taas täydellinen "puhallus"köyhät maat köyhtyy,rikkaat rikastuu!
Globalisaatio
tyhmäkin tajuaa
5805
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Missä kulkee muuten ihmisten ja eläinten välinen raja?
lukuja väitteidesi tueksi. Vihdoinkin kiinalaiset, intialaiset ja monet muutkin ovat päässeet vaurastumisen makuun. Afrikassa ei ole vielä tapahtunut mitään hyvää, mutta sen vuoro on seuraavana.
noin prosentuaalisesti montako kiinalaisista on vaurastunut,entä Intia?Venäjä?Afrikasta puhumattakaan.Eriarvoisuus ja kuilu senkun kasvaa!
varmasti löytyvät kyseisten maiden kansantulotilastoista. En ole jaksanut kahlata niitä läpi. Jos sinä olet, niin kerro prosetit. Lukumääräisesti useat sadat miljoonat kiinalaiset ja intialaiset ovat päässeet irtautumaan absoluuttisesta köyhyydestä ja heihin tulee jatkuvasti lisää ihmisiä. Afrikan tilanne tosiaan ei ole vielä helpottunut kuten totesinkin.
Lopuksi vaihdoit puheeaihetta, kun sanoit, että eriarvoisuus kasvaa. Jos aiemmin lähes kaikki kiinalaiset elivät syvässä köyhyydessä ja nyt suuri osa päässyt irtautumaan siitä, niin tilanne on parempi kuin aiemmin. Tulonjako maan sisällä on tosiaan maan sisäinen asia ja globalisaatiota ei voi siitä syyttää.
"Köyhät köyhtyvät talouskasvusta huolimatta
Maailman kaikkein köyhimmät ihmiset eivät ole hyötyneet talouden yleisestä kasvusta, arvioi yhdysvaltalainen elintarviketuotantoon erikoistunut tutkimuslaitos IFPRI.
Vaikka esimerkiksi Aasiassa talouskasvu on jatkunut kaksi vuosikymmentä, niin vähiten siitä ovat hyötyneet...."
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id74314.html
http://www.ifpri.org/media/20071106mostdeprived.asp