Taksien automaatit

Eräs Volvolla ajava taksikuski väitti, että Helsingin takseihin uusitaan automaattivaihteisto kerran 300 tuhannan kilometrin aikana,toisiin useamminkin, merkistä riippumatta.Menevät yleensä takuuseen. Pitääköhän paikkansa ?
101389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei ei siinä mitään jos on ongelmia niin korjataan
niinhän se menee .Jos privaattiin aiot tomaattia niin miksei oikein hoidettuna niillä pääsee pitkälle
usko pois.

Äänestä

Joka ainoasta se on levinnyt 200-300 tuhannen välillä. Automerkkejä on ollut 4, kaikilla sama juttu.

Kaikkia autoja on huollettu huolto-ohjelman mukaan, siltikin vaan leviää.

Ei siinä mitään, siitähän saa sitten joku privaatti hyvän pelin, taksit kun on aina kunnossa...

Mieluummin ostan hyvin hoidetun 3-400 tuh. ajetun huolletun vanhan taksin kuin jonkun 100-200 tuh ajetun privaatin. Privaatti kun tuppaa säästelemään huolloissa...

Äänestä
  • Oletko vaihdattanut vaihteiston öljyt huolto-ohjelman vastaisesti 60tkm välein kuten pitää jos haluaa niiden kestävän vai jättänyt vaihtamatta kokonaan kuten useimmat huolto-ohjelmat järjen ja kokemuksen vastaisesti suosittelevat?

    Minä en ostaisi yhtään käytettyä automaattia ellei löydy dokumenttia vaihteistoöljyjen säännöllisestä vaihdattamisesta.

    Äänestä

  • öljyt? kirjoitti:

    Oletko vaihdattanut vaihteiston öljyt huolto-ohjelman vastaisesti 60tkm välein kuten pitää jos haluaa niiden kestävän vai jättänyt vaihtamatta kokonaan kuten useimmat huolto-ohjelmat järjen ja kokemuksen vastaisesti suosittelevat?

    Minä en ostaisi yhtään käytettyä automaattia ellei löydy dokumenttia vaihteistoöljyjen säännöllisestä vaihdattamisesta.

    Kyllä minulla on ollut tapana juoda ne vaihteistoöljyt itse. Siksikö se tomaatti sitten leviää? Kerro sinä, kun tunnut asiantuntevalta ja mukavalta kaverilta.

    Äänestä

Kylä, menevät takuuseen ylensä koska se tapahtuu takuuaikana. Ei kyllä kaikilla merkeilä esim. Töyota jossa ei edes ole kunnon takuuta vaan se on rajattu 150 000 km joka on taksilla monesti ajettu jo vuodessa nurin.

Äänestä
  • Mahtaako Avensista edes saada automaattina ? Kaikki joiden kyydissä olen ollut on manuaaleja. Ja niistä laukee kuulemma kytkimen vauhtipyörä jo alle 100 tuhannen.

    Äänestä

  • Kagava kirjoitti:

    Mahtaako Avensista edes saada automaattina ? Kaikki joiden kyydissä olen ollut on manuaaleja. Ja niistä laukee kuulemma kytkimen vauhtipyörä jo alle 100 tuhannen.

    Avensiksen saa automaattina. Ei kuitenkaan dieselinä.

    Äänestä

  • anjovis kirjoitti:

    Avensiksen saa automaattina. Ei kuitenkaan dieselinä.

    ..., kukas sitä sitten taksia ajaisi bensa-avella ?

    Äänestä

  • Kagava kirjoitti:

    ..., kukas sitä sitten taksia ajaisi bensa-avella ?

    Onhan niitä. Varsinkin isännät stadin ryhmässä 21 (arkipäivät). Eikä sen bensan ja dieselin ero nyt NIIN suuri kuin yleisesti luullaan. Ero on toki mutta aika pieni sitten kun katsotaan verotettavaa tuloa. Häviävän pieni...

    Äänestä

Uusin Corolla diesel Multi Mode-robottiautomaatilla kestää ainakin ajaa. Ei saa hajoamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Au Tomaatti kirjoitti:

Eräs Volvolla ajava taksikuski väitti, että Helsingin takseihin uusitaan automaattivaihteisto kerran 300 tuhannan kilometrin aikana,toisiin useamminkin, merkistä riippumatta.Menevät yleensä takuuseen. Pitääköhän paikkansa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu