Olen jostain kuullut että ainakin yhtenä pääsyvaatimuksena on jumalusko. Jumalusko joka on subjektiivinen. Käsittääkseni tarkoittaa että jäsenten suhteen ei ole yhtä ja samaa jumalaa?
Kysymykseni kuuluu; riittääkö Vapaamuurareihin liittymiseksi (jumaluskon suhteen) usko valkoiseen seinään?
Olisin kiitollinen, jos joku vapaamurari vastaisi kysmykseeni. Mikäli siis heitä yleensäkkään täällä on.
Kysymykseni kuuluu; riittääkö Vapaamuurareihin liittymiseksi (jumaluskon suhteen) usko valkoiseen seinään?
Olisin kiitollinen, jos joku vapaamurari vastaisi kysmykseeni. Mikäli siis heitä yleensäkkään täällä on.
Vastaukset 8
Vanhimmat
oli naurettava, niin täsmennetään; jos uskoo absoluuttisen valkoiseen seinään ja kutsuu tätä jumalaksi, onko silloin pullat jo paremmin uunissa?
Mikset käytä Googlea ???. Hakuun sana:vapaamuurarit.
keskustelupalstalla ollessani kommunikoin ihmisten kanssa.
Ja olen kyllästynyt muutenkin googleen; viimeksi laitoin hauksi ateismi.
Jokainenhan sen tietää, että ihmisellä pitää olla jumalusko jotta pääsee tuohon järjestöön. Epäilenpä kuitenkin etteivät he sinua jäseneksi ota vaikka kuinka yrittäisit.
absoluuttisen valkoinen seinä jumalana ei pelkästään toimi?
no mitä ominaisuuksia sillä 'hyväksytyllä' jumalalla pitää sitten olla, että karsintoihin edes pääsisi?
onkos ne niinku työttömiämuurareita?
Yleisesti vapaamuurareilta vaaditaan uskoa Suureen Arkkitehtiin, eli jonkinlaiseen jumalaan/jumaliin. Siis kristitty, juutalainen, muslimi, saatananpalvoja, hindu tai wicca voivat kaikki teoriassa liittyä. Käsittääkseni jumalan luonnetta ei tarvitse eritellä, olivathan monet entisaikojen muurarit deistejä.
Mutta sinulla on huonoa onnea, Suomessa toimiva riitti ottaa jäsenekseen vain ja ainoastaan kristittyjä. Saattoivat jopa rajoittaa sen vain luterilaisiin, en muista.
krisselitittelin hommaaminen este ole. Varsinkin kun se jo on ;)
Titteli josta olin valmis "luopumaan" mikäli joku vapariyhdistyksen jäsen olisi minulle yhden bissen tarjonnut. mutta nyt hinta kyllä nousi jo vähintään kahteen...hmm.