Ratkaisu viillintyneeseen liikennekulttuuriin olisi Poistaa kaskovakuutus eli aina kun kilahtaa niin oma pörsä auki ja eiku maksamaan itse viulut.Olis kiva nähdä kuinka kauan vakuudettomat luotot riittää maksamaan hetken hurmioita.Toinen keino nostaa polttoaineen hinta 10 eur/litra niin liikeen harvenis eikä tulis vastaan kun kavereita.
Luonnollista rajoitusta
Omalla autolla ajava
5332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tosi kivaa. Sitten kun auto on parkissa ja joku kolauttaa sen kuormurilla rusinaksi, niin kaivetaan taas kupeesta 30-80 tonnia uuteen autoon.
Ihan hyvä idea, nostetaanko palkkoja vastaavasti?
sen jälkeen rypistely on romunhintaista eli halpaa...eikö ole positiivista !
Itselläni ei ole täyskaskoa ajopeleissäni. Ei oo tosin pätkällä maksettuja. 15v säästänyt vakuutusmaksuissa. Jos käy vahinko, korjaan ite.
Täytyy kyllä myöntää, että vitutti, kun joku oli yöllä ajanut moottoripyöräni yli. Sai kaivaa omaa pörsää juu...
Jos ei itse vastaa kulutuksetaan tai vahingoistaan,
on arvostettu ja kunnioitettu menestyjä, työsuhdeautolla.
Se meno kyllä näkyy liikenteessä.
Ja tuntuu köyhänkin vakuutusmaksuissa.
Jos kaikki liikenneverot ja vakuutukset laitettaisiin polttoaineeseen,
niin haitat tulisivat maksetuksi oikeammin.
Piittaamaton ajotapa maksaisi välittömästi enemmän.
Käyttömaksu menisi käytöstä, eikä omistuksesta.
Päästövero menisi todellisesta päästöstä.
Riski, ainakin muiden turvallisuudesta, kasvaa kulutuksen noususta.
Ihmisillä on kuitenkin tuloissaaan kymmenkertaisia eroja,
se selittää vaihtelevaa arvomaailmaa.
Eikä kaikkien edes tarvitse maksaa itse lisämenoja.
...kaskovakuutuksen hintaa tulisi korottaa rajusti ja jos ihmiset edelleen niitä ostaisi, niin kustannukset hyvitettäisiin pakollisen vakuutuksen hinnoissa!
Terveisiä nimimerkillä: "Peltiä ei saisikaan uutta, vaan se pitäisi ostaa"