Markku tampio on oikea fariseus

adven-risti

markkua en pidä uskovana hänen kirjoituksistaan päätellen. toivottavasti olen väärässä ja hän onkin uskova, mutta ei paljasta sitä!

6

356

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hän leimakirvestä käyttää

      Adventistit ovat leimanneet jokaisen tääläkirjoittelevan ulkopuolisen kadotuksen lapsukaiseksi. Joitakin vielä, kuten allekirjoittanutta, nimittämällä u_1:seksi lukuisia kertoja. Oikeita valepukkeja.

    • kanssasi samaa

      mieltä. ja voin olla väärässä myöskin, mutta ymmärrän ettei tosi uskova härnäile toisin uskovia noin mitä hän on tehnyt tällä palstalla, kyllä uskovan elämä pitäisi näkyä joka paikassa.
      Näin minä olen asian käsittänyt, että jos me seuraamme Jeesusta niin Hän neuvoo kuinka kuljemme Hänen askelissaan.

    • Kaikki me muut - sadat - olemme havainneet Markun todistuksen persuteella, että hän on kirkkaasti uskossa.


      Joh. 20:27
      Sitten hän sanoi Tuomaalle: "Ojenna sormesi tänne ja katso minun käsiäni, ja ojenna kätesi ja pistä se minun kylkeeni, äläkä ole epäuskoinen, vaan uskovainen".

      EPÄUSKON HENKI YLEENSÄ

      Matt. 17:17
      Niin Jeesus vastasi ja sanoi: "Voi sinä epäuskoinen ja nurja sukupolvi, kuinka kauan minun täytyy olla teidän kanssanne? Kuinka kauan kärsiä teitä? Tuokaa hänet tänne minun tyköni."

      Mark. 9:19
      Hän vastasi heille sanoen: "Voi, sinä epäuskoinen sukupolvi, kuinka kauan minun täytyy olla teidän luonanne? Kuinka kauan kärsiä teitä? Tuokaa hänet minun tyköni."

      Luuk. 9:41
      Jeesus vastasi ja sanoi: "Voi, sinä epäuskoinen ja nurja sukupolvi; kuinka kauan minun täytyy olla teidän luonanne ja kärsiä teitä? Tuo poikasi tänne."

      Opimmeko koskaan Jeesuksen uskoa?
      Ainako epäilemme uskoa?

    • Markku Tampio

      Jeesuksen kutsumissa uskovissa asuu aina pieni fariseus, koska Isä Jumala ei ole tehnyt liittoa syntisen lihamme kanssa, vaan hengen. Sen hengen, jonka hän on herättänyt meidän sisimmässämme Poikansa, Jeesuksen, lähettämän Pyhän Hengen kautta.

      Lain käskyt, jotka ovat kirjoitetut sydämemme lihatauluun pysyvästi, tekevät itsekustakin enemmän tai vähemmän fariseuksen kaltaisen, yrittäessämme Jumalamme kuuliaisuudessa huomioida käskyt uskonelämässämme.

      Käskyt eivät sinällään ole raskaat kantaa, emmekä me ole ns. lain alla, sillä ne ovat itsekullekin hengellisen rakentumisen suojana ja ohjeena, ettemme niin helposti harhaan joutuisi 'emmauksen tietä' vaeltaessamme.

      Mutta lain käskyt tulevat siinä tapauksessa erittäin raskaaksi itsekullekin Kristuksessa vapahdetulle uskovalle kantaa, mikäli keskuudessamme on jokin ryhmä, joka alkaa sälyttää lähimmäisilleen käskyjä käskyjen päälle ja läksyjä läksyjen päälle, ikäänkuin koko uskonelämämme riippuisi pelkästään lain käskyjen realistisesta noudattamisesta.

      Ja sille on kyllä ns. yks'hailee, pidätkö sinä tai muut adventistit minua uskovana vai eivätkö pidä, sillä Jeesus Kristus on se Herra, joka tuntee minut aivan läpikotaisin. Kutsuihan hän minut jo 22.04.1985 lähetyskentilleen.

      Ja siksipä minä uskallan puolustautua Herrani Jeesuksen edessä näillä U.Muroman kirjoittamilla runollisilla sanoilla:
      "Kuule Herrani Jeesus. Valitsit minut, ja valitsit huonon, vaan oli valinta sun. Kaikessa rikon ja kaikkea puutun, vaan olen sittenkin sun. Sinähän valitsit mun".

      Adventistien edessä minulla ei ole tarvetta puolustautua.

      • eremith32

        Sanon vain Markku sinulle, että toit hyvän todistuksen Jeesukswen Kristuksen elämänymmärrykseen viittaavasta uskosta, jossa totuuden ymmärrys tulee ainoastaan selväksi, ja täyttää Jumalallisen tarkoitus-perän pelastavasta uskosta, kiitos kun toit oikeaa näkemystä palstalle.


      • ..,,..

        Olet oikeassa. Eihän väärämielisten kanssa voikaan tulla hyväksytyksi!
        Muutenhan me heidän oppiaan kritisoidessamme puhuisimme palturia!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      154
      1110
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      28
      1034
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      44
      913
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      42
      785
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      49
      737
    6. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      62
      708
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      37
      599
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      68
      598
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      587
    10. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      57
      585
    Aihe