Aamulehti kirjoitiin paskaa tänää koulunkäyntiavustajista. Niitä ei muka saa enää. Täyttä sontaa koko juttu. Kyllä koulunkäyntiavustajia saa jos nuorille vaan annetaan tilaisuus. Kysykää opettajilta, kysykää työvoimatoimistosta kysykää Halosta.
Tilanne oli kohdallani se että paikkoja oli edellisenä päivänä työvoimatoimistossa lähes sata ja seuraavana päivänä kun menin Haloon tiedustelemaan niitä oli vain kaksi. Minne siis hävisivät yön aikana n 98 paikkaa ????????????????
Ei siis kannattaisi kirjoittaa juttua lehteen jos tiedot ovat puutteelliset, eikö vain.
Olen kuullut että muillekin nuorille on tarjottu tyhjää vaikka työvoimatoimistossa on kerrottu toisin.
Mätäpaise puhkeaa kun nuoret eivät saa töitä eivät harjottelupaikkoja. Vanhoille kaakeille sen sijaan on tarjolla vaikka mitä. Outoa ja käsittämätöntä politiikkaa.
Aamulehti, tampere
2
990
Vastaukset
- Koulunkäyntiavustaja
Kävin työvoimatoimistossa kysymässä koulunkäyntiavustajan harjoittelupaikkoja ja siellä sanottiin, että Tampereen alueen kouluissa on vapaana yli 100 paikkaa. Menin HALOON, mutta siellä sanottiin, että tarjolla on ainoastaan KAKSI paikkaa! (Mikä ihmeen kaksipaikkainen politiikka siellä oikein on?).
SAMANA päivänä oli siis mennyt yli 100 paikkaa ja Aamulehdessä sitten valitetaan, että koulunkäyntiavustajan työ ei muka kiinnosta nuoria. Jos koulunkäyntiavustajan paikkoja menee YHDESSÄ päivässä yli sata, niin ei se kovin epäsuosittu työ voi olla. Hervannassa on neljä koulua, mutta niissä kaikissa oli jo ennestään niin paljon avustajia kun kyselin, että sinne ei kannata yrittääkään. Koulunkäyntiavustajia on liikaa, ei liian vähän. Eräs nainen tuli minun jälkeeni kyselemään avustajan paikkaa ja hänelle sanottiin, että paikkoja ei ole enää vapaana ainuttakaan! Ja Aamulehti vouhottaa, että avustajista on huutava pula! :D Käsittämätöntä sanon minä. - sivusta seurannut
Kun nuorelle ei annettu koulunkäyntiavustajaa joka olisi huolehtinut hänet edes kouluun ja vähän läksyjä käynyt läpi tämän kanssa, ei tämän olisi tarvinnut mennä yhteiskunnan holhotiksi koulukotiin ts. perhekotiin joka on lähes sama kuin vankila nuorille kouluikäisille. Muutenkin nuo paikat ovat jotkut ainakin omituisia, mitä olen kuullut. Sinne maksetaan holhoteista kyllä reilusti rahaa, mutta taskurahaa ihan perustarpeiden hankkimiseksi saavat lapset käteensä kympin viikossa. Osta sillä sitten pesuaineet, meikit, vaatteet jne. SYYNIIN TÄMÄ OSA-ALUE!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3563045Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011473En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi791045Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847