Excalibur

Onko Excalur Sisiliassa? Tarun mukaan Richard Leijonamieli vaihtoi miekan siellä naiseen. Pitäisikö mennä etsimään miekkaa sieltä. Toisen tarinan mukaan juuri Excalibur olisi avain Graalin maljan salaiseen säilytyspaikkaan.

Tekikö Richard väärin vaihtaessaa Excaliburin pois ennen metkaa Jerusalemiin?
5271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Excalibur on koodinimi eräälle elimelle ja Richard oli homppeli ja tarjos sitä monille aatelisille. Siinä olet oikeassa että se on avain "Graalin maljaan".

Äänestä
  • olla niinkiin. Väitetäänhän da Vinci koodissakin niin.

    Äänestä

  • Seco de Lirium kirjoitti:

    olla niinkiin. Väitetäänhän da Vinci koodissakin niin.

    Da Vinci koodi on varma lähde. Täynnä historiallista fakta tietoa. Ne jotka muuta väittää vääristelee tahallaan historiaa. Mutta niinhän on kautta aikojen tehty.

    Äänestä

toisilla treffeillä. Sitten mentiin sen tytön somaan patchoulilta tuoksuvaan pikku yksiöön Taka-Töölöön. Siellähän me sitten aamupäivällä heräiltiin ja venyteltiin nautinnolliseti....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Seco de Lirium kirjoitti:

Onko Excalur Sisiliassa? Tarun mukaan Richard Leijonamieli vaihtoi miekan siellä naiseen. Pitäisikö mennä etsimään miekkaa sieltä. Toisen tarinan mukaan juuri Excalibur olisi avain Graalin maljan salaiseen säilytyspaikkaan.

Tekikö Richard väärin vaihtaessaa Excaliburin pois ennen metkaa Jerusalemiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu