KEPUn kannatus laskee,Kokoomus suurin

Helsingin Sanomien Suomen Gallupilta tilaaman tutkimuksen mukaan KEPUn kannatus on kääntynyt lievään laskuun edellisestä mittauksesta.
Samalla ero kolmanteen suureen puolueeseen, Sdp:hen, on kaventunut.

Kokoomus on edelleen suurin puolue.

Mannertenvälisen nahjuksen Nolla-Matti Vanhasen toiminta syö KEPUn kannatusta edelleen.

8

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sonnimies

      Keskustan kannatus verrattuna eduskuntavaaleihin, on säilynyt ennallaan. Kokoomuksen laskenut reilusti ja on marginaalinen Kepuun verrattuna.

      Sossut rämpii rakytys-politiikkansa aiheuttamissa syövereissä.


      --------------------------------------------------------------------------------
      HELSINGIN SANOMAT
      SUNNUNTAINA 23.9.
      HS-GALLUP


      Kokoomusta kannattaa nyt 22,6 prosenttia, keskustaa 22,5 prosenttia ja Sdp:tä 21,5 prosenttia kansalaisista.


      Revi tyhjäpää siitä ja valita sheriffille.

      • kelleri

        Nimittäin äänestys-% pyörii alle 70 vuoren varmasti. Se merkitsee, että kaikkien mainitsemiesi puolueiden osuus on oikein laskettuna alle 15!!! Suurin puolue on sellaiset, jotka eivät ole puolueista tai ehdokkaista löytäneet kelvollista yli 30%. Eikös?


      • Otsikossa hymiö

        ...


    • Tosi on

      Keskusta on Suomen paras puolue.

      • oletan mies on

        Ja minä naisena, kauniina vielä, en huolisi, vaikka kultalautaella ojentaisi sivoisen summan euroja, dollareita tai puhdasta kultaa. On niin vastenmielinen kirjoittaja, kuin vain olla saattaa. Mikähän tuonkin reppanan aivoissa oikein on vikana, eikö lääkärit keksi hänelle mitään helpotusta. Voisimme porukalla vaikka rukoilla hänen sieluparkansa puolesta. Raamattu ei kiellä rukoilemasta toisten puolesta. Milloin aloitamme yhtä aikaa. Jos vaikka se avun toisi tälle maan matoselle.


      • tuollainen tarvitsee,
        oletan mies on kirjoitti:

        Ja minä naisena, kauniina vielä, en huolisi, vaikka kultalautaella ojentaisi sivoisen summan euroja, dollareita tai puhdasta kultaa. On niin vastenmielinen kirjoittaja, kuin vain olla saattaa. Mikähän tuonkin reppanan aivoissa oikein on vikana, eikö lääkärit keksi hänelle mitään helpotusta. Voisimme porukalla vaikka rukoilla hänen sieluparkansa puolesta. Raamattu ei kiellä rukoilemasta toisten puolesta. Milloin aloitamme yhtä aikaa. Jos vaikka se avun toisi tälle maan matoselle.

        eikä rukouksia.


    • tyhjäpää-känä

      Vanhanen menetti elintarvikeviraston tyhmyyttään ja ei saanut yhtään mitään ti...
      29.3.2005 - kirjoittanut: Känä - Lue koko viestiketju
      Politiikka > Keskusta

    • tutkimuksen

      tarkemmin, havaitsee että kokoomuksen kannatus on laskenut eniten edellisestä mittauksesta. Häkämiehen ja Kataisen toiminta syö kokoomuksen kannatusta edelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe