kylläpä

omuituinen olo, kun sähköt katkesivat tunniksi.
Mitä tuhojaan lie myrsky tehnyt, mutta pimeni puoli "valtakuntaa".
Ja sitten alkoi miettiminen missä taskulamppu, missä kaasulamppu (jos pitkäänkin kestää) miten ruokaa laitetaan (vietiin just grilli talviteloille) mistä pojalle puhtaat harkkavaatteet aamuksi jne.
Ei tulis hetikohta mitään ilman sähköä.
172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

katkes eilen illalla kans sähköt, kylläkin vain muutamaksi minuutiksi, mut kuitenkin.

Ei meillä mitään paniikkia tulis, vaikka ne pidemmäkskin aikaa menis.. Pakastimien sisällöistä tietty sulais ja pilaantuis suurin osa, se olis paha. Mut muuten, meilä on leivinuuni, joka lämmittää talon ja samoin on puilla lämmitettävä hella, jolla voisin tehdä sapuskaa. Öljylamppuja löytyy valaistukseen ja peseytyminenkään ei olisi mahdotonta, omasta kaivosta voi vettä nostaa vaik ämpärillä ja tokihan meillä on puilla lämmitettävä saunakin. Ja eiköhän se pyykinpesukin onnistuisi käsin, saunanpadassahan vettä lämpiää paljon kerralla.

Vanhassa maalaistalossa asumisessa on hyvät(kin) puolensa!!:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuli pirskatin kirjoitti:

omuituinen olo, kun sähköt katkesivat tunniksi.
Mitä tuhojaan lie myrsky tehnyt, mutta pimeni puoli "valtakuntaa".
Ja sitten alkoi miettiminen missä taskulamppu, missä kaasulamppu (jos pitkäänkin kestää) miten ruokaa laitetaan (vietiin just grilli talviteloille) mistä pojalle puhtaat harkkavaatteet aamuksi jne.
Ei tulis hetikohta mitään ilman sähköä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu