kun jääkaappi-pakastin vuotaa ja näin parkettilattia on mennyt pilalle jääkaapin edustalta..korvaako koti-/irtaimisto vakuutus lattian hionnan sekä jääkaapin? vakuutusyhtiö on Fennia..
mitä kotivakuutus korvaa ?
1
3580
Vastaukset
- federal
Löytänet sieltä kohdan:
Korvataan nesteestä, höyrystä tai kaasusta aiheutunut vahinko, mikäli aine on virrannut äkillisesti ja ennalta arvaamattomasti ja suoraan
-jääkaappi- tai pakastin laitteesta virtakatkoksen tai laitteessa ilmenneen vian vuoksi.
Suoranaisen esinevahingon lisäksi korvataan vuodon korjaamisesta aiheutuneet vakuutuksen kohteena olevien rakennusten rakenteiden avaamis- ja sulkemiskustannukset, jos putkistosta virrannut neste on vahingoittanut rakennusta.
Tämä siis perustasosta ylöspäin. Jos on Fenniassa pelkkä palovakuutus, niin siinää ei ole vuotovahinkoja katettu.
Jääkaapin viasta riippuu korvaako vakuutus jääkaapin. Ruokia sisällä ei todennäköisesti ainakaan ehtojen mukaan korvata.
Tämä ei ole mikään ehdoton korvauspäätös, koska sitä ei voi kukaan täällä tehdä, mutta vahinkoilmoitus kannattaa tehdä ja ei tää näytä ollenkaan pahalta. Rutiinijuttu. Tuu kertomaan sitten miten kävi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195973
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263734- 822587
- 392121
- 331902
- 451868
- 1071765
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331458