Vuoden 2001 jälkeen rekisteröityjä autoja verotetaan niiden hiilidioksidipäästöjen mukaan, kun taas sitä vanhempia autoja verotetaan painon mukaan. Auton paino ratkaisee...lue lisää http://sanomat24.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=7080&Itemid=164
Autojen päästöverot päätetty
vanhat kalliita pitää
6541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sellaisissa tapauksissa ,joissa kevytrakenteinen kaasutinauto tuottaa suuren määrän hiilidioksidia, mutta pääsee kuin koira veräjästä sen keveyden takia!
Nykyinen autoni on n. 600 kiloa edellistä raskaampi mutta vie vähemmän bensaa ja hiilidioksipäästöt ruiskukoneena alhaisemmat - nyt kuitenkin rangaistaan - massasta !!!
Hyvää päivää kirvesvartta - ja eihän siitä katalysaattoristakaan saa mitään bonusta nyt sitten.
Mainkälaiset taulapäät näitä veromalleja tehtailevat ...?
"saasteveron" ulkopuolella sentään.
sairaat saavat elämäänsä sisältöä keksiessään toisilleen lisää veroa ja ahdistusta.Kun mulla ei ole ei saa muillakaan olla.
Ammattiliikenne työntää paskaa tuutin täydeltä ja vähävaraiset ja keskiluokka maksaa paskaamisesta ..vaikkei kävisi kuin kerran viikossa kaupassa!
Vero kilometrien mukaan..eikä muuta !
muttei pakokaasuista,eikä pienhiukkasista
joita jo vauvat joutuvat väkisin hengittämään.
Tuntuu uskomattomalta että ensinnäkin vouhotetaan siitä miten pitäisi veroja suunnata autojen käyttöön? Veroihinhan menee suurin osa jokaisesta tankkaamasta poltoainelitrasta niin ja se alvi päälle ja verolliseen hintaan tietenkin. Mikäs tämä vuotuinen käyttömaksu sitten oikein on ja mihin tarkoitukseen se menee?
Sitten itse uutiseen: Tyypillistä että taas ei kannusteta mihinkään vaan halutaan vaan lisää tavan kansalaisilta jos sanotaan että "Mallin mukaan alle 180 grammaa hiilidioksidia sadalla kilometrillä päästävän auton verotus ei nousisi nykyisestä" eli lähes kaikkien verotus siis nousee. Tyypillistä touhua liikennehän on ollut valtion rahasampo jo vuosikaudet millä sitä muutenkaan ostetaan valtion käyttöön panssaroituja mersuja? Valtio saisi näyttää esimerkkiä ja kieltää kaikilta virkamiehiltään kaikki puntoa isommat autot!