Minulle on useasti tullut postia, jolla saan tietyn lehden edullisesti ja osallistun arvontaan. Kun en tilaa, voin osallistua kuitenkin arvontaan lähettämällä vastaukseni "EI" -kuoressa. Onko kellään tietoa tai kokemusta siitä, onko joku kenties voittanut, vaikka ei ole tilannut lehteä (siis käyttänyt ei-kuorta). Epäilen vain vahvasti, että tietyt kuoret pääsevät tiettyyn "pinoon".. Eli jos jollakulla on asiasta parempaa tietoa tai tunnette jonkun, joka on voittanut ei-kirjeellä, tuokaa asia esiin, niin saatan muuttaa mieltä.. !
Lehtiarvontojen rehellisyydestä
5
1249
Vastaukset
- Huonoa tuuriako?
Olen jo kolmatta vuosikymmentä osallistunut lehtiarvontoihin välillä tilaten (=kyllä-kuori) ja välillä en (=ei-kuori). Kertaakaan, toistan kertaakaan en ole voittanut mitään. Eli rohkenen epäillä koko lehtiarvontoja. Se nyt vielä menee jakeluun että päävoittoa ei ole osunut, mutta ettei kertaakaan mitään pikkupalkintoja, ns. lohdutusvoittoja. Ei kait se nyt näin voi mennä? Kait jo tilastollinen todennäköisyys saada jotain pitäisi toteutua... häh??
- juttua...
Radiossa joku kertoi että oli lähettänyt lehden tilauskupongin (oli siis tilannut lehden) EI kuoressa, lehti ei koskaan tullut !!! Taitavat mennä suoraan silppuriin ???
- päälle!!!
Luuletteko että ne kaikki EI-kuoret availlaan sielä ihan vaan mielenkiinnosta?
- tilasin
yhtenävuonna paljon lehtiä mutta ei tullut kuin lasku,JOO yksi tuttava on töissä lehtiyhtiössä ja sano ettei niitä eikuoria avata ne kasataan jätelavalle ja poltetaan kaukolämmöksi eihän niissä ole sisällä mitään luettavaa sehän on EI TILAUSTAKUORI ne eivät todellakaan ota osaa arvontoihin
- Wäxy
Aikanaan voitin "Ei" kuorella.
Vastaavasti mitä ei kerrota on se, että tuo palkintojuttu tarkoittaa koko konsernin lehtiä tilaavia asiakkaita.
Eli, mikäli konserni tuottaa a,b,c,d,e,f,g,h... lehteä, konserni laittaa päälle "Tilaa tai älä tilaa ja voit voittaa" kilpailun.
Tuo palkinto arvotaan niden a,b,c.... lehtien tilaajien kesken.
Ei siis pelkästään heidän kesken, jotka tilaavat lehden a.
Ajatellaan, että konserni tuottaa 15 lehteä ja jokaista lehteä tilaa 10 000 henkilöä, palkinnosta ei kisaa 10 000 henkilöä, vaan 15 x 10 000 henkilöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017583
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075698- 835087
- 1394476
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113180- 542879
- 522789
- 612407
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102394Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561996