Aamulehti, tampere

harjottelija minäkin.

Aamulehti kirjoitiin paskaa tänää koulunkäyntiavustajista. Niitä ei muka saa enää. Täyttä sontaa koko juttu. Kyllä koulunkäyntiavustajia saa jos nuorille vaan annetaan tilaisuus. Kysykää opettajilta, kysykää työvoimatoimistosta kysykää Halosta.
Tilanne oli kohdallani se että paikkoja oli edellisenä päivänä työvoimatoimistossa lähes sata ja seuraavana päivänä kun menin Haloon tiedustelemaan niitä oli vain kaksi. Minne siis hävisivät yön aikana n 98 paikkaa ????????????????
Ei siis kannattaisi kirjoittaa juttua lehteen jos tiedot ovat puutteelliset, eikö vain.
Olen kuullut että muillekin nuorille on tarjottu tyhjää vaikka työvoimatoimistossa on kerrottu toisin.
Mätäpaise puhkeaa kun nuoret eivät saa töitä eivät harjottelupaikkoja. Vanhoille kaakeille sen sijaan on tarjolla vaikka mitä. Outoa ja käsittämätöntä politiikkaa.

2

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koulunkäyntiavustaja

      Kävin työvoimatoimistossa kysymässä koulunkäyntiavustajan harjoittelupaikkoja ja siellä sanottiin, että Tampereen alueen kouluissa on vapaana yli 100 paikkaa. Menin HALOON, mutta siellä sanottiin, että tarjolla on ainoastaan KAKSI paikkaa! (Mikä ihmeen kaksipaikkainen politiikka siellä oikein on?).



      SAMANA päivänä oli siis mennyt yli 100 paikkaa ja Aamulehdessä sitten valitetaan, että koulunkäyntiavustajan työ ei muka kiinnosta nuoria. Jos koulunkäyntiavustajan paikkoja menee YHDESSÄ päivässä yli sata, niin ei se kovin epäsuosittu työ voi olla. Hervannassa on neljä koulua, mutta niissä kaikissa oli jo ennestään niin paljon avustajia kun kyselin, että sinne ei kannata yrittääkään. Koulunkäyntiavustajia on liikaa, ei liian vähän. Eräs nainen tuli minun jälkeeni kyselemään avustajan paikkaa ja hänelle sanottiin, että paikkoja ei ole enää vapaana ainuttakaan! Ja Aamulehti vouhottaa, että avustajista on huutava pula! :D Käsittämätöntä sanon minä.

    • sivusta seurannut

      Kun nuorelle ei annettu koulunkäyntiavustajaa joka olisi huolehtinut hänet edes kouluun ja vähän läksyjä käynyt läpi tämän kanssa, ei tämän olisi tarvinnut mennä yhteiskunnan holhotiksi koulukotiin ts. perhekotiin joka on lähes sama kuin vankila nuorille kouluikäisille. Muutenkin nuo paikat ovat jotkut ainakin omituisia, mitä olen kuullut. Sinne maksetaan holhoteista kyllä reilusti rahaa, mutta taskurahaa ihan perustarpeiden hankkimiseksi saavat lapset käteensä kympin viikossa. Osta sillä sitten pesuaineet, meikit, vaatteet jne. SYYNIIN TÄMÄ OSA-ALUE!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3338
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2777
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2316
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2288
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2221
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2206
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2007
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      1993
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1934
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      96
      1790
    Aihe