Itse olen ev.lut, ja sellaisena aion pysyäkin, mutta kun Wikipedian mukaan helluntailaisuus on kaikkein suurin protestanttinen ryhmä maailmassa (ja kasvussa), niin kysyisin teiltä että miksi haluatte olla juuri helluntailaisia? Itse veikkaisin, että perus-luterilaisuuteen verrattuna h-seurakunnat pitävät tiukemmin kiinni jäsenistään, mutta onko muita syitä? Varsinkin hengellisiä tai teologisia syitä?
Miksi
helluntailaisuus?
5202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yksi syy on ainakin se, että helluntailaiset tekevät aktiivista käännytystyötä. Tosin vaikka uusia jäseniä liityy jatkuvasti ei jäsenmäärä kasva, eli poistumaa on myös paljon. Useat eivät ilmeisesti kuitenkaan löydä kuitenkaan helluntailaisuudesta sitä mitä tulivat etsimään.
Varsinaista teologiaahan helluntailaisuudessa ei ole vaan helluntailaisuus sisältää hyvin sekavan kokoelman erilaisia opillisia painotuksia.
Helluntaikirkko käsittääkseni pyrkii yhdistämään näitä näkemyksiä mutta ainoa tie siihen näyttää olevan niiden kaikkien hyväksyminen, joka taas aiheuttaa ristiriitoja yksittäisten seurakuntien kanssa. Helluntai srk:t eivät ole mikään yksimielinen "porukka" hajaannus opillisissakin näkemyksissä on melkoinen.
Maailmalla helluntailaisuuden kasvu tulee lähinnä kehitysmaista, joissa helluntailaisuus on usein ihan omanlaistaan: sekoitus kristinuskoa ja paikallisia perinteisiä pakanauskontoja. Ilmeisesti ajatellaan, että "käännynnäisten" määrä korvaa laadun :)
Muutoinkin helluntailaisuus kasvaa lähinnä uus-karismaattisissa ja menestysteologisissa suunnissa, perinteisen helluntailaisuuden jopa vähentyessä.
ne kehitysmaiden helluntailaiset seurakunnat entisiä muita protestantteja tai katolilaisia yhteisöitä, ja jos ovat niin onkohan heillä ollut jokin erityinen syy vaihtaa helluntailaisuuteen? Onko se ehkä tuntunut itsenäisemmältä valinnalta tms.?
siitä sen kummempaa tee, vaan se seurakunnan sisäinen elämä, siellä on Pyhä Henki läsnä ja toimii, PH ei rajoiteta, ja toisekseen, h-srk. koostuu uudestisyntyneistä, ei pelkän kasteen kautta liitettyjä, eikä väkisin ollenkaan, vaan jokainen jäsen on itse tunnustanut uskonsa ja halunnut kasteen kautta liittyä seurakuntaan, siinä se suurin ero on. Luterilainen ns. seurakunta koostuu lähes täysin uskomattomista ihmisistä.
Lapsikaste ei tee ihmisestä uskovaista, järkikin sen sanoo, vai väitätkö toista?
Ja jos ei järki sitä tietoa välitä, niin Raamattu viimeistään kyllä kumoaa sen harhan!
ole inttänyt aikuiskastetta vastaan. Ihan järkevää ja tunteisiinkin vetoavaa se minusta on.
Käyn helluntailaisten kokouksissa,mutta tunnustan Paavalin lailla,että minä sitä tietä vaellan,jota he lahkoksi sanovat. Ap.24:14