peskää
kätenne
5216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ihmetellä jos kaikenmaailman epidemiat ja suolistotaudit jylläävät, kun jopa alkeellisimmatkin hygienia taidot on hakusessaan. Pitääkös kieltäytyä kättelemästä vieraita henkilöitä kun ei koskaan tiedä,,,! Hyi hitto, vaikka onhan toi ollu tiedossa jo kautta aikain!
Hö,sen takia ne taudit jyllää kun ollaan liian hygieenisiä eikä vastustuskykyä synny..Vai mistä johtuu että erään radiokanavan toimittajat jotka toitottaa siitä pesusta alvariinsa on kaikki jossain taudissa vähän väliä,tällä hetkellä taitaa kaikki olla räkätaudissa.
En harrasta turhia pesuja enkä edes muista koska olisin ollut jossain taudissa.
-pestä kädet myös ennen toimitusta, kuten sen jälkeenkin..
-no, amerikkalaisista uskon ihan mitä vain.. Ei yllättänyt tuo tutkimus..
Se käy flunssan ehkäisyyn. Jo pari tuhatta vuotta sitten eräs Pontius Pilatus oli innokas pesemään käsiään, eikä tiedetä nuhaa sairastaneen.
ei pahalla, mutta kyllä kannattais pestä joskus myös se virtsaputken jatke jos siinä kädet tahrii toimituksen yhteydessä.