Pietari juhlii 350-vuotisjuhliaan. Onko meillä aihetta onnitella venäläisten suomalaiselle maaperälle perustamaa kaupunkia? Joko venäläiset voisivat poistua vääryydellä valloittamaltaan alueelta, mikä on vuosituhansia ollut suomensukuisten heimojen asuinaluetta. Pietarin alue ei ole alunperin venäläistä maaperää vaan Pietari Suuren valloituksen tulosta ja määrätietoinen teko Venäjän valtapyrkimyksien edistämiseksi lähempänä Euroopan ydintä. Hänen tarkoituksenaan oli alistaa Itämeren kansat Venäjälle Pietarista aloittaen, ja sen satamiin perustetun venäläisen laivaston avulla.
Pietari on suurvenäläisen valloituspolitiikan kulmakivi ja oikeudettomien kansanmurhien muistomerkki.
Suomalaisina meillä ei ole mitään syytä onnitella tätä kaupunkia olemassaolostaan, joka on perustettu meidänkin tulevaa orjuuttamista varten.
Pietari on suurvenäläisen valloituspolitiikan kulmakivi ja oikeudettomien kansanmurhien muistomerkki.
Suomalaisina meillä ei ole mitään syytä onnitella tätä kaupunkia olemassaolostaan, joka on perustettu meidänkin tulevaa orjuuttamista varten.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Älkää ihmeessä perustelko mitään Suomen ja Venäjän välistä asiaa historialla. Se ensimmäinen virallinen raja sovittiin Pähkinäsaaren rauhassa vuonna 1323. Siinä Ruotsi ja Venäjä jakoivat silloisen Karjalan Muodollisesti sopimus oli voimassa vuoteen 1595.
Raja kulki huomattavasti länteen myöhemmistä rajoista. Ollaan vaan hiljaa.
Nämä rajat on olleet aina väärässä paikassa. Ei ne ole pitäneet paikkaansa milloinkaan. Todellista on vain väestön alkuperä, ja sen perusteella Pietari on keskellä suomen sukuisten heimojen vuosituhantisia kotiseutuja.
Joopa joo. Monethan ne uskovat, että aina rajat on väärässä. Siitä vaan seuraa usein kaikenlaista ylimääräistä liikuntaa ja urheilua niillekin, joille ne väärät rajat kelpaisivat.
Rajojen siirto on ollut rankkaa hommaa aina. Mene sinä siirtelemään niitä, jos rahkeet riittää, mutta älä turhaan pyydä minua mukaan. Isäni kyllä löi päänsä honkaan, vaikka ei omasta tahdostaan.
Suomessa on aina riittänyt näitä rajan siirtäjiä. Mutta sotilaita siinä on kuollut ei niinkään upseereita, joiden kelpaa pasteerata rintaman takana. On se niin hienoa, kun on killutinta ja kallutinta, vaikka järkeä puuttuu päästä. Ja kaiken maksaa suomalainen, jolle näistä politiikan ylevistä lauseista ei ole leivän päälle mitään jäänyt.
Paskanpuhujista suurin se kuvan alla julistaa, vaan julistuksia mahtuu maailmaan. Paskapuheeksi jäi julistukset. Turhaan kuoli tuhansia.
Suomelle tarjottiin rauhaa Usan ja Englannin takaamana, mutta poliittinen ja sotilaallinen johto halusi taistella. Siinä kuoli tuhansia turhaan. Suurin osa suomalaisista tajusi asian vasta, kun Paasikiven muistelmat julkaistiin.
http://www.mannerheim.fi/10_ylip/s_mtuppi.htm
Tämä Ruotsin sankar'kuningas on pahasti syypää nykytilanteeseen,tai sitten luonnonvääjä.
Kaarle huseerasi pitkin Eurooppaa tapattamassa Karolliineja. Pultava ratkaisi asiat aika pitkäksi aikaa, ainakin tänne asti.
historiapalstalle, mutta eikö se maa-alue nyt kuuluisi EU:lle, niinkuin Suomikin.
Euroopassa ehdotetaan jo liittovaltion yhteistä presidenttiä, ulkoministeriä ja talousministeriä. Suomessa on nyt syytä puhua itsenäisyydestä. Sitä on niin vähän jäljellä.