tuollainen koodi olisi kyseessä.. mitä laitan tuon sähköpostin tilalle että saan tiedot tulemaan omaan s-postiini. Yritin jo laittaa siihen oman osoitteeni, mutta tulee vain Page Not Found. Mitäs teen :) Sivut ovat sitten Geocitiesillä jos vaikuttaa asiaan ?
Vastaukset 7
- sen metodin
toiminta riippuu operaattorin palvelimesta ja sen
asetuksista niin paljon että on käytännössä
operaattorikhtaista.
Eli ainoat toimivat ohjeet saat Geocitiesiltä,
todennäköisesti heidän sivuillaan on ohjeet. Olet tekemässä palautelomaketta ja näet aivan turhaa vaivaa. Noin se ei tietenkään edes onnistu vaan tarvitsisit palvelimessa toimivan skriptin. Ja noin tehty lomake olisi lähes aina käyttäjälle paljon huonompi palautteen kirjoittamisen väline kuin hänen sähköpostiohjelmansa.
Kirjoita sivullesi yhteystietosi, jos haluat palautetta – ja tuota sivuillesi jotain sisältöä, josta joku viitsii antaa palautetta.
Lisätietoja:
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/webjulk/2.4.html#palaute- TonttuTony
Itse asiassa sain sen toimimaan eikä ollut edes vaikeaa.
TonttuTony kirjoitti:
Itse asiassa sain sen toimimaan eikä ollut edes vaikeaa.
Ei ollut vaikeaa mutta apua piti silti kysyä? Heh. Olet ehkä nyt, neuvoa saatuasi, osannut ihan katsoa palveluntarjoajasi ohjeista, miten alkeellinen palautelomake tehdään. Ei se tarkoita, että se nyt toimisi.
Jos olisit oikeasti saanut toimimaan ja haluaisit sillä lesottaa, olisit kertonut URLin. Todellisuudessa lomakkeessasi on kaikki tavanomaiset kymmenen virhettä. (Ne mainitaan mainitsemassani ohjeessa, joskaan ei numeroituina.) Ja mahdollisesti jotain muita virheitä lisäksi.- TonttuTony
Yucca kirjoitti:
Ei ollut vaikeaa mutta apua piti silti kysyä? Heh. Olet ehkä nyt, neuvoa saatuasi, osannut ihan katsoa palveluntarjoajasi ohjeista, miten alkeellinen palautelomake tehdään. Ei se tarkoita, että se nyt toimisi.
Jos olisit oikeasti saanut toimimaan ja haluaisit sillä lesottaa, olisit kertonut URLin. Todellisuudessa lomakkeessasi on kaikki tavanomaiset kymmenen virhettä. (Ne mainitaan mainitsemassani ohjeessa, joskaan ei numeroituina.) Ja mahdollisesti jotain muita virheitä lisäksi.http://www.geocities.com/tonttutony/rekisteroityminen
tuossa on URL:isi, enkä lesota. Lesottaisin jos
kukaan muu ei osaisi. Myönnän että minulla on toinenkin on ongelma,kun toisella sivullani lähettää
samanlaisesta lomakkeesta viestin, niin
sähköpostiini saapu todella sekavaa tekstiä.
Mites se nyt korjautuu, ja tämä uusi sivu on nyt
koti.welho.comin sivuja, eli ei geocitiesia...enää..
.... ikinä :) TonttuTony kirjoitti:
http://www.geocities.com/tonttutony/rekisteroityminen
tuossa on URL:isi, enkä lesota. Lesottaisin jos
kukaan muu ei osaisi. Myönnän että minulla on toinenkin on ongelma,kun toisella sivullani lähettää
samanlaisesta lomakkeesta viestin, niin
sähköpostiini saapu todella sekavaa tekstiä.
Mites se nyt korjautuu, ja tämä uusi sivu on nyt
koti.welho.comin sivuja, eli ei geocitiesia...enää..
.... ikinä :)Enpä ollut ennen nähnytkään lomaketta, jossa tekstit pitää kirjoittaa valmiin tekstin sekaan. Ihan uudenlaista peeloutta, ja olen nähnyt todella paljon www-lomakkeita. Tuon kutsuminen toimivaksi hurttia huumoria.
Mitä tulee toiseen ongelmaasi, kirjoitin sen vastauksen tuohon viereeni paperille.- TonttuTony
Yucca kirjoitti:
Enpä ollut ennen nähnytkään lomaketta, jossa tekstit pitää kirjoittaa valmiin tekstin sekaan. Ihan uudenlaista peeloutta, ja olen nähnyt todella paljon www-lomakkeita. Tuon kutsuminen toimivaksi hurttia huumoria.
Mitä tulee toiseen ongelmaasi, kirjoitin sen vastauksen tuohon viereeni paperille.jo on herralla/rouvalla hauskaa....
Yritätkö vain olla hauska, vai oletko oikeasti
noin tyhmä??
"Tuon kutsuminen toimivaksi hurttia huumoria."
voisitko kertoa miksi ei tuota voisi kutsua toimivaksi??
Ja samalla kerro vastauksesi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2903007Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1521236- 2101191
- 841183
- 881164
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2051070- 65882
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?25785- 71757
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?59647