjälle ja laita korjaamaan vahingot. Ehkä olisi teilläkin peilin ostamisen paikka.

    Äänestä

  • tyhmyyttä kirjoitti:

    Jos kerran olette nähneet jonkun rekan aiheuttaneen vahinkoja, niin miksette soita kyseiselle yrittäjälle ja laita korjaamaan vahingot. Ehkä olisi teilläkin peilin ostamisen paikka.

    Luuletkos, että sitä ollaan vahtimassa päiväsaikaan, kuka siellä tuhojaan tekee?

    Äänestä

  • Etkös sinä ole? kirjoitti:

    Luuletkos, että sitä ollaan vahtimassa päiväsaikaan, kuka siellä tuhojaan tekee?

    Itsehän sanoit nähneesi ne rekat. Taidat puhua palturia.

    Äänestä

Jos rekkaliikenne on noin vilkasta keskellä asutusaluetta, niin sitten siihen harhailuun voisi varmaan vaikuttaa. Autot ilmeisesti pyrkivät jonnekin, mutta jostain syystä päätyvät harhaan. Voisiko joku opastus olla puutteellinen tai onko siinä lähettyvillä joku etsinnän kohteena oleva yritys. Sellaiset tuottaa usein ongelmia vieraalla paikkakunnalla, eikä noita navigaattoreita ole kaikissa autoissa.

Äänestä
  • väitän näet että ne jotka ajavat kartan kanssa, ajavat varmemmin perille. Sikäli tietysti että kartta on ajan tasalla. Jos aloittajan väittämä toiminta todella on sitä mitä kirjoittaa, eli rekkaa pyörii hutiin ajaneena nurkissa jatkuvasti, kannattaa ehkä ottaa kuntaan yhteyttä ja hoidattaa opasteet kuntoon. Ja sitten tietysti sellainen juttu että jos ja kun vahinkoa syntyy, rehti sälli ottaa yhteyttä tuhoutuneen omaisuuden omistajaan. Jos kuski ei näin tee, turha siitä on koko kuljetusalaa syyllistää. En minäkään koko henkilöautosakkia syyllistä yhden töppäilyn vuoksi. Tämä siis ketjun aloittajalle.

    Äänestä

Näkee heti mistä on kyse, pitää hakemalla hakea jotain mistä pääsee V***lemaan. Eiköhän nämä kuulu tuonne raskaan kaluston osastolle, koska mitään onnettomuutta ei ole tapahtunut tuskin muutakaan.

Äänestä
  • Vähän vaarallista kirjoittaa tänne, koska yleensä sitä saa sitten niskoilleen syyt kaikkien idioottienkin kirjoituksista. Rekkamiesten taholta, kuten nähty on.

    Totta on että aloittaja on väärällä palstalla. Totta ei ole sitten se, että ikävästi asialla olisivat lähinnä venäläiset kuskit. Ikävä kyllä tuota tuppaa enimmäkseen tapahtumaan suomalaisten kuskien toimesta.

    Totta on että kartan avulla ei eksy, navigaattorin avulla kyllä eksyy, välillä aivan käsittämättömällä tavalla.

    Totta on että iso yhdistelmä ei känny ihan missä vaan. Totta on sekin, että osa pakenee paikalta enempiä ajattelematta, ja että osa käy kyselemässä miten korvata vahingot.

    Meitä on moneksi. Naapuriyrityksen nurmikolla on useamminkin käyty vetämässä ruoho rullalle. Kyllä tasoittajia on löytynyt kun on työnantajalle nätisti soitettu.

    Joku kuski taas on ihan paniikissa kun on pihakoivusta pari risua ja vähän lehtiä pudonnut.

    Ei siis kannata yleistää, ei kumpaankaan suuntaan.

    Äänestä

Itse olen tuohon syyllistynyt kerran kun piti yhdelle omakotitaloalueelle viedä isolla autolla tavaraa. Jos rahtikirjassa ylipäätään lukee kunnon osoitetta, saatika puhelinnumeroa niin ensimmäiseksi soitin numeroon ja kysyin että pääseekö sinne kärryn kanssa. "Joo joo, tottakai; täälä on isot pihat", oli vastaus. Ja sellaiseen yleensä luottaa. Kun pääsin perille niin katsottiin, että "Ohhoh, sullahan on tollanen pitkä kärrykin". Siinä vaiheessa vika ei mielestäni ole minussa.

Mutta myös tuo kunnon osoite ja ajo-ohje mahtuisi kirjoittamaan rahtikirjaan. Joka kerta kun on uusi paikka niin se jännittää. Ja navigaattoriin en luota mutta entä ellei ole muuta vaihtoehtoa. Autossakaan ei voi olla kaikkien kuntien AJANTASALLA olevia karttoja KAIKISTA KOLMESTA MAASTA, joihin ajan.

Tuo todellakin oli ristiriitaista, jos kerran olet nähnyt näin tapahtuvan mutta sitten vetoatkin siihen että päivät ollaan töissä.

Ikävää että tuollaista sattuu mutta jos näin tapahtuu usein niin se vika todellakin on jossain viitoissa yms.

Ja vielä tuosta löytämisestä. Esimerkkiosoitteita, joita itselläni on ollut niin on esim. 44468 Stenungsund (aika iso paikka sekin lähteä määränpäätä hakemaan); kerran oli pelkästään firman nimi, jota ei enää edes ole; postiloker-osoite yms. Ei siis todellakaan ole helppoa aina löytää oikeaan osoitteeseen.

Äänestä
  • Pääsitpähän kehumaan geopoliittista tiätämystäs, jos viel oot ajanu ameerikassa ja muukalaislegioonassa, oot kova jätkä!

    Äänestä

  • Kunzu kirjoitti:

    Pääsitpähän kehumaan geopoliittista tiätämystäs, jos viel oot ajanu ameerikassa ja muukalaislegioonassa, oot kova jätkä!

    En oo ajanut sielä.. Enkä kyllä luultavasti tuu ikinä ajamaankaan. Enkä nyt tiedä mitä kirjotin väärin.

    Ja yhessä asiassa oot väärässä; munsta ei ikinä ees tuu kovaa jätkää kun edustan eri sukupuolta.

    Äänestä

  • Ajelin taannoin noin 8 vuotta rakennustarvikkeita pääsääntöisesti yksityisille ja siinä tuli nähtyä ja koettua monen laisia pihoja, katuja ja umpikujia ajo-ohjeista puhumattakaan. Kerran soitin eräälle asiakkaalle ja kyselin ajo-ohjetta niin sain vastaukseksi, että tule siitä kylältä tänne mäelle päin, kyl sää tänne osaat tulla. Niinpä niin eipä ole ihme jos välillä ajellaan vähän harhaan.

    Äänestä

aika heikosti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei näköjään mitään väliä kirjoitti:

Kun ei löydetä osoitetta niin tullaan peruuttelemaan ja oikomaan perävaunujen kanssa omakotialueelle ja ajetaan istutukset nurin, nurmikot rikki, liikennemerkit solmuun ja paetaan paikalta!

Tämä on sattunut monta kertaa jo meilläpäin.

Mitenkähän tuollaiset kuskit pärjää tien päällä, jos eivät edes osoitettaan löydä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu